Piknik Naukowy 2019. Andrzej Rogoyski: to będą niezwykłe przeżycia

Piknik Naukowy 2019. Andrzej Rogoyski: to będą niezwykłe przeżycia

Kierownik Redakcji Kultury i Edukacji radiowej Jedynki Dorota Truszczak podkreśla, że Piknik Naukowy to święto nauki, podczas którego przełamuje się stereotypy. – Nauka jest fajna i nie trzeba się jej bać. Chodzi o to, żebyśmy nie zachowali takiego obrazu, że tworzą ją ludzie, na przykład starszy, siwy pan w okularach z brodą, zamknięty w czterech ścianach, który robi rzeczy, o których nie mamy pojęcia i których nie rozumiemy. Telefon komórkowy, mikrofon, do którego mówię, radio, którego państwo używają – mam nadzieję bardzo często, słuchając radiowej Jedynki – to są te maszyny, które zawdzięczamy inżynierom, wynalazcom, naukowcom – mówi dziennikarka. 

piknik_n19 1200.jpg

23. Piknik Naukowy. Multimedialna opowieść o radiu kolejną atrakcją

Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik jest największą w Europie imprezą plenerową o tematyce naukowej. Jego celem jest upowszechnianie wiedzy z różnych dyscyplin naukowych poprzez prezentowanie ciekawych eksperymentów i doświadczeń – zarówno prostych, związanych z archeologią czy fizyką niskich temperatur, jak i najnowszych dokonań współczesnych uczonych. Piknik pozwala zrozumieć i poznać naukę, ukazując ją jako niezwykle ekscytującą i pasjonującą dziedzinę życia, a poprzez przybliżenie warsztatu naukowca zachęca i inspiruje zwiedzających do podjęcia samodzielnej aktywności naukowej.

Co roku w Pikniku Naukowym uczestniczy około 200 instytucji z Polski oraz całego świata. Instytucje naukowe, uczelnie, instytuty badawcze, muzea i instytucje kultury, fundacje związane z edukacją i koła naukowe prezentują swoje osiągnięcia oraz odsłaniają kulisy codziennej pracy. Na Pikniku reprezentowane są różne dyscypliny naukowe, zarówno nauki ścisłe, przyrodnicze, społeczne, jak i humanistyczne. Impreza zapewnia bogactwo pokazów, doświadczeń i prezentacji – co roku około tysiąca.

Piknik Naukowy wzbudził duże zainteresowanie Unii Europejskiej – w 2005 roku został wyróżniony przez Komisję Europejską jako wzorcowy europejski projekt obszaru „Nauka i społeczeństwo”. Impreza była także nominowana do 13. Nagrody Mediów NIPTEL 2007. Piknik stał się inspiracją do wielu inicjatyw popularyzujących naukę, w tym do powstania w Warszawie Centrum Nauki Kopernik. Wielbiciele nauki z innych państw, wzorując się na Pikniku Naukowym, organizują podobne imprezy między innymi na Ukrainie i Litwie, w Gruzji, Chorwacji i Rosji.

Piknik Naukowy powstał dzięki inicjatywie i pomysłom profesora Łukasza Turskiego z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN oraz pracowników Polskiego Radia: Krystyny Kępskiej-Michalskiej i Roberta Firmhofera, od 2006 roku dyrektora Centrum Nauki Kopernik. Pierwszy Piknik Naukowy (jako Piknik Naukowy Polskiego Radia BIS) odbył się 14 czerwca 1997 roku na Rynku Nowego Miasta. Wzięło w nim udział 17 warszawskich instytucji naukowych i dydaktycznych, które w 13 namiotach prezentowały doświadczenia i pokazy z fizyki, archeologii i medycyny. Piknik odwiedziło wówczas ponad 3 tysiące osób, co środowisko naukowe uznało za duży sukces.

W kolejnych latach liczba zwiedzających szybko rosła – od 2005 roku utrzymuje się w okolicach 100-120 tysięcy. Od 2008 roku Piknik Naukowy jest organizowany wspólnie przez Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik.

Od 1997 do 2009 roku Piknik Naukowy odbywał się na Rynku Nowego Miasta oraz Podzamczu w Warszawie, w latach 2010-2012 w Parku Marszałka Edwarda Rydza Śmigłego. Od 2013 roku lokalizacją imprezy jest Stadion Narodowy.

fc


Czytaj więcej…

Piknik Naukowy 2019. Andrzej Rogoyski: to będą niezwykłe przeżycia

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji i odwiedzenia Pikniku Naukowego. ***. Tytuł audycji: Sygnały dnia. Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski. Goście: Andrzej Rogoyski (prezes zarządu Polskiego Radia), Robert Firmhofer (dyrektor Centrum Nauki Kopernik).

Źródło: PolskieRadio24.pl

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *