Powódź w Bielsku-Białej. Ogłoszono alarm przeciwpowodziowy!

Powódź w Bielsku-Białej. Ogłoszono alarm przeciwpowodziowy!

Minionej doby w Bielsku-Białej i w powiecie bielskim wyjeżdżali oni ponad 200 razy do interwencji związanych ze skutkami silnych opadów deszczu!

W Bielsku-Białej strażacy wypompowywali wodę z piwnic między innymi w budynkach przy ulicach: Słowackiego, Kustronia, Wyzwolenia, Lipnickiej Pawiej, Barkowskiej, Bożka, Legionów. Na ul. Słowackiego powstało rozlewisko o głębokości około 0,5 – 1 metra. Woda podtopiła także część ulic, m. in.: Wyzwolenia, Czerwoną, Jutrzenki, Partyzantów, Grażyńskiego, Bestwińską, Leszczyńską, Wita Stwosza, Lipnicką, Nad Potokiem czy Trakcyjną. Woda wdarła się również do przejścia podziemnego przy stacji kolejowej Bielsko-Biała Leszczyny. Przy ul. Bestwińskiej woda z potoku Kromperek podtopiła siedem domów.

Gwałtownie podniósł się poziom wód w rzekach i potokach. Stan alarmowy o 39 centymetrów przekroczony został na rzece Białej w dzielnicy Mikuszowice. Woda ma tam obecnie głębokość 239 cm. W niektórych bielskich dzielnicach brakuje prądu, m. in. w części Kamienicy, Wapienicy.

Groźnie jest również w powiecie bielskim, a zwłaszcza w Czechowicach-Dziedzicach i Bestwinie. W Czechowicach-Dziedzicach stan alarmowy aż o 161 cm przekroczyła rzeka Biała, a o 45 cm rzeka Iłownica. W Bestiwnie podtopione są m. in. ul. Krakowska i Zaułek. Z koryta zaczyna wylewać rzeka Wapienica w Mazańcowicach.

***

Jak informują strażacy z OSP Szczyrk działają w terenie od 5.35. Tam doszło do podtopienia budynków przy ulicach Kolorowej, Turystycznej i Jeżynowej. Podtopione są jezdnie na ul. Wiślańskiej, Górskiej, a na Wrzosowej woda nanosi rumosz. Dodatkowo strażacy mają pełno roboty z zapchanymi przepustami na ul. Wiślańskiej, Olimpijskiej, Turystycznej, Jeżynowej.

***

W Rybarzowicach strażacy muszą interweniować przy podtopieniu firmy Dil przy ulicy Ceglanej.

***

Starsza kapitan Patrcyja Pokrzywa, oficer prasowa Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej, poinformowała, że wpłynęło już ponad 300 zgłoszeń, z czego ponad 170 dotyczy zdarzeń na terenie Bielsko-Biała, a ponad 130 w powiecie bielskim.

W rejonie ulicy Chochołowskiej doszło do zalania hal produkcyjnych zakładu zajmującego się przetwórstwem tworzyw sztucznych. Przy ulicy Grażyńskiego strażacy zabezpieczali przed zalaniem stację trafo. W rejonie ulicy Słowackiego powstało spore rozlewisko wodne, które spowodowało zalewanie budynków mieszkalnych. Strażacy udrożnili przepust drogowy, dzięki czemu woda powoli opada. Doszło również do zalania niektórych szkół i przedszkoli m.in. przy ulicy Karpackiej, Lipnickiej, Sempołowskiej. W Czechowicach-Dziedzicach woda zalała piwnice szkoły podstawowej nr 3. W Hecznarowicach doszło do zalania gospodarstwa rolnego. W Rybarzowicach woda zalewa halę z materiałami papierniczymi. Z kolei w Porąbce woda zalewa centrum rehabilitacyjne. Strażacy cały czas prowadzą działania związane z wypompowywaniem wody z zalanych obiektów oraz układaniem worków z piaskiem – podkreśla Patrycja Pokrzywa.

***

Z uwagi na silne opady deszczu oraz przekroczenia stanu alarmowego na rzece Białce, prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski podjął decyzję o ogłoszeniu alarmu przeciwpowodziowego od dzisiaj (23 maja) od 8.30 aż do odwołania. Prezydent zobowiązał także Miejski Zespół Zarządzania Kryzysowego do podejmowania czynności organizacyjnych i technicznych w cel ochrony przeciwpowodziowej.


Czytaj więcej…

BielskoBiała, powiat bielski: Woda coraz groźniejsza (aktualizacja)

W BielskuBiałej strażacy wypompowywali wodę z piwnic między innymi w budynkach przy ulicach: Słowackiego, Kustronia, Wyzwolenia, Lipnickiej Pawiej, Barkowskiej, Bożka, Legionów. Na ul. Słowackiego powstało rozlewisko o głębokości około 0,5 – 1 …

Źródło: Beskidzka24.pl (komunikaty prasowe)

BielskoBiała: Sytuacja coraz poważniejsza. Od rana trwa alarm …

W sumie od wczoraj Straż Pożarna podjęła już blisko 200 interwencji w BielskuBiałej – informuje Urząd Miasta. – Doszło również do zalania niektórych szkół i przedszkoli m.in. przy ulicy Karpackiej, Lipnickiej i Sempołowskiej. Trudna sytuacja panuje także …

Źródło: Głos24 (komunikaty prasowe)

Powódź w BielskuBiałej. Ogłoszono alarm przeciwpowodziowy!

Prezydent BielskaBiałej ogłosił dziś stan alarmu przeciwpowodziowego. Sytuacja jest trudna, a prognozy mówią o dalszych opadach deszczu. – W mieście pracują trzy ekipy MZD i cztery z Aquy przy udrożnianiu studzienek odpływowych – informuje Tomasz …

Źródło: bielsko.biala.pl (komunikaty prasowe)

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *