Premier ogłosił awaryjny plan dla maturzystów. "Bardzo zły …

Premier ogłosił awaryjny plan dla maturzystów. "Bardzo zły ...

Jaki mówił, że strajkujący zachowują się jak Wehrmacht. Teraz przeprasza, „słowo za dużo”

Walczą o godność, a sami łamią godność – tak wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki komentował…

Michał Dworczyk poinformował, że w środę do Sejmu trafi projekt ustawy w sprawie matur. Gdy minister przed południem mówił o pilnym uruchomieniu rządowego planu awaryjnego, to posłowie i senatorowie nie wiedzieli o nim praktycznie nic.

– Premier zgłosił prośbę do marszałka Sejmu, marszałka Senatu o to, żeby nadać szybką ścieżkę legislacyjną temu projektowi – tłumaczył Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera.

Jeszcze chwilę wcześniej senatorowie, także ci z PiS-u, nie mieli pojęcia, że w czwartek po południu będą musieli stawić się na pilnie zwołanym posiedzeniu Senatu i za ustawą zagłosować. Senator Jan Maria Jackowski na pytanie o to, czy jest to dobry tryb, żeby procedować takie ustawy, tłumaczy, że sytuacja jest nadzwyczajna.

– Uważam, że wszyscy powinniśmy stanąć murem za maturzystami – dodaje Beata Mazurek, wicemarszałek Sejmu.

Twarzą wyścigu z czasem jest premier Mateusz Morawiecki. To on, a nie minister edukacji czy wicepremier Beata Szydło, które od ponad dwóch tygodni bez powodzenia prowadziły rozmowy z nauczycielami, ogłosił rozwiązania dla strajkujących szkół, nauczycieli i samych maturzystów. Premier zapewniał, że „ta propozycja zabezpieczy klasyfikację uczniów”.

Broniarz: zniecierpliwienie narasta z jednej i z drugiej strony

Wydaje się, że o sprawach edukacji nie możemy mówić na stadionie, chyba że chcemy z tego zrobić…

W praktyce decyzja rządu oznacza tyle, że w szkole, w której nauczyciele nie przerwą strajku i nie uda się tam sklasyfikować maturzystów, może to zrobić sam dyrektor. Jeżeli jednak on też tego nie zrobi, to ma się tym zająć wyznaczony przez przez wójta, burmistrza czy prezydenta miasta nauczyciel.

– To są rozwiązania krótkie, konkretne, a co najważniejsze, przecinające pewien chaos informacyjny i niepokój naszych maturzystów i ich rodziców, który wiąże się z tym protestem – argumentował swoją decyzję premier Morawiecki.

Szef ZNP zastanawia się – co premier robił od marca, skoro teraz musi się gać po „lex specialis”. – Stworzył fatalne prawo. Stworzył bardzo zły precedens i próbując teraz robić dobrą minę do złej gry, sprawia ogromne kłopoty wszystkim, którzy będą musieli to prawo realizować – uważa Sławomir Broniarz. Szef ZNP przypomina też, że o strajku nauczycieli i związanych z nim problemami dla uczniów – premier i minister Anna Zalewska wiedzieli od wielu długich tygodni. Po plan awaryjny sięgają jednak dopiero teraz.

Strajk nauczycieli. Do sporu włączył się Kościół

W sporze nauczycieli z rządem mamy kilkudniowy, świąteczny rozejm. Czas na decyzję o tym, co…

Projekt ustawy, który w praktyce dopuszcza uczniów do matur omijając nauczycieli, trafił na biurko marszałka Sejmu. W czwartek zajmą się nim w trybie ekspresowym posłowie, a po południu senatorowie. O podpisie pod ustawą  premier z prezydentem też już rozmawiał. Z uchwaleniem problemu nie będzie. Wszystko odbywa się jednak bez konsultacji i na ostatnią chwilę.

– Premier rządu nie znalazł przez 17 dni czasu na to, żeby spotkać się z nauczycielami. Dziś w Kancelarii Premiera na posiedzeniu rządu pokazuje przedstawienie, które ma uspokoić opinię publiczną – jest zdania Krystyna Szumilas, była minister edukacji narodowej.

– (Premier – przyp. red) podsyca pożar w całym społeczeństwie, ponieważ nauczyciele są jeszcze bardziej zdeterminowani – dodaje Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej.

Do sporu na linii rząd-strajkujący nauczyciele odniósł się też prezydent Polski na spotkaniu z mieszkańcami w Białogardzie. – Matury muszą zostać przeprowadzone – przekonywał Andrzej Duda.

– Ja państwa wspieram. Mówię to otwarcie. Ale proszę o odpowiedzialność. Nie będę mógł państwa wspierać, jeśli uczniowie nie będą mogli zdać matury – mówił prezydent.

Debata nad projektem ustawy rozpocznie się w czwartek po godzinie 11:00.

Autor: Arleta Zalewska
/
Źródło: Fakty TVN


Czytaj więcej…

"Rząd sprowokował ten strajk dla przykrycia dwóch rzeczy"

"Rząd sprowokował ten strajk dla przykrycia dwóch rzeczy". 25 kwietnia 2019, 8:06. zobacz więcej wideo ». "Rząd sprowokował ten strajk dla przykrycia dwóch rzeczy". Fullscreen. Share Menu. Facebook; Twitter; Google +; Kopiuj link. Play. Stop. Loaded: 0%.

Źródło: TVN24

Kolejny dzień strajku nauczycieli. Premier ogłosił "plan awaryjny" ws …

Strajk nauczycieli trwa już 17 dni. Mateusz Morawiecki ogłosił dziś "plan awaryjny" rządu ws. klasyfikacji maturzystów. Premier powiedział, że dyrektorowi szkoły będzie przysługiwało prawo do klasyfikacji uczniów. W przypadku gdy ani rada pedagogiczna …

Źródło: Onet.pl

Czy samorządy mogą zapłacić nauczycielom za strajk? Opinia …

Wypłata wynagrodzenia za okres strajku nie przysługuje – tak jednoznacznie stanowi prawo pracy. Jednak włodarze wielu miast deklarują, że protestujący pedagodzy na strajku nie stracą Czy jest więc wyjście z tej sytuacji i możliwość zrekompensowania …

Źródło: RMF 24

Prezes Kaczyński ma propozycje dla nauczycieli. To m.in …

Tymczasem z powodu strajku nauczycieli szkoły rezygnują z wycieczek, lekcji w muzeach i nie zamawiają posiłków. "Protest odbija się na biznesie" – pisze "DGP". – Z powodu protestu straciłem już około 20 tys. zł – wyjaśnia w rozmowie z gazetą Przemysław …

Źródło: BusinessInsider

​"DGP": Strajk nauczycieli. Na Nowogrodzkiej powstał nowy plan

W siedzibie PiS na ulicy Nowogrodzkiej w Warszawie odbyła się narada z prezesem partii Jarosławem Kaczyńskim – informuje czwartkowy "Dziennik Gazeta Prawna". Efektem spotkania jest plan, który ma wytrącić związkowcom argumenty negocjacyjne.

Źródło: Interia

„DGP”: Jarosław Kaczyński ma ofertę dla nauczycieli. Co zakłada?

Strajk nauczycieli trwa od 8 kwietnia 2019 roku. Od tego czasu przedstawiciele rządu kilkakrotnie spotykali się ze związkowcami. Porozumienie dotychczas podpisała jedynie „Solidarność”. Jak podaje „Dziennik Gazeta Prawna”, Jarosław Kaczyński …

Źródło: Wprost.pl

Samorządy deklarują, że będą pieniądze dla strajkujących …

Jednak włodarze wielu miast deklarują, że protestujący pedagodzy na strajku nie stracą Czy jest więc wyjście z tej sytuacji i możliwość zrekompensowania nauczycielom utraconych pensji? – Da się zrobić, ale (…), to będzie wymagało od samorządów i …

Źródło: Onet.pl

Strajk nauczycieli. "DGP" ujawnia plan Kaczyńskiego

Prezes PiS Jarosław Kaczyński zlecił swoim podwładnym opracowanie propozycji dla nauczycieli. Do szczegółów dotarł "Dziennik Gazeta Prawna". Plan opracowany na Nowogrodzkiej zakłada powrót do wcześniejszej emerytury i dobrowolny wybór czasu …

Źródło: Do Rzeczy

Premier ogłosił awaryjny plan dla maturzystów. "Bardzo zły …

W praktyce decyzja rządu oznacza tyle, że w szkole, w której nauczyciele nie przerwą strajku i nie uda się tam sklasyfikować maturzystów, może to zrobić sam dyrektor. Jeżeli jednak on też tego nie zrobi, to ma się tym zająć wyznaczony przez przez wójta, …

Źródło: TVN24

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *