Premier ostry jak miecz Damoklesa. Tuż przed wylotem do Brukseli …

Premier ostry jak miecz Damoklesa. Tuż przed wylotem do Brukseli ...

Zamieszanie jest tak duże, że w czwartek z samego rana głos w tej sprawie postanowił zabrać premier Mateusz Morawiecki.

„Za godzinę lecę do Brukseli, gdzie będę mówił o naszych sukcesach w ograniczaniu luki VAT i CIT. Ale jeszcze zanim wystartuję, chcę jasno powiedzieć, bo widzę, że sprawa ciągle wywołuje emocje: NIE BĘDZIE ŻADNEGO TESTU PRZEDSIĘBIORCY” – napisał szef rządu.

Zobacz całą rozmowę premiera w Wirtualnej Polsce

Mimo to w czwartek o świcie uznał, że trzeba to zrobić jeszcze raz. Skąd taka deklaracja? Czwartkowa „Rzeczpospolita” publikuje list przedsiębiorcy, dla którego wprowadzenie testu będzie oznaczało bankructwo i eksmisję. „To ja już wolę publiczne wieszanie na latarni” – napisał 53-latek, który swoje potencjalne straty oszacował na kilkaset tysięcy złotych.

Ale ta publikacja to tylko iskra. Jak dowiadujemy się nieoficjalnie, pomysł wzburzył polski biznes od samego początku, a z czasem nerwowość jeszcze rosła. Tuż przed wyborami to dla obozu władzy spory problem.

Pomysł otwarcie krytykowali ministrowie Emilewicz i Gowin, podczas gdy minister finansów Teresa Czerwińska nie była aż tak kategoryczna.

We wtorek w studiu money.pl minister Teresa Czerwińska stwierdziła, że wokół testu przedsiębiorcy „narosło wiele mitów i nieporozumień”. Podkreśliła, że „sprawa powinna być rozwiązana, ale nie jest przesądzone, jaki kształt będzie miało to rozwiązanie”. Czyli jakieś „rozwiązanie” według niej będzie.

Niepewność regulacyjna kosztuje

Zamieszanie wewnątrz rządu i kolejne deklaracje pokazują, jak dużym kłopotem wizerunkowym dla obozu władzy jest kwestia testu przedsiębiorcy.

Ale wygląda na to, że to wcale nie musi oznaczać końca historii pod tytułem „test przedsiębiorcy”. – Wierzę tylko w informacje zdementowane – ironizuje Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Dodaje jednak, że „nie założyłby się, że to koniec”.

– Parę dni temu dostaliśmy z Rady Dialogu Społecznego do konsultacji projekt Wieloletniego Planu Finansowego z Aktualizacją Planu Konwergencji – zwraca uwagę. – A tam przecież test przedsiębiorcy jest jednym z ważniejszych elementów.

Kaźmierczak przypomina, że w pierwotnym założeniu miało dojść do nowelizacji przepisów dla tzw. liniowców. – Później z okolic rządu zaczęły dopływać sygnały, że prawo się nie zmieni, ale za to zmienią się jego interpretacje. A to oznaczałoby całkowitą katastrofę – dodaje prezes ZPP.

– Ta dość nowatorska polityka informacyjna rządu ma swoje skutki. Mamy takie sygnały, że przez tę niepewność regulacyjną przedsiębiorcy zamiast inwestować w Polsce, wywożą pieniądze za granicę – mówi Kaźmierczak.

Według jego szacunków „chaos informacyjny może nas kosztować nawet 0,5 proc. PKB”.

Blady strach wśród samozatrudnionych

Ekspert wskazuje, że test może dotyczyć – wraz z rodzinami przedsiębiorców – nawet 1,5 mln osób. – A w percepcji przedsiębiorców ta liczba może nawet być dwukrotnie większa. Bo wielu z nich może by na tym nie ucierpiało, ale niepewność na pewno odczuwają – twierdzi Cezary Kaźmierczak.

Potwierdza to Maciej, który prowadzi działalność w branży IT. Jest samozatrudniony i współpracuje z jedną z dużych korporacji we Wrocławiu.

– Niby nie jestem liniowcem, ale boję się, że za mnie wezmą się w następnej kolejności – mówi money.pl przedsiębiorca. Choć sam żartuje, że nie powinniśmy go tak tytułować. – Mógłbym nie przejść testu prawdziwego przedsiębiorcy – ironizuje.

Minister finansów Teresa Czerwińska przed posiedzeniem rządu 16 kwietnia.

Test przedsiębiorcy. Fiskus prześwietli firmy, będzie odsiewał samozatrudnionych

Przypomnijmy, że 1 stycznia 2020 r. w Polsce może pojawić się „test przedsiębiorcy”. Tak wynika z Wieloletniego Planu Finansowego, który na lata 2019-2022 stworzył resort finansów. Wcześniej mówił o tym wiceminister Filip Świtała.

Po wprowadzeniu testu, do budżetu miałoby wpłynąć około 1,2 mld zł więcej. To oznacza, że każda z firm, która oblała test, średnio wyłożyłaby po 15 tys. zł. Szczegółów testu i jego konsekwencji brak. Na razie jest tylko dementi premiera.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: test przedsiębiorcy, msp, mateusz morawiecki, samozatrudnieni, podatki, wiadomości, firma

Źródło:

money.pl

komentarze

+1

+1

ważne

smutne

ciekawe

irytujące

Napisz komentarz

8h temu

olekPIS nadaje się tylko do rozdawnictwa pieniędzy, to im się najbardziej udaje.

9h temu

m-53Te 0,5% PKB to Kaźmierczak z rękawa czy kapelusza wyciągnął???

9h temu

manipulacjedlaczego w wyliczeniach do porównania nie bierze się pod uwagę urlopów na UoP?, jakby odliczyć te urlopy od b2b to się okaże że różnica jest … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (220)


Czytaj więcej…

Morawiecki: Żadnego testu przedsiębiorcy nie będzie

Przepychanka wokół testu przedsiębiorcy trwa od prawie dwóch miesięcy. Po raz pierwszy napisaliśmy o nim w „Rzeczpospolitej” pod koniec marca. Od tamtej pory z rządu płynęły sprzeczne sygnały: będzie test, nie będzie, będzie… Ale teraz to już chyba …

Źródło: Rzeczpospolita

Test przedsiębiorcy. Jasna deklaracja premiera Morawieckiego

W środę „Rzeczpospolita” opublikowała list polskiego mikroprzedsiębiorcy, który apeluje do premiera o wycofanie się z wprowadzenia testu przedsiębiorcy. Kilka dni wcześniej gazeta napisała, że pomimo zapewnień, zgodnie z którymi takiego testu nie …

Źródło: Radio ZET

Premier zapewnia: Nie będzie żadnego testu przedsiębiorcy

Nie będzie żadnego testu przedsiębiorcy – podkreślił premier Mateusz Morawiecki przed wylotem do Brukseli, gdzie w czwartek będzie mówił o ograniczeniu luki VAT i CIT. Szef rządu odniósł się w ten sposób do medialnych doniesień dotyczących testu.

Źródło: Dziennik.pl

Test przedsiębiorcy. Mateusz Morawiecki gasi pożar. Ekspert: już …

Zamieszaniu w kwestii tzw. testu przedsiębiorcy nie ma końca. Z rządu płyną niejasne sygnały, premier ostro dementuje. A polski biznes żyje w niepewności. – Moim zdaniem przez ten chaos informacyjny straciliśmy już tak z 0,5 proc. PKB – szacuje w …

Źródło: Money.pl

Premier ostry jak miecz Damoklesa. Tuż przed wylotem do Brukseli …

Za godzinę lecę do Brukseli, gdzie będę mówił o naszych sukcesach w ograniczaniu luki VAT i CIT. Ale jeszcze zanim wystartuję, chcę jasno powiedzieć, bo widzę, że sprawa ciągle wywołuje emocje: NIE BĘDZIE ŻADNEGO TESTU PRZEDSIĘBIORCY …

Źródło: Spider’s Web

Premier: nie będzie żadnych nowych mechanizmów ws. testu

Tzw. test przedsiębiorcy miałby umożliwić określenie, kto rzeczywiście jest przedsiębiorcą, a kto tylko korzysta z preferencyjnego opodatkowania. Został on uwzględniony w projekcie Aktualizacji Programu Konwergencji (APK). Z przyjętej pod koniec kwietnia …

Źródło: Forsal.pl

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *