"Piątek dla natury". Strajk młodzieży na całym świecie

Totolotek Puchar Polski. Znamy wszystkich półfinalistów

Młoda Szwedka w ubiegłym roku, przed wyborami parlamentarnymi w tym kraju, prowadziła samotny protest. Co piątek siadała na schodach wiodących do parlamentu, domagając się od polityków zajęcia się sprawą klimatu.

Jej determinacja spowodowała, ze dziewczynka została zaproszona na szczyt klimatyczny, który odbywał się w zeszłym roku w Katowicach. Spotkała się wówczas z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem.

To największy kryzys w historii ludzkości z jakim się mierzymy. Najpierw musimy zdać sobie sprawę z tego, a potem – najszybciej jak to możliwe – zrobić coś, by wstrzymać emisję (CO2) i spróbować uratować to, co da się ocalić – podkreśliła po spotkaniu.

Jej śladem poszły tysiące młodych ludzi na całym świecie, a kulminacja protestu odbywa się dziś – uczniowie w 2052 miastach w 123 krajach wyszli na ulice, by protestować przeciwko obojętności polityków na zmiany klimatyczne.

Czytaj także:

Tomasz Pietryga: Młodzieżowy Szczyt Klimatyczny, czyli wagary w obronie nie wiadomo czego

W tym tygodniu Greta Thunberg została zgłoszona jako kandydatka do Pokojowej Nagrody Nobla.

Dlaczego strajkują?

„Dostrzegliśmy, że mimo wagi problemów związanych z naszą planetą i jej klimatem, temat ten nadal nie jest priorytetem dla osób, które mają możliwość, żeby go zmienić” – napisali organizatorzy strajku w Polsce na facebookowym profilu Młodzieżowy Strajk Klimatyczny.

Zaczynaliśmy od przeprowadzania lekcji i rozmów o klimacie w szkołach. Kiedy pierwszy raz podłączyliśmy się do akcji zapoczątkowanej przez Gretę Thunberg – ,,Fridays for climate’’- w jednej ze szkół zrobiliśmy dzień bez plastiku; a osoby z innej szkoły rozmawiały o klimacie z przechodniami” – tłumaczą.

Wyjaśniają też, dlaczego strajk odbywa się w godzinach lekcyjnych: „Pomysł opuszczenia dnia nauki w celu zwrócenia uwagi na powagę zmian klimatu wywołuje poruszenie i rozmowy wśród ludzi. Moment, w którym ją na prawdę opuścimy na jeden dzień wywoła jeszcze większe zainteresowanie tematem.”

W Polsce demonstracje odbywają się m.in. w Warszawie, Krakowie, Szczecinie, Wrocławiu i Katowicach.  

„Chcemy przekazać podziękowania każdemu, kto głośno mówi o potrzebie przeciwdziałania ociepleniu klimatu” – napisała grupa naukowców w oświadczeniu opublikowanym na łamach „Nauki Polskiej”.

„Niniejszym zdecydowanie potwierdzamy, że w środowisku naukowym panuje konsensus, wskazywany przez młodzież jako podstawa ich oburzenia i protestu: klimat się ociepla, a przyczyną tego jest działalność człowieka” – czytamy w oświadczeniu.

Naukowcy wyrażają nadzieję, że osoby odpowiedzialne za podejmowanie decyzji, które nie słyszą lub nie chcą słyszeć głosu nauki, nie pozostaną obojętne na  „krzyk rozpaczy i bezradności” protestujących młodych ludzi, którzy zrozumieli, że ich przyszłość jest zagrożona.


Czytaj więcej…

Nastolatka z szansą na pokojowego Nobla. Za walkę z globalnym …

16-letnia Greta Thunberg ze Szwecji, inicjatorka Młodzieżowego Strajku Klimatycznego, została zgłoszona do Pokojowej Nagrody Nobla. Dziś – dzięki apelom młodej Szwedki – w ponad 2000 miejsc na całym świecie (także w Polsce) uczniowie wychodzą na …

Źródło: TVN24

Greta Thunberg: kim jest 16-letnia aktywistka ekologiczna …

Greta Thunberg to obecnie jedna z najbardziej rozpoznawalnych aktywistek ekologicznych na świecie. Młoda, zaledwie 16-letnia szwedka zasłynęła z przemówienia na szczycie klimatycznym COP24, a do tego niedawno została zgłoszona do nagrody Nobla …

Źródło: Radio ZET

16-latka nominowana do pokojowej Nagrody Nobla. Kim jest Greta

Choć ma dopiero 16 lat, właśnie została nominowana do pokojowej Nagrody Nobla. Greta Thunberg pochodzi ze Szwecji i jest inicjatorką globalnego ruchu przeciw zmianom klimatycznym. Kim jest młoda aktywistka i dlaczego jest nominowana właśnie w tej …

Źródło: KOBIETA.PL (komunikaty prasowe)

Ma 16 lat i została nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla …

Wśród nich znajduje się 16- letnia Greta Thunberg, która zachwyciła ludzi na świecie działalnością na rzecz klimatu. To między innymi dzięki niej rozpoczęto dyskusje i strajki na temat zagrożeń dla środowiska. Dziewczynka już w tamtym roku, a dokładnie 20 …

Źródło: Ofeminin

"Piątek dla natury". Strajk młodzieży na całym świecie

W tym tygodniu Greta Thunberg została zgłoszona jako kandydatka do Pokojowej Nagrody Nobla. Dlaczego strajkują? "Dostrzegliśmy, że mimo wagi problemów związanych z naszą planetą i jej klimatem, temat ten nadal nie jest priorytetem dla osób, które …

Źródło: Rzeczpospolita

Uczniowie strajkowali na rynku w Katowicach. Ich rówieśniczka …

Jedną z najbardziej charyzmatycznych uczestniczek Szczytu była Greta Thunberg, nastolatka ze Szwecji, która od 20 sierpnia manifestuje przed szwedzkim parlamentem, by zwrócić uwagę polityków na problem. Najpierw protestowała codziennie, teraz …

Źródło: Katowice.Wyborcza.pl

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *