Płaca minimalna będzie wyższa. 2040 zł ucieszy najmniej …

PO powinna zmienić lidera po porażce KE? Schetyna zabrał głos

W Polsce około 1,5 mln zatrudnionych otrzymuje wynagrodzenie brutto nieprzekraczające obowiązującego minimalnego poziomu – wynika z danych GUS. I taka grupa może liczyć w przyszłym roku na kolejne duże podwyżki.

– Proponowana przez nas wysokość minimalnego wynagrodzenia w 2020 r. to 2450 zł brutto na miesiąc, a stawka godzinowa to 16 zł brutto – poinformowała w środę Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. To 8,9 proc. więcej niż płacowe minimum w 2019 r.

To spora podwyżka, ale zdaniem minister Rafalskiej jest odpowiedzią na potrzeby rynku pracy, gdzie przedsiębiorcy narzekają na brak chętnych do pracy. – Będziemy mieli dalsze spadki stopy bezrobocia i jeśli chcemy znaleźć pracownika, to musimy mu zapłacić – przekonywała Rafalska.

Poza tym resort chce też realizować zapisany ustawowo cel, by płaca minimalna stanowiła połowę przeciętnego wynagrodzenia. W 2020 r. może to być 46,9 proc.

Propozycja resortu jest kompromisem pomiędzy postulatami związków zawodowych i organizacji pracodawców. Związki chciałyby bowiem, by najniższe wynagrodzenie wynosiło 2520 zł w przyszłym roku, czyli sięgną 48 proc. tego przeciętnego.

Z kolei pracodawcy uważają, że najniższa płaca powinna rosnąć w takim samym tempie jak rynek. – Wynagrodzenia, w tym również minimalne, nie powinny rosnąć szybciej niż produktywność – zaznacza Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan. – A skoro produktywność ma wzrosnąć w przyszłym roku realnie o 3,7 proc., a inflacja ma wynieść 2,4 proc., to wzrost wynagrodzeń, w tym płacy minimalnej oraz płac w państwowej sferze budżetowej, nie powinien przekraczać 6,1 proc., do poziomu 2387 zł – wyjaśnia.

Jeśli związki i pracodawcy sami nie dojdą do porozumienia, obowiązująca stanie się propozycja rządowa. Oznaczałoby wzrost płacy minimalnej w przyszłym roku o 200 zł, co jest rekordowo wysokim wzrostem nominalnym.

Ale płaca rośnie bardzo szybko od wielu lat. W 2019 r. była już o 140 proc. wyższa niż w 2007 r. (od tego roku nastąpiło przyspieszenie), a w 2020 r. może być już o 160 proc. wyższa. Tymczasem przeciętne zarobki zwiększyły się w tym czasie o 70 proc.

– Od 2007 r. zarówno rząd PO-PSL, jak i obecny rząd PiS podnosiły w większości przypadków płacę minimalną szybciej, niż rosła produktywność pracy i ogół wynagrodzeń – zaznacza Rafał Trzeciakowski, ekonomista FOR.

– Dlatego propozycja rządu idzie za daleko. Zbyt duża podwyżka może negatywnie wpłynąć w szczególności na konkurencyjność mniejszych firm, zwłaszcza tych z regionów słabiej rozwiniętych – komentują eksperci Pracodawców RP. – Ustawowa wysokość wynagrodzenia ma wpływ na całą gospodarkę, a nie tylko na relację pracownik–pracodawca. Przyczyni się do zwiększenia dużej presji płacowej, która już obecnie jest wyzwaniem dla pracodawców – oceniają.

– Wzrost płac szybszy od wzrostu produktywności spowodował, że produkcja w Grecji czy w Portugalii stała się nieopłacalna, osłabł eksport, wzrósł import, i kraje śródziemnomorskie popadły w tarapaty – przypomina też Mordasewicz.

Taki czarny scenariusz w Polsce raczej nie zrealizuje się zbyt szybko, tym bardziej że obecnie możemy rzeczywiście cieszyć się rekordowo dobrą kondycją rynku pracy.

Jednak jak pokazują różne badania, w długim okresie nadmierny wzrost płacowego minimum wcale nie przekłada się na proporcjonalną poprawę sytuacji osób najsłabiej zarabiających. Zwykle jest bowiem tak, że pracodawcy dysponują określonym funduszem na płace, w którym muszą się zmieścić. Jeśli regulacje administracyjne wymuszają na nich przekroczenie tego funduszu, to zwykle kończy się to zwolnieniem części osób lub ograniczeniem czasu pracy innych osób.

Z danych GUS wynika, że najwięcej Polaków, których zarobki nie przekraczają najniższej płacy, zatrudnionych jest w handlu (406 tys.), firmach produkcyjnych (331 tys.), budownictwie (216 tys.), firmach sprzątających i ochroniarskich (110 tys.) oraz transporcie i logistyce (106 tys.).


Czytaj więcej…

MRPiPS proponuje w 2020 r. wyższą płacę minimalną i stawkę …

Proponowana przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wysokość minimalnego wynagrodzenia w 2020 r. to 2450 zł brutto – poinformowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Proponowana minimalna stawka …

Źródło: TVP Info

Płaca Minimalna w 2020 roku. Ile na rękę? Stawki Brutto i Netto …

Od 1 stycznia 2019 płaca minimalna w Polsce wynosi 1634 zł (2.250 brutto), bo wzrosła o 104 zł (150 brutto). Co ciekawe, od 2015 r. podwyżka jest na przemian o 100 lub 150 zł brutto. Tym razem płaca ma wzrosnąć o 200 zł brutto. Komentatorzy wśród …

Źródło: Głos Koszaliński

Płaca minimalna w 2020 r. ma wzrosnąć aż o 200 zł. Pracodawcy …

Zgodnie z propozycją Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, płaca minimalna w 2020 r. ma wzrosnąć o 200 zł, do 2450 zł brutto. – To zdecydowanie wykracza poza szacowane prognozy gospodarcze. Propozycja rządu idzie za daleko – uważają …

Źródło: Gazeta.pl

Dla 1,5 mln osób wyższa płaca minimalna

Z kolei pracodawcy uważają, że najniższa płaca powinna rosnąć w takim samym tempie jak rynek. – Wynagrodzenia, w tym również minimalne, nie powinny rosnąć szybciej niż produktywność – zaznacza Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu Konfederacji …

Źródło: Rzeczpospolita

Resort pracy proponuje: Od nowego roku płaca minimalna wyższa o …

Obecnie płaca minimalna wynosi 2250 zł, a minimalna stawka godzinowa 14,70 zł. W 2018 roku pensja minimalna wynosiła 2100 zł, a minimalna stawka godzinowa – 13,70 zł. We wtorek minister pracy Elżbieta Rafalska poinformowała, że proponowana …

Źródło: RMF 24

Płaca minimalna w 2020 roku – ile wyniesie

O 200 zł miesięcznie ma wzrosnąć najniższe wynagrodzenie za pracę na etacie. Od 2020 r. nawet 1,5 mln osób dostanie 2450 zł brutto pensji. Stawka godzinowa za pracę na kontrakcie wyniesie 16 zł. W marcu 2020 r. emerytury wzrosną zaś o 3,24 proc.

Źródło: Rzeczpospolita

Propozycja ministerstwa pracy: minimalne wynagrodzenie na …

Minister Elżbieta Rafalska poinformowała, że resort pracy proponuje, by minimalne wynagrodzenie od 2020 r. było na poziomie 2450 zł. Z kolei minimalna stawka godzinowa w 2020 r. ma wynosić 16 zł. Obecnie płaca minimalna wynosi 2250 zł, a minimalna …

Źródło: BusinessInsider

Wynagrodzenie minimalne pójdzie w górę. Jest propozycja resortu …

Podwyżki o 200 zł płacy minimalnej chce resort pracy, podała podczas konferencji minister Elżbieta Rafalska. Oznacza to, że płaca minimalna mogłaby już w przyszłym roku wynieść 2450 zł brutto. – Nasza propozycja jest kompromisowa między tym, co chcą …

Źródło: Money.pl

Płaca minimalna w 2020 roku? Rząd proponuje 2450 zł brutto

W ubiegłym tygodniu NSZZ "Solidarność", OPZZ i FZZ przyjęły wspólne stanowisko: w 2020 roku płaca minimalna powinna wzrosnąć z obecnych 2250 zł brutto (1634 zł na rękę) do 2520 zł brutto (a więc 1823 zł netto). To oznaczałoby wzrost o 12 proc. Z kolei …

Źródło: Gazeta Wyborcza

Płaca minimalna będzie wyższa. 2040 zł ucieszy najmniej …

Nowa płaca minimalna zaproponowana przez MRPiPS na 2020 rok nie przypadła jednak do gusty Pracodawcom RP. Zdaniem organizacji płaca minimalna na poziomie 2450 złotych wykracza poza szacowane prognozy gospodarcze, co może wpłynąć:.

Źródło: Dziennik Zachodni

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *