Prokurator: zatrzymanie w sprawie profanacji było samodzielną …

Prokurator: zatrzymanie w sprawie profanacji było samodzielną ...

Policja zatrzymała w poniedziałek 51-letnią kobietę, której przedstawiono zarzut profanacji wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej. Sprawa dotyczy rozlepienia w nocy z 26 na 27 kwietnia wokół płockiego kościoła św. Dominika, między innymi na koszach na śmieci i przenośnych toaletach, plakatów oraz nalepek, na których postaci Maryi i Dzieciątka otoczone zostały aureolami w kolorach tęczy.

Oskarżona Elżbieta Podleśna, która wyraziła zgodę na publikację jej nazwiska i wizerunku, w rozmowie z TVN24 odniosła się do swoich działań, za które usłyszała zarzut: – To na pewno nie jest atak na religię, ani na pewno atak na wiarę. Nie jest to w ogóle forma ataku.

We wtorek szef Prokuratury Rejonowej w Płocku Norbert Pęcherzewski mówił w rozmowie z TVN24, że decyzję o zatrzymaniu Podleśnej samodzielnie podjęła policja.

– Prokurator w tej sprawie wydał jedynie postanowienia o przeprowadzeniu przeszukania jej osoby, jej samochodu, jej mieszkania – tłumaczył Pęcherzewski. – Prokurator w tej sprawie, gdy dowiedział się o tym, że kobieta zostaje przewieziona do Komendy Miejskiej Policji w Płocku, wydał polecenie wykonania z nią czynności procesowych w postaci ogłoszenia jej postanowienia o przedstawieniu zarzutu, przesłuchania jej, a następnie kazał ją zwolnić – wyjaśnił.

– Nie widziałem powodów dla stosowania wobec niej środka przymusu w postaci pozbawienia jej wolności w formie zatrzymania. Po wykonaniu z nią czynności procesowych w postaci ogłoszenia postanowienia o postawieniu zarzutu, przesłuchaniu jej, poleciłem, żeby tę kobietę zwolnić – podkreślił.

Jak relacjonował reporter TVN24 Mariusz Sidorkiewicz, prokurator w trakcie rozmowy z ekipą TVN24 został wezwany przez prokuratora okręgowego. Po powrocie do gabinetu poinformował, że rozmowa nie będzie kontynuowana i jest to decyzja jego przełożonych.

Sama Podleśna relacjonowała w rozmowie z TVN24 wizytę policji w jej mieszkaniu.

– O godzinie szóstej rano, tradycyjnie to już taka nowa świecka tradycja w naszym państwie, rozległo się pukanie do drzwi, dzwonki do drzwi, na któryś zareagowałam. Początkowo trudno mi było dojść do siebie czy jest to sen czy jawa. Weszło sześciu panów w kamizelkach odblaskowych z napisem „policja”, tak żeby nikt broń Boże nie mógł przeoczyć ich widoku – mówiła.

– Przedstawili się jako ekipa z Płocka, część z nich była z Radomia, ponieważ jest to komenda nadrzędna w stosunku do radomskiej. Powiedzieli że mają nakaz przeszukania mojego mieszkania – opowiadała kobieta.

Oglądaj

"Weszło sześciu panów w kamizelkach odblaskowych z napisem 'policja'"

Wideo: tvn24
"Weszło sześciu panów w kamizelkach odblaskowych z napisem 'policja'"

– Wykonaliśmy wszystkie czynności zgodnie z obowiązującymi przepisami. Kobieta została przesłuchana, został postawiony jej zarzut obrażania uczuć religijnych. Czynności w tej sprawie nadal trwają i nie udzielamy w tym zakresie więcej informacji – zapewniała sierżant sztabowa Marta Lewandowska, rzecznik policji w Płocku.

Dopytywana, czy policja nie ma sobie nic do zarzucenia w tej sprawie, Lewandowska powiedziała: – Działaliśmy zgodnie z obowiązującymi przepisami.

We wtorek na stronie internetowej policji pojawił się komunikat w związku z zatrzymaniem Podleśnej.

„Policjanci po analizie zgromadzonego materiału ustalili dane osoby, która mogła mieć związek z tym przestępstwem. Jednak z dalszych ustaleń wynikało, że osoba ta przebywa poza granicami kraju. Bezzwłocznie po jej powrocie policjanci, na podstawie postanowienia prokuratora o zarządzeniu przeszukania, o godzinie 7:00 weszli do jej mieszkania w Warszawie. W trakcie przeszukania pomieszczeń oraz pojazdu należącego do kobiety ujawnili kilkadziesiąt przerobionych zdjęć z wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej. W związku z tym, że istniało uzasadnione przypuszczenie, że kobieta popełniła to przestępstwo, zachodziła obawa, że będzie chciała pozbyć się pozostałych materiałów. 51-letnia kobieta została przewieziona do Komendy Miejskiej Policji w Płocku, aby wykonać dalsze czynności w tej sprawie” – czytamy w komunikacie.

„Podkreślić należy, że policjanci wykonując czynności w tej sprawie realizowali swoje ustawowe obowiązki. Złożenie zawiadomienia o przestępstwie, tak jak to miało miejsce w tym przypadku, zobowiązuje funkcjonariuszy do podjęcia takich działań. Czas zatrzymania ograniczony był tylko do wykonania czynności procesowych, po których kobieta została zwolniona” – stwierdzono w oświadczeniu. „Nadmienić należy, że sprawa ta ma szerszy kontekst i wiąże się również z wcześniejszym zdarzeniem na terenie kościoła w Płocku, gdzie doszło do profanacji ołtarza oraz miejsca kultu religijnego” – podkreślono.

CZYTAJ WTORKOWY KOMUNIKAT POLICJI>>>>

Pod koniec kwietnia policja informowała, że odrębne postępowania są prowadzone także w sprawie wydarzeń w płockim kościele św. Dominika w okresie Świąt Wielkanocnych. Chodzi między innymi o zawiadomienia dotyczące zakłócenia obrządku religijnego i kradzieży kart telefonicznych.

W Wielką Sobotę, 20 kwietnia, w kościele św. Dominika pojawiło się dwoje aktywistów protestujących przeciw aranżacji wielkanocnego Grobu Pańskiego, gdzie na tekturowych pudełkach wypisano między innymi słowa: „LGBT”, „gender”, „agresja”, „pycha”, „odrzucenie wiary”, a także „kłamstwo”, „zboczenia”, „egoizm”, „hejt”, „pogarda”. Między aktywistami a proboszczem parafii doszło do wymiany zdań – jeden z aktywistów nagrywał zajście telefonem komórkowym. Gdy na miejsce została wezwana policja, aktywista zarzucił księdzu odebranie telefonu, informował też o zaginięciu kart z aparatu. Ksiądz powiadomił z kolei o zakłóceniu obrządku religijnego. Aktywiści ponownie przyszli do kościoła w Wielką Niedzielę, 21 kwietnia.


Czytaj więcej…

Matka Boska Tęczowa. Ekspert prawa wyznaniowego nie widzi …

Jeśli za dorobienie tęczowej aureoli do wizerunku Matki Boskiej, policja będzie zatrzymywać ludzi w domach, to zbliżamy się do standardów represyjnego państwa wyznaniowego. Tak sprawę "Matki Boskiej Tęczowej" i zatrzymania Elżbiety Podleśnej, …

Źródło: Wirtualna Polska

Matka Boska w tęczowej aureoli jednak obraża [KOMENTARZ]

Kłopot w tym, że owa tęczowa aureola na wizerunku Matki Boskiej Częstochowskiej, będącej jednym z najświętszych przedmiotów kultu dla milionów katolików oraz symbolem tożsamości narodowej, nie ma z tym symbolem nic wspólnego. To samo pytanie …

Źródło: Onet.pl

Prokurator: zatrzymanie w sprawie profanacji było samodzielną …

W trakcie przeszukania pomieszczeń oraz pojazdu należącego do kobiety ujawnili kilkadziesiąt przerobionych zdjęć z wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej. W związku z tym, że istniało uzasadnione przypuszczenie, że kobieta popełniła to …

Źródło: TVN24

Tęczowa Matka Boska. Prokurator: Zatrzymanie Elżbiety Podleśnej …

Elżbieta Podleśna została zatrzymana w związku z rozlepieniem, na terenie kościoła świętego Dominika, plakatów z wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej z tęczową aureolą. Na Wielkanoc w tej parafii udekorowano Grób Pański tekturowymi pudłami z …

Źródło: Gazeta.pl

Do tęczowej Matki Boskiej dołącza tęczowy Jarosław zajadający …

W nocy z poniedziałku na wtorek plakaty z tęczową Matką Boską i tęczowym Jarosławem Kaczyńskim jedzącym banana ktoś porozwieszał na budynkach Prokuratury, Pałacu Arcybiskupiego, biura warszawskiego PiS-u. „Tęcza nie obraża” to akcja …

Źródło: OKO.press (komunikaty prasowe)

Matka Boska w tęczowej aureoli: Terror podwójnych standardów

Czytaj także: Matka Boska w tęczowej aureoli: A jednak obraża… Zwykłe wezwanie na komisariat lub prokuratury byłoby równie skuteczne, nie wywołałoby tylu społecznych negatywnych emocji. W tym przypadku zabrakło tylko antyterrorystów, bo reszta …

Źródło: Rzeczpospolita

Czy Matka Boska byłaby urażona tęczową aureolą? Andrzej Halicki …

We wtorek gościem porannej rozmowy w Gazeta.pl był kandydat Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiej z okręgu warszawskiego Andrzej Halicki. Jednym z tematów była głośna sprawa "Tęczowej Madonny" – czyli obrazu Matki Boskiej z tęczową …

Źródło: Gazeta.pl

Nalot i przeszukanie za Matkę Boską z tęczową aureolą. Ksiądz z …

"No i wybuchł nam wielki problem narodowy: tęczowa Matka Boża. Miałem wczoraj dobrą rozmowę na ten temat z moim znajomym księdzem, który stwierdził, że to jest porażka, że zrobiliśmy z tego wielką aferę. To pokazuje jak łatwo jest nas sprowokować, …

Źródło: Dziennik Wschodni (komunikaty prasowe)

"Tęczowa" Matka Boska nie obraża uczuć religijnych? Internauci …

Tęczowa Matka Boska nie obraża moich uczuć religijnych. Ewangelia odrzuca pogardę wobec człowieka, a tęcza to znak szacunku dla środowiska LGBT i symbol sprzeciwu wobec pogardy. I to ma obrażać Matkę Boską? Absurd. Niech policja ściga …

Źródło: wPolityce.pl

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *