Pancerny po księgowej. Marian Banaś zastąpi Teresę Czerwińską …

Smutek w PO! Halicki: "Na pewno drużyna nie wygrała turnieju ...

Marian Banaś został nowym ministrem finansów. Obecny sekretarz stanu w resorcie i szef Krajowej Administracji Skarbowej we wtorek odebrał akt powołania z rąk prezydenta Andrzeja Dudy.

Na stanowisku ministra finansów Marian Banaś zastąpił Teresę Czerwińską, o której odwołaniu mówiło się od kilku tygodni. Wszystko – jak donosiły media – przez znaczne obciążenie państwowej kasy najnowszymi obietnicami Prawa i Sprawiedliwości (tzw. piątka PiS). – Żaden minister finansów nie jest szczególnie zachwycony, jeśli pojawia się, zwłaszcza w trakcie roku budżetowego, wymagające wyzwanie do sfinansowania – mówiła Czerwińska na początku maja w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną”.

Teresa Czerwińska funkcję ministra finansów sprawowała od 9 stycznia 2018 roku.

Banaś dotąd był wiceministrem finansów, szefem Krajowej Administracji Skarbowej (KAS), Generalnym Inspektorem Informacji Finansowej, pełnomocnikiem rządu do spraw zwalczania nieprawidłowości finansowych.

Podczas majowej uroczystości przekazania aut w Krajowej Szkole Skarbowości w Otwocku Banaś chwalił działania ministerstwa. Mówił, że w wyniku wprowadzonych rozwiązań, typu pakiet paliwowy, split payment czy STIR, przez ostatnie dwa lata budżet zyskał ponad 100 miliardów złotych, a szara strefa w paliwach spadła z 26 do 12,5 procent. Podkreślał, że nadal jest dużo do zrobienia, bo luka ciągle wynosi 12,5 procent.

Marian Banaś ma spore doświadczenie rządowe. Doradzał bowiem ministrowi spraw wewnętrznych Antoniemu Macierewiczowi w okresie rządu Jana Olszewskiego w latach 1991-1992. W latach 1992–2015 pracował w Najwyższej Izbie Kontroli na różnych stanowiskach, między innymi głównego specjalisty i doradcy prawnego.

Od 21 listopada 2005 roku do 2 stycznia 2008 roku był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Finansów, a od 28 listopada 2005 roku do 2008 roku był także szefem Służby Celnej.

Marian Banaś ponownie objął oba stanowiska w listopadzie 2015 roku, po wygranych przez Prawo i Sprawiedliwość wyborach. Pod koniec 2016 roku został powołany na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Finansów, a także szefa Krajowej Administracji Skarbowej. To właśnie KAS, nazywane też „zbrojnym ramieniem fiskusa”, odpowiada za wyszukiwanie przestępców skarbowych.

Nowy minister może pochwalić kilkoma państwowymi odznaczeniami.

W 1990 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski przez rząd RP na uchodźstwie, a w 2011 roku Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski przez Prezydenta RP, został też wyróżniony Medalem „Niezłomnym w Słowie”. W 2015 roku prezydent RP Andrzej Duda odznaczył go Krzyżem Wolności i Solidarności.

Marian Banaś w latach 1976-1980 był jednym z założycieli i działaczy Akcji na rzecz Niepodległości oraz Instytutu Katyńskiego. Od 1981 do 1983 roku odbywał karę pozbawienia wolności za działalność w Solidarności.

Jak możemy przeczytać na stronie MF, Banaś z zamiłowania jest trenerem karate.


Czytaj więcej…

Marian Banaś. Kim jest nowy minister finansów?

Marian Banaś obejmuje urząd ministra finansów na pięć miesięcy przed końcem kadencji parlamentu. To kluczowa nominacja, bowiem w roku wyborczym jego resort musi zapewnić sprawną realizację budżetu. A Banaś na pewno nie będzie w tej sprawie …

Źródło: Newsweek Polska

Minister finansów z twardego jądra PiS. Kim jest Marian Banaś?

Marian Banaś został nowym ministrem finansów, zastępując na tym stanowisku Teresę Czerwińską. Do tej pory kierował Krajową Administracją Skarbową (KAS), a w resorcie finansów był wiceministrem. Uchodzi za polityka należącego do twardego jądra …

Źródło: BusinessInsider

Pancerny po księgowej. Marian Banaś zastąpi Teresę Czerwińską …

Teresę Czerwińską na fotelu ministra finansów zastąpił Marian Banaś, jeden z wiceministrów oraz szef Krajowej Administracji Skarbowej. Nie będzie żadnym kreatorem polityki gospodarczej rządu, ma po prostu wycisnąć z podatników jak najwięcej.

Źródło: Polityka.pl

Rekonstrukcja rządu: Marian Banaś nowym ministrem finansów …

W oświadczeniu majątkowym z 2016 roku Banaś deklarował, że kamienicę sprzeda (zawarł już wtedy umowę przedwstępną). Czy tak faktycznie się stało i ile zarobił na sprzedaży – tego nie wiadomo, bo nie ujawnił oświadczenia majątkowego za kolejne lata.

Źródło: Money.pl

Trener karate pokieruje finansami państwa. Kim jest nowy minister?

Marian Banaś został nowym ministrem finansów. Obecny sekretarz stanu w resorcie i szef Krajowej Administracji Skarbowej we wtorek odebrał akt powołania z rąk prezydenta Andrzeja Dudy. Na stanowisku ministra finansów Marian Banaś zastąpił Teresę …

Źródło: TVN24 BiS

Marian Banaś. PiS stawia na fachowca, ale partyjnego. Saga z …

Czerwińską na stanowisku zastępuję Marian Banaś, jej dotychczasowy zastępca i szef Krajowej Administracji Skarbowej. Przede wszystkim jednak, w przeciwieństwie do Czerwińskiej, to człowiek od wielu lat związany z PiS-em. Jeszcze w czasach rządu …

Źródło: Gazeta Wyborcza

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *