Podkarpacie: Woda zalała szkołę w Kolbuszowej i przerwała groble …

Podkarpacie: Woda zalała szkołę w Kolbuszowej i przerwała groble ...

Na Podkarpaciu w związku z intensywnymi opadami deszczu w środę rano alarm przeciwpowodziowy obowiązuje w czterech gminach: Czarna i Żyraków w powiecie dębickim, Kolbuszowa w powiecie kolbuszowskim oraz Wadowice Górne w pow. mieleckim – poinformowało Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Rzeszowie.

 

Pogotowie przeciwpowodziowe obowiązuje w powiecie jasielskim, w gminach Radomyśl Wielki, Mielec, Przecław i Czermin w pow. mielecki, w gminach Jodłowa i Brzostek w pow. dębickim oraz w gminach Ropczyce i Iwierzyce w pow. ropczycko-sędziszowskim.

 

Na Wisłoce i jej dopływach Ropie i Jasiołce notowane są przekroczenia stanów alarmowych w Krajowicach, Topolinach, Jaśle i Głowczowej w pow. jasielskim. Stan alarmowy przekroczony został także na wpadającej do Wisłoka rzece Stobnica w Godowej k. Strzyżowa.

 

Wody Polskie, które są podmiotem odpowiedzialnym za krajową gospodarkę wodną, poinformowały, że w nocy z 22 na 23 maja, m.in. na podkarpackich rzekach, spodziewana jest fala wezbraniowa.

 

„Ryzyko podtopień występuje wokół mniejszych rzek, które mogą przerwać wały przeciwpowodziowe” – poinformowano.

 

Izbiska: woda przerwała groble

 

Napór wody przerwał groble na stawie w Izbiskach koło Mielca. Na miejsce zdarzenia dociera 20 zastępów Państwowej Straży Pożarnej. Skierowano tam także śmigłowiec Straży Granicznej.

 

– Woda wyrwała dziurę w grobli, która w tej chwili spływa na okoliczne pola uprawne. Na razie nie ma informacji, czy są zagrożone okoliczne domostwa – powiedział rzecznik podkarpackiej straży pożarnej Marcin Betleja.

 

 

Na miejsce zdarzenia skierowano ok. 100 strażaków Państwowej Straży Pożarnej; w akcji bierze również udział śmigłowiec Kania będący na wyposażeniu Straży Granicznej, który, jak powiedział Marcin Betleja, przeniósł już kilkanaście worów uszczelniających do wyrwy w grobli. 

 

Dodał, że „nie ma zagrożenia dla mieszkańców okolicznych gospodarstw”. – Nie ma potrzeby ewakuacji. Jednak mamy do dyspozycji sprzęt i jeżeli zajdzie taka potrzeba, to jesteśmy gotowi ją przeprowadzić – zaznaczył rzecznik.

 

Dodał, że „w tej chwili kilkanaście gospodarstw jest podtopionych”. – Woda wdarła się do piwnic natomiast mieszkańcy nie zgłaszają potrzeby ich ewakuacji – stwierdził.

 

Na miejsce wysłane zostały także policyjne Black Hawki. – Będą wykorzystane na terenach zalewowych do patrolowania i ewentualnej ewakuacji ludzi przy użyciu wyciągarek – powiedział rzecznik KGP insp. Mariusz Ciarka.

 

 

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart poinformowała, że na Podkarpaciu straż interweniowała 660 razy, a podtopionych zostało ok. 300 domostw; prewencyjnie ewakuowano 17 osób. 

 

Wojewoda dodała, że poszkodowani mogą liczyć na „pełną pomoc ze strony państwa”. – Także w postaci zasiłków specjalnych. Pomoc będzie adekwatna do potrzeb – zapewniła Leniart.

 

– Priorytetem działań straży pożarnej jest zabezpieczanie budynków, na których są zerwane dachy – poinformował rzecznik prasowy Komendanta Głównego PSP st. bryg. Paweł Frątczak i dodał, że większość z tych czynności została już wczoraj wykonana. Rzecznik zaznaczył też, że wczoraj w całej Polsce przy usuwaniu skutków nawałnic pracowało ponad 6,1 tys. strażaków.

 

– Strażacy udrażniali przepusty i rowy melioracyjne. Doszło do zalewania dróg i posesji. Nikomu nic się nie stało, nikt nie został ranny – poinformował w Polsat News Marcin Betleja.

 

– Najtrudniejsza sytuacja jest w powiatach kolbuszowskim, jasielskim i dębickim. W powiecie kolbuszowskim ogłoszono alarm powodziowy. Z kolei pogotowie powodziowe obowiązuje w części powiatu dębickiego i w powiecie jasielskim – mówił Betleja.

 

Z powodu intensywnych opadów deszczu przez wiele godzin nieprzejezdna była droga krajowa nr 9 w Kolbuszowej. Policja zorganizowała objazdy.

 

„Obrona Terytorialna udzieli niezbędnej pomocy”

 

W Nisku, w południowej części Podkarpacia, szef MON Mariusz Błaszczak na odprawie z dowódcami wojsk operacyjnych i obrony terytorialnej odbierze meldunek na temat gotowości jednostek i sprzętu do udzielenia pomocy w rejonach zagrożonych powodzią – poinformowało w środę Ministerstwo Obrony Narodowej.

 

Odprawa odbędzie się ok. godz. 18.30. Z powodu intensywnych opadów deszczu Brygady Obrony Terytorialnej oraz wojska operacyjne pozostają w gotowości do działania w rejonach zagrożonych powodzią.

 

– Decyzją szefa MON, na wniosek wojewodów, wojska operacyjne dysponujące specjalistycznym sprzętem oraz brygady OT udzielą niezbędnej pomocy w regionach zagrożonych powodzią – poinformował resort. 


Czytaj więcej…

Podkarpacie: Woda zalała szkołę w Kolbuszowej i przerwała groble …

Izbiska. gm. Wadowice Gorne powiat mielecki, woj. Podkarpackie, trwa Akcja zrzucania z pomocą śmigłowców @Straz_Graniczna i @PolskaPolicja BIGBAGOW, (mieszanka kamieni i gliniastej ziemi ok. 1.5 tony kazdy)w miejscu przerwanej grobli.

Źródło: polsatnews.pl

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *