Rosja zaniepokojona słowami Trumpa o Wzgórzach Golan

Rosja zaniepokojona słowami Trumpa o Wzgórzach Golan

Syria potępia słowa prezydenta USA Donalda Trumpa o konieczności uznania, że Wzgórza Golan należą do Izraela i jest zdeterminowana, by odzyskać ten obszar „wszelkimi dostępnymi środkami” – oświadczyło w piątek syryjskie MSZ. Słowa Trumpa potępiły również władze Turcji.

Cytowane przez państwową agencję źródło w syryjskim ministerstwie spraw zagranicznych oceniło, że wypowiedź Trumpa świadczy o „ślepej stronniczości Stanów Zjednoczonych” na korzyść Izraela, ale nie zmienia „faktycznego stanu rzeczy, że Golan były i pozostaną syryjskie, arabskie”.

„Naród syryjski jest zdeterminowany, by wyzwolić ten cenny kawałek syryjskiej ziemi wszelkimi dostępnymi środkami” – zaznaczyło to źródło. Jak dodało, stanowisko USA w sprawie Wzgórz Golan stanowi rażące naruszenie rezolucji ONZ w tej sprawie.

W piątek także MSZ Rosji, która w toczącym się w Syrii konflikcie zbrojnym jest kluczowym sojusznikiem syryjskiego reżimu, oceniło, że zmiana w statusie Wzgórz Golan naruszałaby decyzje podjęte w ich sprawie przez ONZ.

Z kolei rzecznik resortu dyplomacji Iranu Bahram Kasemi, cytowany przez państwową telewizję irańską, powiedział, że „nielegalne i nieakceptowalne uznanie (Wzgórz Golan jako terytorium należącego do Izraela – PAP) nie zmienia faktu, że należą one do Syrii”.

W czwartek prezydent USA oznajmił na Twitterze, że „nadszedł czas, aby Stany Zjednoczone w pełni uznały władzę Izraela nad Wzgórzami Golan” oraz że ma to „kluczowe strategiczne znaczenie dla bezpieczeństwa Izraela i stabilności regionu”.

Władze Turcji w piątek potępiły wypowiedź prezydenta USA Donalda Trumpa o uznaniu Wzgórz Golan za terytorium Izraela, oceniając, że słowa te legitymizują naruszanie przez Izrael prawa międzynarodowego i doprowadzą do przemocy na Bliskim Wschodzie.

„Integralność terytorialna państw jest najbardziej fundamentalną zasadę prawa międzynarodowego” – napisał szef tureckiej dyplomacji Mevlut Cavusoglyu na Twitterze w nocy z czwartku na piątek.

Podejmowane przez USA próby legitymizowania naruszania prawa przez Izrael wywołają dalszą „przemoc i ból” w regionie – dodał.

O sprawie tej wypowiedział się również rzecznik prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana, który na Twitterze napisał, że wypowiedź Trumpa wspiera prowadzoną przez Izrael „politykę okupacji” i pogłębia konflikt bliskowschodni.

Izrael zajął znaczną część Wzgórz Golan podczas wojny sześciodniowej w 1967 roku, a następnie wcielił je administracyjnie do swego terytorium; decyzja ta nie została nigdy zaaprobowana przez wspólnotę międzynarodową, a prawo do tego obszaru rości sobie Syria.

W 2017 roku ONZ przyjęła rezolucję, w której Izrael został skrytykowany za okupację Wzgórz Golan.


Czytaj więcej…

Ostre reakcje Syrii i Turcji na słowa Trumpa o Wzgórzach Golan

Syryjski rząd potępił w piątek oświadczenie prezydenta USA Donalda Trumpa, który stwierdził, że nadszedł czas na uznanie suwerenności Izraela nad Wzgórzami Golan. Władze w Damaszku dodały, że Syria jest zdeterminowana, by odzyskać okupowany …

Źródło: TVN24

Syria zdeterminowana. Chce odzyskać Wzgórza Golan

Z kolei rzecznik resortu dyplomacji Iranu Bahram Kasemi, cytowany przez państwową telewizję irańską, powiedział, że "nielegalne i nieakceptowalne uznanie (Wzgórz Golan jako terytorium należącego do Izraela – PAP) nie zmienia faktu, że należą one do …

Źródło: Interia

Trump: Nadszedł czas, by USA uznały władzę Izraela nad …

Jak dodało, stanowisko USA w sprawie Wzgórz Golan stanowi rażące naruszenie rezolucji ONZ w tej sprawie. W piątek także MSZ Rosji, która w toczącym się w Syrii konflikcie zbrojnym jest kluczowym sojusznikiem syryjskiego reżimu, oceniło, że zmiana w …

Źródło: Dziennik.pl

Turcja potępia słowa prezydenta Donalda Trumpa o Wzgórzach Golan

Władze Turcji potępiły wypowiedź prezydenta USA Donalda Trumpa o uznaniu Wzgórz Golan za terytorium Izraela, oceniając, że słowa te legitymizują naruszanie przez Izrael prawa międzynarodowego i doprowadzą do przemocy na Bliskim Wschodzie.

Źródło: Onet.pl

Rosja zaniepokojona słowami Trumpa o Wzgórzach Golan

Jednak ONZ i wspólnota międzynarodowa nie zaakceptowała tych działań Izraela nadal uznając Wzgórza Golan za część terytorium Syrii okupowaną przez Izrael. Premier Izraela Benjamin Netanjahu, który ubiega się właśnie o przedłużenie swego mandatu …

Źródło: Rzeczpospolita

Syria potępiła słowa Trumpa

Izrael zajął znaczną część Wzgórz Golan podczas wojny sześciodniowej w 1967 roku, a następnie wcielił je administracyjnie do swego terytorium; decyzja ta nie została nigdy zaaprobowana przez wspólnotę międzynarodową, a prawo do tego obszaru rości …

Źródło: m.niezalezna.pl

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *