PIT 2018 na ostatnią chwilę – krótko i zwięźle

PIT 2018 na ostatnią chwilę – krótko i zwięźle

Rozliczenie podatkowe PIT 2018

To już ostatni weekend na rozliczenie! – alarmuje Ministerstwo Finansów na Twitterze

Robert Lidke: Nie należy być zbyt leniwym i warto mimo wszystko zajrzeć do swojej deklaracji podatkowej przygotowanej przez fiskusa #TwójePIT

Usługa Twój e-PIT oferowana przez Ministerstwo Finansów może rozleniwić podatnika tym bardziej, że resort w mediach społecznościowych pisze co następuje:

To już ostatni weekend na rozliczenie!

Pamiętaj, że jeśli zalogowałeś się do #TwójePIT i zmieniłeś bądź uzupełniłeś dane, ale nie zaakceptowałeś rozliczenia i nie zrobisz tego do 30.04, to po 30.04 automatycznie zaakceptujemy #PIT bez twoich zmian (pierwotną wersję).

Nie należy jednak być zbyt leniwym i warto mimo wszystko zajrzeć do swojej deklaracji podatkowej przygotowanej przez fiskusa. Powód jest podstawowy – za prawidłowość rocznego zeznania podatkowego odpowiedzialność ponosi podatnik .

Nie ma znaczenie czy jest to deklaracja wypełniona  przez fiskusa w ramach usługi  Twój e-PIT, czy też deklaracja przesłana  elektronicznie lub złożona w wersji papierowej. Jeśli się okaże, że mieliśmy dochody, których nie ma w deklaracji, albo nie mieliśmy prawa do ulgi podatkowej, która w deklaracji się znalazła – możemy mieć kłopot.

Typowy przykład sytuacji, w której nie mamy prawa do ulgi podatkowej, a fiskus o tym nie wiedział  to przypadek, w którym nasze dziecko miało w ubiegłym roku dochody w wyniku czego tracimy prawo do ulgi prorodzinnej.

Takich przykładów może być więcej. Przede wszystkim należy sprawdzić, czy fiskus wie o naszych wszystkich przychodach objętych PIT.

Kto obejrzał swoją deklarację w systemie Twój e-PIT i z jakiegoś powodu odrzucił swoje zeznanie – świadomie, a może przez przypadek  – może mieć problem. System automatycznie nie przyjmie takiej deklaracji podatkowej. Konieczne jest złożenie takiej deklaracji  w innej formie do 30 kwietnia. Mówił o tym Rzecznik prasowy Ministerstwa Finansów Paweł Jurek.

Poza tym jeśli  złożymy deklarację podatkową w formie papierowej czy za pośrednictwem systemu e-Deklaracje – to w takiej sytuacji nie musimy oglądać przygotowanego dla nas przez fiskusa zeznania w systemie Twój e-PIT.  Nasze deklaracje złożone w formie papierowej czy przesłane elektronicznie będą traktowane jako właściwe.

Teoretycznie z fiskusem musimy się rozliczyć do 30 kwietnia, do tego dnia powinniśmy dopłacić brakującą kwotę podatku. Jednak dla osób korzystających z usługi  Twój e-PIT  przewidziano przywilej  – fiskus do końca maja powiadomi ich o konieczności dokonania dopłaty.  Na dokonanie dopłaty będziemy mieli  7 dni od momentu otrzymania powiadomienia z urzędu skarbowego.

Czytaj także: PIT 2018: dopłata podatku? Zapłacisz bezpośrednio z usługi Twój e-PIT

Mimo wszystko jednak warto  zobaczyć nawet w ostatni poniedziałek lub wtorek kwietnia czy przypadkiem zamiast zwrotu z urzędu skarbowego to my nie musimy dokonać dopłaty.

Każde nieterminowe uregulowanie zobowiązań wobec fiskusa oznacza konieczność zapłacenia odsetek, a nawet kary grzywny. Zawsze może zdarzyć się sytuacja, w której list z urzędu skarbowego z jakiegoś powodu nie trafi do nas na czas.

I ostatnia sprawa – dostanie się do naszej deklaracji w systemie Twój e-PIT jest banalnie proste, szczególnie w sytuacji kiedy korzysta się z Profilu Zaufanego za pomocą bankowości elektronicznej.

Każdy kto loguje się do swojego konta bankowego z komputera lub urządzenia mobilnego z łatwością sprawdzi czy należy mu się zwrot nadpłaconego podatku, czy też musi dokonać dopłaty.


Czytaj więcej…

PIT 2019. Zostało tylko kilka dni. Zobacz dlaczego warto sprawdzić …

Jeśli ci podatnicy do 30 kwietnia nie zaakceptują przygotowanej deklaracji ani nie prześlą zeznania w inny sposób – np. papierowo czy za pośrednictwem e-deklaracji – wówczas przyjmiemy, że pierwotnie przygotowana deklaracja w usłudze "Twój ePIT" …

Źródło: Money.pl

PIT 2018. W tym roku dużo ważnych zmian, za rok kolejne. Chodzi …

Pisząc o zmianach w rozliczeniu podatku za 2018 r., nie sposób nie wspomnieć o usłudze "Twój ePIT", w której wszyscy podatnicy PIT-37 i PIT-38 mają już wstępnie rozliczone zeznania. I nie chodzi tylko o to, że nie trzeba ich wypełniać samodzielnie.

Źródło: Gazeta.pl

Ostatnie dni na rozliczenie PIT. Nie czekaj na ostatnią chwilę

Jest to możliwe dzięki usłudze „Twój ePIT”. Jest to system, który pozwala podatnikom sprawdzić swój ePIT (chodzi o formularze PIT-37 i PIT-38). Deklarację przygotuje w imieniu płatnika Krajowa Administracja Skarbowa na podstawie przesłanych do …

Źródło: Twoje Zagłębie – Bezpłatny Tygodnik Regionalny

PIT 2018 na ostatnią chwilę – krótko i zwięźle

Nie ma znaczenie czy jest to deklaracja wypełniona przez fiskusa w ramach usługi Twój ePIT, czy też deklaracja przesłana elektronicznie lub złożona w wersji papierowej. Jeśli się okaże, że mieliśmy dochody, których nie ma w deklaracji, albo nie mieliśmy …

Źródło: aleBank.pl (komunikaty prasowe) (Blog)

Rozliczenie PIT 2019 online – jak się do niego przygotować?

Do dostarczenia deklaracji podatkowych do urzędów skarbowych zostało niewiele czasu. 30 kwietnia urzędy będą przyjmować ostatnie zeznania podatkowe. Po tym terminie mogą grozić nam odsetki lub sankcje karnoskarbowe. Warto się więc spieszyć, …

Źródło: Podatnik.info (komunikaty prasowe)

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *