Polska zakupi U-Booty?

Polska zakupi U-Booty?

30 lat temu Polska stała się pierwszym krajem w bloku wschodnim, który rozpoczął proces demokratyzacji. Przełomem były wybory 4. czerwca 1989 roku, które zapoczątkowały przemiany w kraju nad Wisłą oraz były zapalnikiem do zmian w całej Europie Środkowo-Wschodniej – począwszy od obalenia Muru Berlińskiego po upadek Związku Radzieckiego.

W związku z obchodami 30-lecia tych wydarzeń, na antenie TVN24 i TVN24 BiS oraz w portalu tvn24.pl pojawią się specjalne propozycje, które będą miały za zadanie przypomnieć historię najważniejszych wydarzeń współczesnej historii Polski.

Od wtorku, 28 maja w TVN24 i TVN24 BiS wystartuje specjalny program „Studio 4. czerwca”. Będzie nadawany codziennie, pojawią się w nim relacje i wspomnienia gości – świadków przełomowych wydarzeń. We współpracy z Ośrodkiem Historycznym „Karta” stacje pokażą archiwalne materiały wideo i zdjęcia z tamtych lat.  

Natomiast w niedzielę, 2 czerwca o godzinie 19:20 na antenie TVN24 i TVN24 BiS będzie można śledzić na żywo „Debatę o wolności”, którą w Europejskim Centrum Solidarności (ECS) w Gdańsku poprowadzą Katarzyna Kolenda-Zaleska i Jacek Stawiski. W rozmowie wezmą udział: prof. Timothy Garton Ash –  światowej sławy brytyjski historyk, prof. Ewa Łętowska –  polska prawniczka, która jako pierwsza sprawowała urząd Rzecznik Praw Obywatelskich w Polsce, Stefan Chwin – polski pisarz, eseista i krytyk literacki, oraz Michał Rusinek – literaturoznawca i były sekretarz Wisławy Szymborskiej.

Dokument o „Solidarności” i Wałęsie z perspektywy międzynarodowej

Po debacie, która odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności o godz. 21:00 w TVN24 i TVN24 BiS odbędzie się premiera dokumentu „My, Naród”. Produkcja ma pokazać, jak wydarzenia z 1989 roku zmieniły bieg historii i jak wyglądało te 30 lat z perspektywy międzynarodowej – ze szczególnym naciskiem na rolę, jaką odegrały Stany Zjednoczone w pokojowej transformacji w Polsce. Narrację w filmie nadaje przemówienie Lecha Wałęsy przed Kongresem USA, wspomnienia świadków oraz uczestników tych wydarzeń pokazują kulisy tej wizyty lidera „Solidarności” w USA. Wśród rozmówców znaleźli się m.in. była sekretarz stanu USA, Madeleine Albright czy były prezydent RP Aleksander Kwaśniewski. Dokument zrealizowała Ewa Ewart (reżyseria) oraz Jacek Stawiski (scenariusz).

We wtorek, 4 czerwca br., czyli w dzień 30. rocznicy częściowo wolnych wyborów Grupa TVN Discovery Polska przygotuje specjalne wydanie „Faktów”, które będzie w całości poświęcone tematyce transformacji ustrojowej w Polsce. Poprowadzi je Justyna Pochanke ze studia w Gdańsku. Odcinek „Faktów po Faktach” oraz „Kropki nad i” również będzie dotyczyć historycznych wydarzeń. Z kolei Piotr Jacoń przez cały dzień będzie prowadzić relację z Gdańska, gdzie spotka się z gośćmi specjalnymi.

Akcje specjalne w portalu TVN24.pl

Z kolei od 2 czerwca br. na czytelników portalu tvn24.pl będzie czekać specjalna zakładka, która będzie skupiać teksty na temat wyborów czerwcowych. Dziennikarze przygotują biogramy posłów i senatorów, oryginalne zdjęcia; mapę pokazująca, jak rozkładały się głosy wyborców w 1989 roku oraz wizualizację, przedstawiająca skład Sejmu, Senatu i frekwencję wyborczą. W Magazynie TVN24 opublikowane zostaną analizy i materiały poświęcone transformacji.

Portal TVN24 organizuje także akcję internetową #30latzmian, w której wspólnie z internautami chce pokazać, jak Polska zmieniła się przez trzy dekady. Stacja zaprasza do nadsyłania zdjęć zrobionych u schyłku PRL oraz współczesnych, w których widać różne miejsca na przestrzeni lat. Można wysyłać je na adres: kontakt24@tvn.pl, publikowane będą na portalu TVN24.pl.

Według danych Nielsen Audience Measurement w kwietniu br. TVN24 zanotował 294 022 widzów średniej oglądalności minutowej i 4,64 proc. udziału w rynku oglądalności.


Czytaj więcej…

"USA i Polska po przełomie 1989". Panel ambasadorów

Na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie odbyła się polsko-amerykańska debata "USA i Polska po przełomie 1989". Udział wzięli w niej byli ambasadorzy obu państw, którzy przedstawili perspektywę Warszawy i Waszyngtonu na tamte przełomowe …

Źródło: TVN24

Polska zakupi U-Booty?

Jak twierdzą dziennikarze "Rzeczpospolitej", sprawa odbudowy polskiej floty podwodnej jest wyjątkowo pilna. Eksploatowane dziś w Marynarce Wojennej jednostki starszej generacji dożywają właśnie kresu technicznej przydatności i będą sukcesywnie …

Źródło: Onet.pl

Polska to jeszcze nie Węgry

PiS nie wygrał o włos, jak napisaliśmy w drukowanej „Wyborczej” na podstawie późnowieczornych exit poll. Już po zamknięciu wydania okazało się, że różnica się powiększa na rzecz… PiS. Wyniki PKW potwierdziły, że PiS pokonał KE o 6,91 pkt proc.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Kraków: Panel ambasadorów – USA i Polska po przełomie 1989

W dyskusji wzięli udział byli ambasadorowie USA w Polsce: Victor Ashe (2004-2009) i Stephen Mull (2012-2015; jako dyplomata pełnił służbę w Warszawie również w latach 80. i 90.), a także Janusz Reiter (ambasador Polski w USA w latach 2005-2007) i …

Źródło: Interia

TVN uczci 30-lecie transformacji w Polsce programem „Studio 4 …

30 lat temu Polska stała się pierwszym krajem w bloku wschodnim, który rozpoczął proces demokratyzacji. Przełomem były wybory 4. czerwca 1989 roku, które zapoczątkowały przemiany w kraju nad Wisłą oraz były zapalnikiem do zmian w całej Europie …

Źródło: wirtualnemedia.pl

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *