Polskie nazwisko na broni zamachowca z Christchurch

Polskie nazwisko na broni zamachowca z Christchurch

Nazwisko Feliksa Kazimierza Potockiego, hetmana wielkiego koronnego biorącego udział m.in. w bitwie pod Wiedniem, znalazło się na jednym z magazynków, których użył zamachowiec, Brenton Tarrant,  w jednym z dwóch ataków na meczet w Christchurch w Nowej Zelandii.

Prócz tego na broni zamachowca znajdowała się liczba 14 należąca do nazistowskiej symboliki czy hasła typu „remove kebab”.

W strzelaninie zginęło 49 osób, tyle samo trafiło do szpitali z ranami postrzałowymi.

Onet przypomina, kim był Feliks Kazimierz Potocki. Był to hetman wielki koronny, który pod rozkazami Stefana Czarneckiego, Jerzego Lubomirskiego i Jana Sobieskiego uczestniczył we wszystkich ważnych kampaniach począwszy od Potopu Szwedzkiego. Wsławił się przede wszystkim w bojach z Turcją, walczył m.in. w bitwie pod Wiedniem i Parkanami, gdzie dowodził lewym skrzydłem.

Tłumaczenie, dlaczego właśnie to nazwisko wybrał Brenton Tarrant do umieszczenia na użytej w zamachu broni, znajduje się w wielostronicowym manifeście, pozostawionym przez terrorystę.

Tłumaczy w tym antymuzułmańskim i antyimigracyjnym wywodzie zatytułowanym „W drodze do nowego społeczeństwa”, że „nasze ziemie nigdy nie będą ich ziemiami, nasze ojczyzną są naszymi własnymi i dopóki żyje biały człowiek, nigdy nie podbiją naszych ziem i nie zastąpią naszych ludzi”. Wymienia też osoby i zdarzenia, które go zainspirowały, w tym – Andersa Breivika i uczestników bitwy pod Wiedniem.


Czytaj więcej…

Polskie nazwisko na broni zamachowca z Christchurch

Prócz tego na broni zamachowca znajdowała się liczba 14 należąca do nazistowskiej symboliki czy hasła typu "remove kebab". W strzelaninie zginęło 49 osób, tyle samo trafiło do szpitali z ranami postrzałowymi. Poniżej dalsza część artykułu.

Źródło: Rzeczpospolita

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *