PiS przed KE, dalej Wiosna, Konfederacja, Kukiz'15 i Lewica Razem …

PiS przed KE, dalej Wiosna, Konfederacja, Kukiz'15 i Lewica Razem ...

Jarosław Sellin (PiS) w studiu TVN24: Będziemy walczyć, aby kontynuować samodzielne rządy, bo chcemy dobrą zmiana kontynuować, wprowadzać dobre projekty, te pragmatyczne, dobre dla Polaków. Nasi oponenci serwują Polakom tak właściwie emocje, napięcia i ideologiczne projekty.

Maciej Gdula (Wiosna) w studiu TVN24: Bez Wiosny ta kampania byłaby niezmiernie nudna, byłaby ping-pongiem między PiS a PO. Bez Wiosny kampania byłaby nijaka, jałowa.

Robert Biedroń (Wiosna) w rozmowie z TVN24: Trzecia siła polityczna w Polsce to sukces. My czujemy, że to dopiero przedwiośnie, że dopiero się rozkręcamy. Na pewno będę liderem naszych list na jesieni. Postępowe siły polityczne w Polsce są potrzebne.

 

– To jest najpiękniejszy moment w naszym życiu – dodał. Robert Biedroń zaznaczył, że „Wiosna chce być samodzielna” i ” chce odsunąć Prawo i Sprawiedliwość od władzy”. – To są nasze pierwsze wybory, a dziś jesteśmy trzeci – mówił.

Grzegorz Schetyna (PO) w rozmowie z TVN24: Uważam, że jesteśmy o krok [od zwycięstwa – red.]. To następny etap między wyborami samorządowymi a europejskimi. Najważniejsze to zbudować koalicję i nam udało się to zrobić, zjednoczyliśmy opozycję.

 

Lider PO zapytany, czy zaprosi Wiosnę Roberta Biedronia do Koalicji Europejskiej, odpowiedział, że „zaproszenie jest otwarte”.

Andrzej Halicki (PO) w TVN24: Gdybyśmy byli razem, nie byłoby tego zwycięstwa Prawa i Sprawiedliwości. Na jesień może być tylko jedna nauczka – jeszcze większą koalicją i jeszcze bardziej konsekwentnie. Z młodymi, nowymi twarzami, z nowa dynamiką i energią, bo to też jest potrzebne, z dobrym programem dla ludzi.

43 procent uprawnionych do głosowania – tylu Polaków, według sondażu Ipsos dla TVN24, poszło w niedzielę do urn. To liczba, jakiej od wejścia Polski do Unii Europejskiej jeszcze nie było.

Adrian Zandberg (Lewica Razem): Szliśmy do wyborów by upomnieć się o sprawiedliwą społecznie Europę. To się nie zmieni, będziemy dalej o to walczyć.

Oglądaj

Sztab Lewicy Razem: ten wynik nie jest satysfakcjonujący

Wideo: tvn24
Sztab Lewicy Razem: ten wynik nie jest satysfakcjonujący

Zobacz sondażowe wyniki spoza Polski:

Sprawdź, kto będzie reprezentować Polskę w Parlamencie Europejskim:

Ryszard Czarnecki (PiS) po ogłoszeniu sondażowych wyników wyborów: Polacy nam zaufali. Teraz ciężka praca.

Jak wynika z danych sondażowych, Ryszard Czarnecki nie zdobył mandatu europosła.

Oglądaj

Czarnecki: Polacy nam zaufali. Teraz ciężka praca

Wideo: tvn24
Czarnecki: Polacy nam zaufali. Teraz ciężka praca

Stanisław Tyszka (Kukiz ’15): Będziemy walczyć dalej. Możemy partyjniakom dzisiaj powiedzieć: wiosna wasza, jesień nasza.

 

Według sondażowych wyników Kukiz’15 nie przekroczył progu wyborczego.

Oglądaj

Przemówienie ze sztabu Kukiz'15

Wideo: tvn24
Przemówienie ze sztabu Kukiz'15

Według Ipsos, z Prawa i Sprawiedliwości mandaty do Parlamentu Europejskiego otrzymali między innymi Beata Szydło, Joachim Brudziński, Anna Zalewska, Adam Bielan, Patryk Jaki, Jacek Saryusz-Wolski, Beata Kempa oraz Beata Mazurek.

 

Mandaty otrzymali również między innymi Jadwiga Wiśniewska, Karol Karski, Elżbieta Kruk, Zdzisław Krasnodębski, Witold Waszczykowski, Zbigniew Kuźmiuk, Izabela Kloc, Ryszard Legutko oraz Bogdan Rzońca.

Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL): Każdy europarlamentarzysta z list Koalicji Europejskiej jest za silną Polską w Unii Europejskiej. I to jest stuprocentowa gwarancja. To jest wielki wybór.

 

Szef PSL podkreślił, że jak mówił wcześniej Grzegorz Schetyna, każdy był w KE równy, pomimo że partie są różnej wielkości. – Wszyscy byliśmy bardzo podmiotowo traktowani, wzajemnie z wielkim szacunkiem. Podziękujmy jeszcze raz tym wszystkim, którzy potrafili rozmawiać, potrafili się zjednoczyć – zaznaczył Kosiniak-Kamysz.

Jak dodał, dla niego w czasie tej kampanii wydarzył się najszczęśliwszy moment – urodziła się jego córka Zosia.

Jarosław Kaczyński: dziękuję wszystkim, którzy nas poparli i poparli dobrą zmianę. Chciałem powtórzyć, że to wszystko, co bardzo wielu Polaków boli, co szczególnie ostatnio było podnoszone, to wszystko, co jest traktowane jako zagrożenie, nie zostanie zrealizowane, nie stanie się, jeśli przy władzy będzie Prawo i Sprawiedliwość.

 

– Osiągnęliśmy bardzo dużo, ale to za mało, za mało, za mało – dodał. – Jesteśmy gwarancją polskiej niezależności, polskiej suwerenności i polskiej drogi do przodu, w górę – podkreślił.

Oglądaj

Kaczyński: dziękuje wszystkim, którzy nas poparli. Poparli dobrą zmianę

Wideo: tvn24
Kaczyński: dziękuje wszystkim, którzy nas poparli. Poparli dobrą zmianę

Robert Biedroń: Zrobiliśmy to, daliśmy radę, jesteśmy trzecią siłą polityczną w Polsce. To dopiero początek naszej drogi, na jesieni musimy być pierwszą siłą polityczną.

 

Jak zaznaczył lider Wiosny, sukces ten „to dopiero początek”. – Bawcie się dzisiaj dobrze, a od jutra ruszamy w dalszą drogę. (…) To jest dopiero przedwiośnie. Czekają nas wybory na jesieni i wtedy nie możemy już być trzecią siłą polityczną, musimy być pierwszą siłą polityczną – zaznaczył.

Oglądaj

Biedroń: Zrobiliśmy to, daliśmy radę. Jesteśmy trzecią siłą polityczną w Polsce

Wideo: tvn24
Biedroń: Zrobiliśmy to, daliśmy radę. Jesteśmy trzecią siłą polityczną w Polsce

Według Ipsos z Wiosny mandat do Parlamentu Europejskiego otrzymał między innymi Robert Biedroń, z Konfederacji – Jacek Wilk.

Jeżeli wynik sondażu się potwierdzi Konfederacja wejdzie do Parlamentu Europejskiego.

 

– Od tego sukcesu już nie uciekniemy – powiedział jeden z liderów Konfederacji, poseł Jakub Kulesza (KORWiN) podczas wieczoru wyborczego w Warszawie.

– Nasz sukces widać po naszych znajomych, po naszych rodzinach i przyjaciołach i na ulicach, podczas spotkań z Polakami. W sondaże możemy nie wierzyć, ale my to widzimy w Polsce, widzimy, że społeczeństwo uwierzyło w realizację idei prawicowej, idei konserwatywno-liberalnej, idei narodowej – mówił Kulesza.

Według Ipsos z Koalicji Europejskiej mandaty do Parlamentu Europejskiego otrzymali między innymi Radosław Sikorski, Ewa Kopacz, Jerzy Buzek, Leszek Miller, Włodzimierz Cimoszewicz, Bartosz Arłukowicz, Marek Belka oraz Danuta Huebner.

Frekwencja w niedzielnych wyborach do Parlamentu Europejskiego wyniosła 43 procent – wynika z sondażu przeprowadzonego przez Ipsos.

Grzegorz Schetyna (KE): To pierwsza połowa meczu. Zrobiliśmy wielki krok, razem zbudowaliśmy Koalicję Europejską i to jest nasz wielki sukces, ale wiemy, że to jest dopiero początek drogi.

 

– Blisko siedem milionów głosów oddanych na Koalicję Europejską to jest wielki sukces – ocenił Schetyna. – Pokazaliśmy, że możemy być razem, to klucz do zwycięstwa w wyborach parlamentarnych w październiku – dodał.

 

Lider PO podziękował PSL, SLD, Nowoczesnej, Zielonym i Inicjatywie Polskiej za wspólną kampanię wyborczą.

Oglądaj

Schetyna: to jest pierwsza połowa meczu

Wideo: tvn24
Schetyna: to jest pierwsza połowa meczu

Mateusz Morawiecki: Historyczny wynik PiS w wyborach do Europarlamentu i piąte zwycięstwo z rzędu są najlepszym dowodem, że Polacy chcą dobrej zmiany nie tylko w Polsce, ale i w Europie.

Jarosław Kaczyński: rozstrzygający bój o przyszłość naszej ojczyzny odbędzie się na jesieni, musimy też zwyciężyć i to jeszcze bardziej zwyciężyć niż teraz.

 

– Wygraliśmy, ale wygraliśmy w takim stosunku, który musi nas skłaniać do jednego: do bardzo ciężkiej pracy przed wyborami parlamentarnymi – powiedział prezes PiS.

Wyniki na godzinę 21.00: PiS 42,4 proc., KE 39,1 proc., Wiosna 6,6 proc., Konfederacja 6,1 proc., Kukiz’15 4,1 proc., Lewica Razem 1,3 proc.

 

PiS – 24 mandaty, Koalicja Europejska – 22, Wiosna – 3, Konfederacja – 3 mandaty. Progu wyborczego nie przekroczyły Kukiz’15 i Lewica Razem.

Oglądaj

Sondaż: PiS na pierwszym miejscu

Wideo: tvn24
Sondaż: PiS na pierwszym miejscu

Reporterzy „Faktów” TVN i TVN24 są już w sztabach. W sztabie Koalicji Europejskiej znajduje się Katarzyna Kolenda-Zaleska, ze sztabu PiS natomiast relacjonować będzie Jakub Sobieniowski. Ze sztabu Konfederacji relacjonuje Arleta Zalewska, ze sztabu Wiosny – Maciej Knapik. W sztabie Lewica Razem znajduje się Paweł Łukasik, a ze sztabu Kukiz’15 relację zda Agata Adamek.

Reporterzy TVN24 i TVN24 BiS będą relacjonować wybory także poza Polską. W Brukseli jest Maciej Sokołowski, w Wielkiej Brytanii – Maciej Woroch, w Paryżu – Anna Kowalska, a w Berlinie Alicja Rucińska. Niemcy głosowali wcześniej niż Polacy – od godziny 8 do godziny 18.

 

Wybory do Parlamentu Europejskiego obserwują Stany Zjednoczone, gdzie jest korespondent „Faktów” TVN Marcin Wrona.

Niektóre kraje zagłosowały już wcześniej – w dniach 23-25 maja.

W czwartek do wyborów poszli mieszkańcy Wielkiej Brytanii i Holandii. W piątek głosowano w Irlandii. W sobotę głosowali między innymi obywatele Malty, Słowacji oraz Łotwy. W dwudniowych wyborach (24-25 maja) uczestniczyli Czesi.

Daty wyborów do Parlamentu Europejskiego

Frekwencja w wyborach do Parlamentu Europejskiego dla 27 krajów UE (bez Wielkiej Brytanii) wyniosła przed godziną 20 blisko 51 procent. – To najwięcej od 20 lat – podał w Brukseli rzecznik PE Jaume Duch.

PKW o godzinie 18:30 podała, że według stanu na godzinę 14.30 zanotowano 67 przypadków naruszenia zasad prawa wyborczego. Najwięcej z tych incydentów dotyczyło przypadków usuwania i uszkadzania ogłoszeń (22 zdarzenia).

Jak podała Państwowa Komisja Wyborcza, frekwencja w niedzielnych wyborach do PE na godzinę 17 wyniosła 32,51 procent.

Pod względem frekwencji na pierwszym miejscu uplasowała się Warszawa (41,41 procent). W Poznaniu do urn poszło 39,14 procent wyborców, a w Toruniu – 38,11 procent.

Najniższa frekwencja była w Gorzowie Wielkopolskim (34,08 procent), Olsztynie (34,65 procent) i w Gdańsku (35,33 procent).

Spośród województw, najwyższa frekwencja na godzinę 17 została odnotowana w woj. małopolskim (35,8 procent), na drugim miejscu uplasowało się województwo mazowieckie (35,33 procent,) na trzecim miejscu znalazło się województwo pomorskie (33,32 procent).

Oglądaj

PKW: Frekwencja na godz. 17:00 wyniosła 32,51 procent

Wideo: tvn24
PKW: Frekwencja na godz. 17:00 wyniosła 32,51 procent

Na antenie TVN24 i TVN24 BiS rozpoczął się wieczór wyborczy.

Lokale komisji wyborczych zostały otwarte o godzinie 7. Polacy wybierają 52 europosłów spośród 866 kandydatów. Do zakończenia głosowania, czyli do godziny 21 trwa cisza wyborcza.

O 21 zaprezentujemy pierwsze sondażowe wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego i pierwsze reakcje w sztabach wyborczych.

W studiu TVN24 pierwsze podsumowanie i ocenę sondażowego wyniku będą komentować goście Justyny Pochanke.

Następnie Monika Olejnik i Konrad Piasecki porozmawiają o tym ze swoimi gośćmi, znanymi z „Kropki nad i” i „Kawy na ławę”.

Andrzej Morozowski – z politologami i socjologami oraz Małgorzata Łaszcz – z publicystami w wyborczej „Loży Prasowej” przeanalizują, jak wynik eurowyborów wpłynie na jesienne wyniki parlamentarne.

W trakcie wieczoru Igor Sokołowski w TVN24 i Michał Sznajder w TVN24 BiS przy wykorzystaniu najnowszych rozwiązań technologicznych, w wirtualnym Parlamencie Europejskim i w Europejskim Studiu Wyników, będą pokazywać szczegółowe sondażowe wyniki wyborów, zawierające między innymi podział głosów ze względu na wiek, miejsce zamieszkania i wykształcenie.

Na antenie TVN24 BiS powiemy, jaki będzie nowy Parlament Europejski, która siła będzie miała w nim większość i co to oznacza dla Polski.

W programie wyemitujemy relacje korespondentów TVN24 BiS z najważniejszych stolic Europy, analizy ekspertów i wyniki, które przedstawimy w specjalnym wirtualnym studiu. Nowy skład Parlamentu Europejskiego ze studia w Brukseli opisze i skomentuje wraz z gośćmi Maciej Sokołowski.

Pokażemy również, jak zmienił się europarlament i gdzie w jego ławach zasiądą polscy eurodeputowani.

Oglądaj

Wieczór wyborczy w TVN24BiS

Wideo: tvn24bis
Wieczór wyborczy w TVN24BiS


Czytaj więcej…

PiS przed KE, dalej Wiosna, Konfederacja, Kukiz'15 i Lewica Razem …

PiS przed KE, dalej Wiosna, Konfederacja, Kukiz'15 i Lewica Razem [sondażowe wyniki wyborów]. Data publikacji: 2019-05-26 20:50. Data aktualizacji: 2019-05-26 21:05:00. WIADOMOŚCI. Zdjęcie ilustracyjne. FOT.Michal Dyjuk/FORUM. Prawo i …

Źródło: PCh24.pl

Sztaby wyborcze reagują na wyniki sondażu

Niedziela 26 maja to dzień głosowania w polskich wyborach do Parlamentu Europejskiego. Do wyścigu o 52 miejsca wystartowało 866 kandydatów w 13 okręgach wyborczych. W TVN24, TVN24 BiS i tvn24.pl od 20.35 studio wyborcze. Po zakończeniu ciszy …

Źródło: TVN24

Wyniki wyborów do Europarlamentu EXIT POLL: PIS – 42,1, KE – 39 …

Według sondaży Exit Poll Prawo i Sprawiedliwość zwyciężyło w wyborach wyprzedzając Koalicję Obywatelką. Do PE swoich przedstawicieli wyślą również Wiosna Biedronia i Konfederacji. Progu wyborczego nie przekroczyły Kukiz 15 i Lewica Razem.

Źródło: Dziennik Zachodni

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *