PSL może opuścić Koalicję Europejską

PSL może opuścić Koalicję Europejską

Ludowcy są oczywiście niezadowoleni z wyniku Koalicji Europejskiej, która została wyraźnie pokonana przez PiS. Ale martwi ich także — a może przede wszystkim — to, że PiS stało się partią pierwszego wyboru dla mieszkańców wsi. — Znam swój region, bo kandyduję stąd od lat. Kiedy analizuję wyniki, to widzę wyraźnie, że nasz elektorat zagłosował na PiS — mówi Onetowi członek ścisłych władz PSL.

Według sondaży, ponad połowa mieszkańców wsi głosowała na PiS, podczas gdy na Koalicję Europejską dwa razy mniej. Nie ma wątpliwości, że rekordowy wynik PiS był możliwy głównie dzięki mobilizacji i wsparciu elektoratu wiejskiego.

— Będziemy mieli swoich europosłów, ale dzięki głosom wyborców Platformy — zauważa nasz rozmówca. Kandydaci ludowców zdobyli trzy miejsca w Europarlamencie startując z dobrych miejsc na wspólnych listach. Europosłami zostali Jarosław Kalinowski (Mazowsze), Krzysztof Hetman (Lubelskie) oraz Adam Jarubas (Małopolska).

Według naszych informacji, lider ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz wciąż waha się, co zrobić. Ale nawet jego najbliżsi współpracownicy, którzy dotąd zachwalali Koalicję Europejską — choćby sekretarz PSL Piotr Zgorzelski — sceptycznie oceniają dalszy sens współpracy z liberałami i lewicą.

— W najbliższą sobotę mamy Radę Naczelną PSL, która omówi wyniki wyborów. Do wakacji podejmiemy decyzję, co dalej. Nastroje są raczej takie, żeby do Sejmu startować samodzielnie i walczyć z PiS o pozycję na wsi. Może razem z PO i SLD wystartujemy do Senatu — mówi Onetowi bliski współpracownik prezesa PSL.

To jednak w praktyce oznacza koniec Koalicji Europejskiej. Wspólny strat do Senatu jest czysto pragmatycznym wyborem PSL, bo w senackich wyborach obowiązuje ordynacja jednomandatowa i kandydaci mniejszych ugrupowań nie mają praktycznie żadnych szans.

(bp) 


Czytaj więcej…

PSL może opuścić Koalicję Europejską

Ale nawet jego najbliżsi współpracownicy, którzy dotąd zachwalali Koalicję Europejską — choćby sekretarz PSL Piotr Zgorzelski — sceptycznie oceniają dalszy sens współpracy z liberałami i lewicą. — W najbliższą sobotę mamy Radę Naczelną PSL, która …

Źródło: Onet.pl

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *