PKW: głosowanie rozpoczęło się zgodnie z planem

PKW: głosowanie rozpoczęło się zgodnie z planem

Wyborcy mogą sprawdzić miejsce głosowania m.in. w urzędzie gminy, na stronie internetowej gminy, na stronie internetowej PKW, gdzie znajduje się pełen wykaz obwodów głosowania oraz wyszukiwarka.

 

Trzeba wziąć dokument tożsamości

 

Do lokalu wyborczego trzeba wziąć dokument tożsamości – dowód osobisty, a także każdy inny dokument z fotografią, który umożliwi komisji potwierdzenie tożsamości, np. legitymacja szkolna, książeczka wojskowa; dokument pozwoli na znalezienie wyborcy w spisie i dopuścić go do głosowania. Jeśli zaś wyborca będzie korzystał z zaświadczenia o prawie do głosowania, komisja dopisze go do spisu wyborców.

 

W lokalu wyborczym wyborcy otrzymają jednostronicową kartę do głosowania z listami kandydatów zarejestrowanymi w danym okręgu wyborczym (w kolejności zgodnej z wylosowanymi numerami). Na każdej liście będzie od pięciu do 10 nazwisk kandydatów. Na dole każdej karty znajdzie się informacja o sposobie głosowania.

 

Karta do głosowania na pierwszej stronie będzie opatrzona pieczęciami obwodowej komisji wyborczej oraz okręgowej komisji wyborczej.

Aby oddać ważny głos, należy wpisać znak X w kratkę znajdującą się po lewej stronie nazwiska wybranego kandydata. Za nieważny uznaje się głos, gdy wyborca w żadnej z kratek nie postawi znaku X lub zagłosuje na więcej niż jedną osobę.

 

Zgodnie z obowiązującymi przepisami na karcie do głosowania można umieszczać dopiski w kratce i poza nią. Państwowa Komisja Wyborcza apeluje jednak, by wyborcy nie zamazywali kratek, a jedynie stawiali znak X przy nazwisku kandydata, na którego chcą zagłosować.

 

Nie wolno wynosić kart do głosowania poza lokal wyborczy, ani też odstępować komukolwiek takiej karty. Przepisy karne Kodeksu wyborczego mówią, że grozi za to kara grzywny, ograniczenia wolności, a nawet pozbawienia wolności do lat 2. Do urny musi być wrzucona kompletna karta głosowania. Karta, której część została oderwana i niewrzucona lub wrzucona osobno, będzie uznana za nieważną.

 

Wybranych zostanie 52 europosłów

 

W tegorocznych wyborach do PE w Polsce wybranych zostanie 52 europosłów, o jednego więcej niż poprzednio. Nową liczbę wybieranych w poszczególnych krajach europosłów ustalono przy założeniu, że w nowej kadencji europarlamentu nie będzie już brytyjskich posłów.

 

Wszystko jednak wskazuje na to, że na początku nowej kadencji europarlamentarnej Wielka Brytania wciąż będzie państwem członkowskim Wspólnoty. W związku z tym w nowym europarlamencie Polska obsadzi 51, a nie 52 mandaty. Zastosowane zostaną więc przepisy specjalnej ustawy, określającej zasady na jakich wskazany zostanie ten z wybranych w majowych wyborach posłów do europarlamentu, który nie obejmie mandatu.

 

W eurowyborach listy we wszystkich 13 okręgach wyborczych zarejestrowało 6 komitetów. Z listą nr 1 w wyborach do PE wystartuje Konfederacja Korwin Braun Liroy Narodowcy, z nr 2 – Wiosna Roberta Biedronia, nr 3 wylosowała Koalicja Europejska PO PSL SLD .N Zieloni, a nr 4 – Prawo i Sprawiedliwość; nr 5 ma Lewica Razem – Partia Razem, Unia Pracy, Ruch Sprawiedliwości Społecznej, a nr 6 – Kukiz’15.


Czytaj więcej…

Wybory do Parlamentu Europejskiego: Jak głosować? Jaki …

Wielkie odliczanie trwa: już jutro, 26 maja, wybierzemy posłów do Parlamentu Europejskiego! Na RMF 24 odpowiadamy tymczasem na najważniejsze – techniczne – pytania dot. głosowania. W jaki sposób oddać ważny głos? Jak znaleźć swój lokal wyborczy?

Źródło: RMF 24

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019. Jak głosować

możesz pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania – wniosek składa się w urzędzie gminy, w której jest się ujętym w spisie wyborców. Wniosek możesz złożyć pisemnie, telefaksem lub w formie elektronicznej. Z takim zaświadczeniem możesz głosować …

Źródło: Gazeta Pomorska

Wybory do PE. Jak zagłosować, by oddać ważny głos

Zgodnie z obowiązującymi przepisami na karcie do głosowania można umieszczać dopiski w kratce i poza nią. Państwowa Komisja Wyborcza apeluje jednak, by wyborcy nie zamazywali kratek, a jedynie stawiali znak X przy nazwisku kandydata, na którego …

Źródło: BusinessInsider

Wybory do Parlamentu Europejskiegojak zagłosować, aby oddać …

Aby w wyborach do Parlamentu Europejskiego oddać ważny głos, należy postawić znak X w kratce przy nazwisku jednego kandydata na karcie do głosowania. Do lokalu wyborczego trzeba wziąć dokument tożsamości.

Źródło: polsatnews.pl

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019. Godziny otwarcia lokali …

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w niedzielę, 26 maja. O godzinie 7 rano otwarte zostaną obwodowe komisje wyborcze. Głosowanie potrwa do godziny 21. Oficjalne wyniki poznamy zapewne w poniedziałek, ale już w niedzielę przed …

Źródło: Głos Szczeciński

Wybory do Europarlamentu 2019. Lokale wyborcze otwarte …

Po sprawdzeniu tożsamości wyborcy, przedstawiciel obwodowej komisji wyborczej przekaże kartę do głosowania. Nie wolno jej nikomu udostępniać, ani wynosić poza lokal wyborczy. … Współpracuje też z parlamentami narodowymi państw członkowskich. Przepisy prawne, które Parlament Europejski uchwala wspólnie z Radą UE, dotyczą wszystkich mieszkańców Unii i odnoszą się do takich kwestii, jak swoboda podróżowania, środowisko naturalne, ochrona konsumentów czy bezpieczeństwo żywności. Państwa …

Źródło: Wiadomosci Gazeta.pl

PKW: głosowanie rozpoczęło się zgodnie z planem

Głosowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego rozpoczęło się zgodnie z planem, nie ma informacji o opóźnieniach – przekazał w niedzielę rzecznik PKW Wojciech Dąbrówka. Podkreślił, że nie ma "niepokojących sygnałów" z południa … Osoby, które chcą głosować poza swoim miejscem zamieszkania i odebrały z urzędów gmin zaświadczenie o prawie do głosowania, mogą z takim zaświadczeniem wziąć udział w wyborach zarówno w kraju, jak i zagranicą. Polacy przebywający podczas eurowyborów za …

Źródło: TVN24

Eurowybory 2019. Jak oddać ważny głos? Godziny i zasady …

Wyborca, który przyjdzie zagłosować do komisji wyborczej, musi mieć ze sobą dowód osobisty lub paszport. Komisja może też potwierdzić tożsamość za pomocą smartfona, wykorzystując usługę mTożsamość w aplikacji mObywatel. Osoby, które głosują …

Źródło: Nowa Trybuna Opolska

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *