Poniedziałek wielkanocny w Hiszpanii

Poniedziałek wielkanocny w Hiszpanii

W Hiszpanii poniedziałek wielkanocny jest dniem pracy prawie w całym kraju. Wyjątek stanowi m. in. Katalonia i Baleary. Zgodnie ze zwyczajem dzieci otrzymują dzisiaj od chrzestnych czekoladową „monę de Pascua”.

Nazwa „mona de Pascua”, czyli małpka wielkanocna pochodzi od arabskiego słowa „munna”. Oznaczało datek, jaki poddani wręczali swoim panom. Tradycyjna „mona de Pascua” ma formę drożdżówki z gotowanym jajkiem w środku. Dzisiaj robiona jest z czekolady, a cukiernie prześcigają się w pomysłach. Ku radości dzieci pojawiają się bohaterzy z bajek i filmów. Zgodnie z tradycję dostawały monę od swoich chrzestnych w niedzielę wielkanocną. Dzisiaj cała rodzina udaje się na piknik, aby spędzić dzień razem i podzielić się „moną”. Nic dziwnego, że poniedziałek wielkanocny zwany jest niekiedy dniem „mony”.

Baskijska wersja „mony” nazywa się „opilla”. W regionie Oarsoaldea dzieci dostają ją od matki chrzestnej. „Opillę” trzeba zjeść w dzień św. Marka razem z rodziną i przyjaciółmi również na pikniku.

o. Marek Raczkiewicz CSsR/RIRM

drukuj


Czytaj więcej…

Poniedziałek wielkanocny w Hiszpanii

W Hiszpanii poniedziałek wielkanocny jest dniem pracy prawie w całym kraju. Wyjątek stanowi m. in. Katalonia i Baleary. Zgodnie ze zwyczajem dzieci otrzymują dzisiaj od chrzestnych czekoladową „monę de Pascua”. Nazwa „mona de Pascua”, czyli małpka …

Źródło: RadioMaryja.pl (komunikaty prasowe)

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *