Piąta nazwa miasta w ciągu 60 lat. Sprzeciw jest karany

Piąta nazwa miasta w ciągu 60 lat. Sprzeciw jest karany

Około 20 przeciwników zmiany nazwy zgromadziło się w czwartek rano przed budynkiem miejskich władz – poinformowała agencja Reutera. Pomiędzy zebranymi a osobą jawnie popierającą zmianę nazwy doszło do bójki. Do akcji wkroczyła policja i zatrzymała większość protestujących. Jak zauważa Reuters, w zamieszkanym przez około 18 mln ludzi Kazachstanie rzadko odbywają się demonstracje.

Niektórzy mieszkańcy kraju opowiadają się przeciwko zmianie nazwy miasta po raz czwarty w ciągu zaledwie 60 lat. Od założenia w XIX wieku do 1961 roku miasto nazywało się Akmolińsk, później – Celinograd, a w latach 1992-1997 – Akmoła. Następnie Nazarbajew podjął decyzję o nazwaniu go Astaną, co w języku kazachskim oznacza stolicę. Obecnie miasto ma ponad milion mieszkańców.

W internecie utworzono petycję przeciwko zmianie nazwy na Nursułtan. Podpisało się pod nią już ponad 30 tys. osób. Autorzy petycji zauważają, że decyzji o zmianie nazwy nie konsultowano ze społeczeństwem.

Z inicjatywą dotyczącą zmiany nazwy wystąpił zaprzysiężony w środę p.o. prezydent Kasym-Żomart Tokajew. Oświadczył on również, że chce, by w Astanie stanął pomnik Nazarbajewa, jego portrety nadal wisiały we wszystkich państwowych urzędach, a główne ulice w stolicach obwodów nazwano jego imieniem.

W środę parlament Kazachstanu przyjął w drugim czytaniu ustawę przewidującą zmianę nazwy stolicy. By decyzja weszła w życie, dokument musi być jeszcze podpisany przez Tokajewa.


Źródło: Google Maps
Nursułtan. Dawniej Astana


Czytaj więcej…

Piąta nazwa miasta w ciągu 60 lat. Sprzeciw jest karany

Policja w Kazachstanie zatrzymała w czwartek około 20 osób, które protestowały przeciw zmianie nazwy stolicy z Astany na Nursułtan. Nową nazwę ustanowiono na cześć Nursułtana Nazarbajewa, który we wtorek po blisko 30 latach rządów ustąpił ze …

Źródło: TVN24

Mieszkańcy Astany protestują przeciwko zmianie nazwy miasta

W stolicy Kazachstanu w czwartek rano miały miejsce protesty przeciwko zmianie nazwy miasta na Nursułtan, donosi agencja Reuters. Kilkadziesiąt osób zebrało się na placu przed biurem burmistrza Astany, aby wyrazić swoje niezadowolenie z decyzji …

Źródło: Sputnik Polska

Koniec Astany. Teraz stolica Kazachstanu będzie nosić nazwę …

Parlament Kazachstanu jednomyślnie przyjął w środę ustawę o zmianie nazwy stolicy kraju Astany na Nursułtan. Nową nazwę ustanowiono na cześć Nursułtana Nazarbajewa, który dzień wcześniej po blisko 30 latach rządów ustąpił ze stanowiska …

Źródło: Dziennik.pl

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *