Opozycja wzywa Morawieckiego do złożenia "publicznych wyjaśnień"

Opozycja wzywa Morawieckiego do złożenia "publicznych wyjaśnień"
Premier Mateusz Morawiecki. / Fot. YouTube
Premier Mateusz Morawiecki. / Fot. YouTube

Sejm przyjął projekt nowelizacji kodeksu karnego, który przewiduje m.in. zaostrzenie art. 212. Pomówienie będzie mogło być ścigane nawet z urzędu. Dziennikarze uważają, że to przykład hipokryzji polityków. Wcześniej nawet PiS deklarował możliwość likwidacji tego artykułu – alarmuje serwis press.pl.

Projekt przygotowało Ministerstwo Sprawiedliwości. Do par. 2 art. 212 kodeksu karnego – który mówi, że kto dopuszcza się pomówienia „za pomocą środków masowego komunikowania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku” – dopisano paragraf 2a. Dodaje on, że „tej samej karze podlega, kto w celu popełnienia przestępstwa określonego w § 1 albo po jego popełnieniu tworzy fałszywe dowody na potwierdzenie nieprawdziwego zarzutu lub nakłania inne osoby do potwierdzenia okoliczności objętych jego treścią”.

Kamil Sikora z „Wirtualnej Polski” zauważa zaś, że do nowego paragrafu nie odnosi się par. 4 artykułu stwierdzający, że ściganie za zniesławienie odbywa się z oskarżenia prywatnego. Oznacza to, że za czyny w poprawce będzie można ścigać z urzędu.

I na podstawie domniemań albo pomówień polityków czy blogerów może prowadzić wobec dziennikarzy regularne postępowanie z wykorzystaniem wszelkiego aparatu państwa: podsłuchu, inwigilacji dziennikarzy czy badania źródeł – zauważa Bertold Kittel z TVN.

Dla nas, którzy od lat walczą z artykułem 212, to totalna porażka, przegraliśmy z politykami. Wygrała potrzeba karania za pieniądze podatników. Bo tu też chodzi o pieniądze: w powództwie cywilnym trzeba wyłożyć gotówkę, żeby kogoś postawić przed sądem. W procesie karnym można to zrobić za darmo. Teraz dochodzi do tego, że prokuratura czy policja sama będzie mogła wystąpić do sądu, nawet wbrew osobie pokrzywdzonej – ocenił Jerzy Jurecki, wydawca „Tygodnika Podhalańskiego”.

Dodaje też, że z państw demokratycznych Polska staje się jedynym państwem z takim zapisem.

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zapowiadał w lutym gotowość do rozmów z redakcjami w sprawie art. 212. Niedługo później z tego samego artykułu prezes PiS Jarosław Kaczyński zawiadomił prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez dziennikarzy „Gazety Wyborczej”w związku z publikacją artykułów o planach budowy wieżowca przez spółkę Srebrna.

Za zmianami głosowało 263 posłów, w tym 223 z PiS. Nie głosowali przedstawiciele Nowoczesnej i 143 posłów PO-KO (pozostałych trzech było „za”). Przeciw byli członkowie koła poselskiego Teraz . Projekt trafi do Senatu, który 24 maja będzie mógł wprowadzić swoje poprawki. Potem ustawa trafi do prezydenta.

Źródło: press.pl


Czytaj więcej…

Morawieccy pozywają "GW". Żona premiera deklaruje gotowość …

Poniedziałkowa "Wyborcza" napisała, że Morawiecki wraz z żoną w 2002 roku kupili 15 hektarów gruntów za 700 tysięcy złotych od Kościoła we Wrocławiu. Rzeczoznawca ocenił, że nieruchomość już w 1999 roku warta była prawie cztery miliony złotych.

Źródło: TVN24

CIR: Mateusz Morawiecki pozwie "Gazetę Wyborczą"

Jak poinformowało Centrum Informacyjne Rządu, premier Mateusz Morawiecki zamierza pozwać "Gazetę Wyborczą" po tekście dziennika na temat zakupów nieruchomości przez szefa rządu. Tekst "Gazety Wyborczej" narusza dobra osobiste premiera …

Źródło: Onet.pl

Opozycja wzywa Morawieckiego do złożenia "publicznych wyjaśnień"

Dodatkowo, jak podała "GW", Morawiecki nie musiał wpisywać do oświadczenia majątkowego faktu posiadania działki, ponieważ dokonał częściowej rozdzielności majątkowej z żoną i wyłączną właścicielką wspomnianych gruntów jest obecnie Iwona …

Źródło: TVN24

Działka premiera. Morawiecki zapowiada pozew przeciw …

Kluczową częścią tekstu gazety są zeznania Mateusza Morawieckiego z 2006 r. w charakterze świadka w procesie urzędników Agencji Nieruchomości Rolnych, którym prokuratura zarzuciła korupcję przy przekazywaniu nieruchomości Kościołowi.

Źródło: Money.pl

Działka Morawieckiego. Żona premiera gotowa oddać pieniądze na …

Kluczową częścią tekstu gazety są zeznania Mateusza Morawieckiego z 2006 r. w charakterze świadka w procesie urzędników Agencji Nieruchomości Rolnych, którym prokuratura zarzuciła korupcję przy przekazywaniu nieruchomości Kościołowi.

Źródło: Money.pl

Zdecydowana reakcja Morawieckiego na tekst o zakupie ziemi …

Mateusz Morawiecki kupił grunty od Kościoła. Za działki warte 4 mln zł zapłacił pięć razy mniej" – czytamy w tekście Jacka Harłukowicza na łamach "Gazety Wyborczej". Ponadto autor wskazał w artykule, że "Morawieckich udało się przyłapać na kłamstwie".

Źródło: naTemat

Afera wokół działki Mateusza Morawieckiego. Jest reakcja …

Mam zaufanie do premiera, że to, co mówi, jest prawdą – oznajmił minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro. To reakcja na zamieszanie po publikacji "Gazety Wyborczej". Dziennik twierdzi, że Mateusz Morawiecki nabył niegdyś od …

Źródło: Wirtualna Polska

Mateusz Morawiecki kupił za bezcen grunty kościelne na …

Mateusz Morawiecki w 2002 roku za bezcen kupił grunty kościelne na wrocławskim Oporowie. O możliwości nabycia działek obecny premier miał dowiedzieć się od kardynała Henryka Gulbinowicza, bliskiego przyjaciela rodziny Morawieckich – wynika ze …

Źródło: Newsweek Polska

Morawiecki uwłaszczony na kościelnych gruntach

Dolnośląskie parafie, które są spadkobiercami niemieckich, na mocy konkordatu mogły się ubiegać o zwrot gruntów. Zajmowała się tym Agencja Nieruchomości Rolnych. Trzy lata później kupił ją Morawiecki, świeżo upieczony członek zarządu BZ WBK.

Źródło: Bankier

Morawiecki oszalał do reszty! Tuż przed wyborami PiS poparł …

Sejm przyjął projekt nowelizacji kodeksu karnego, który przewiduje m.in. zaostrzenie art. 212. Pomówienie będzie mogło być ścigane nawet z urzędu. Dziennikarze uważają, że to przykład hipokryzji polityków. Wcześniej nawet PiS deklarował możliwość …

Źródło: Najwyższy Czas!

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *