Ostra reakcja Szymona Hołowni na film Sekielskiego: rzygać mi się …

Izabela Janachowska urodziła! Pokazała twarz synka!

„Tylko nie mów nikomu” – dokumentalny film Tomasza Sekielskiego o pedofilii w Kościele – jest szeroko komentowany w przestrzeni publicznej i mediach społecznościowych. Wielu czołowych polityków, osobistości świata kultury i sztuki, publicystów zabrało głos w tej sprawie. „Horror” – napisał krótko aktor Jacek Poniedziałek w reakcji na dokument Sekielskiego. Nie jest w swoich wrażeniach odosobniony – wtórują mu także pisarz Jacek Dehnel, krytyk Tomasz Raczek czy producent filmowy Andrzej Saramonowicz. Wśród nich znalazł się także Szymon Hołownia.

„Nie wiem, czy ten film coś zmieni. Antyklerykałów wbije w ich »a nie mówiłem«, ślepych obrońców Kościoła przed Jezusem utwierdzi w tym, że to oni są ofiarami, nie dzieci zmuszane do tych wszystkich obrzydliwości, o których mówią Sekielskiemu, do seksualnego zaspokajania księży, którym po dziecięcemu ufały. Chciałbym wierzyć, że choćby dla kogoś – choćby garstki biskupów, księży, zakonnic, świeckich, będzie szczepionką, po której reagować będą na każdy sygnał prawdopodobnego dramatu. W końcu – jak trafnie zauważyła jedna z bohaterek, gwałcona na plebanii jako siedmiolatka przez księdza Jana A. – czy Jezus dobierał się do małych dzieci?!” – napisał na swoim profilu na Facebooku.

Ten wpis nie spodobał się Manueli Gretkowskiej. Pisarka wzięła na warsztat post i przeanalizowała jego główne tezy. „Woody Allen polskiego katolicyzmu – Szymon Hołownia, komentując wstrząsający dokument »Tylko nie mów nikomu« opowiedział dowcip. Suchar sprzed 500 lat” – zaczęła swój komentarz felietonistka.

„To oczywiste, że ja ani przez ten film z Kościoła nie odejdę, ani nie będę go mniej kochał. Bo to mój dom” – te słowa Hołowni sprawiły, że Gretkowska nie wytrzymała i wypunktowała, że to 500 lat temu protestanci powiedzieli stop i odeszli od Kościoła, „wiedząc, że nie da się go zreperować”. „Już wtedy dom, którego Hołownia nie chce dzisiaj opuścić, miał przegniłe fundamenty, zmurszałe mury i dziurawy dach. A od tego czasu nazbierało się jeszcze sporo gruzu pod dywanem” – skwitowała.

Na nadzieje Hołowni, że w Kościele po obejrzeniu tego filmu znajdzie się choćby garstka tych, którzy będą reagować na każdy sygnał o nieodpowiednim zachowaniu duchownych względem dzieci, pisarka odpowiedziała: „Czy ktoś uważający się za katolickiego intelektualistę, naprawdę sądzi, że pedofilia to jedyny problem polskiego Kościoła?”. I studzi jego nadzieje: „te zakonnice, księża, nawet biskupi mający »reagować« niewiele mogą w »sodomskiej« machinie Watykanu (…) to nie papieże i kardynałowie zaczęli zwalczać kościelnych przestępców, ale ludzie spoza Kościoła, bo mogli”.

Hołownia już w pierwszym zdaniu swojego wpisu przyznał się, że nie obejrzał całego filmu Sekielskiego, co nie spodobało się Gretkowskiej, ale swoje przemyślenia na ten temat zostawiła na koniec swojego komentarza. „A mi się chce rzygać, zwyczajnie po przeczytaniu jego [Szymona Hołowni – przyp. red.] postu, bo jest kolejną zapowiedzią pucowania ruiny, w której już nikt normalny nie chciałby zamieszkać. Jak bardzo bezdomnym duchowo trzeba być, żeby nie czuć smrodu jej zgnilizny? Lewych finansów, prześladowania kobiet, zakłamania, pychy i chciwości. Ale Polak potrafi. Za pomocą polskiego hydraulika naprawimy watykańskie szambo, które teraz wybiło. Nie życzę nikomu renowacji gówna” – podsumowała swoją wypowiedź.

Oczekiwany od wielu miesięcy film „Tylko nie mów nikomu” autorstwa Tomasza Sekielskiego jest już dostępny w serwisie YouTube. Reżyser udostępnił go na popularnej platformie, ponieważ chce, żeby dzięki temu dotarł do jak największej liczby odbiorców.

Film został zrealizowany przy wsparciu internautów. Tomaszowi Sekielskiemu udało się zebrać ponad 450 tys. zł. — Blisko 2,5 tys. osób współfinansowało tę bardzo trudną produkcję. To przełom w niezależnym polskim dziennikarstwie — pisał Sekielski na Facebooku.

Pomysł zrobienia filmu powstał kilka lat temu, gdy Sekielski pierwszy raz zetknął się z ofiarami księży pedofilów. — Widziałem płaczących dorosłych ludzi, których życie było zburzone — mówił dziennikarz w Onet Rano. Sekielski dodał, że w filmie rozmawia z ludźmi dorosłymi, którzy zdecydowali się „dać świadectwo”, aby inni ludzi żyjący z poczuciem krzywdy też się ujawnili i „walczyli o swoje prawa i prawdę”. Podkreślił, że jego film „nie jest antyreligijny”.

Reżyser uważa też, że jego film ma szansę wywołać jeszcze większe poruszenie niż „Kler” Smarzowskiego. — Spodziewam się, że to, co ma się wydarzyć, wydarzy się dopiero po filmie. Przeciwnicy produkcji rzucą się na nas dopiero wtedy. Tym bardziej że w tym filmie jako bohaterowie negatywni pojawią się także kościelne „autorytety”, księża, których nazwiska są dobrze znane opinii publicznej — ocenił.


Czytaj więcej…

Hołownia skomentował film Sekielskiego o pedofilii w Kościele …

„Chciałbym wierzyć, że choćby dla kogoś – choćby garstki biskupów, księży, zakonnic, świeckich film Tomasza Sekielskiego będzie szczepionką, po której reagować będą na każdy sygnał prawdopodobnego dramatu” – napisał Szymon Hołownia komentując …

Źródło: Wprost.pl

Manuela Gretkowska: chce mi się rzygać po przeczytaniu postu …

Pisarka i działaczka społeczna Manuela Gretkowska tym razem na warsztat wzięła post na Facebooku Szymona Hołowni o filmie Tomasza Sekielskiego, "Tylko nie mów nikomu". Publicystę nazywała "Woodym Allenem polskiego katolicyzmu", a jego wpis …

Źródło: Onet.pl

"Chce mi się rzygać". Gretkowska zaatakowała Hołownię za jego …

Na mocny dokument zareagował również Szymon Hołownia. Katolicki publicysta napisał na Facebooku, że obejrzał "Tylko nie mów nikomu" do ponad połowy, bo "zwyczajnie rzygać się chce". Zaznaczył jednak, że film dokończy na pewno "z szacunku dla …

Źródło: naTemat

Ostra reakcja Szymona Hołowni na film Sekielskiego: rzygać mi się …

Film "Tylko nie mów nikomu" Tomasza Sekielskiego uruchomił lawinę komentarzy. Jedną z osób, która podzieliła się swoimi wrażeniami po jego obejrzeniu jest Szymon Hołownia. Trzeba przyznać, że zrobił to w bardzo obrazowy sposób. – Obejrzałem ponad …

Źródło: fakt.pl

Manuela Gretkowska brutalnie burzy marzenia Hołowni o …

Woody Allen polskiego katolicyzmu – Szymon Hołownia, komentując wstrząsający dokument "Tylko nie mów nikomu" opowiedział dowcip. Suchar sprzed 500 lat. "To oczywiste, że ja ani przez ten film z Kościoła nie odejdę, ani nie będę go mniej kochał.

Źródło: Pudelek

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *