Nowy Jork uczcił Świętego Patryka

Nowy Jork uczcił Świętego Patryka

Wielki marszałek parady Brian J. O’Dwyer zauważył, że imigracja jest dziś źle kojarzącym się słowem, choć – jak dodał – „gdyby nie ona, nie byłoby nas w Ameryce”. – Ci którzy walczą z imigracją, walczą z przodkami. Ci którzy otaczają czcią imigrację, kochają przodków – podkreślił.

Zapoczątkowana w roku 1762 parada w Nowym Jorku jest największą i najstarszą na świecie. Organizatorzy zwracają uwagę, że ludność całego stanu Nowy Jork wynosiła wówczas mniej niż 200 tysięcy osób, a dzisiaj Piątą Aleją maszeruje 150 tysięcy ludzi. Ameryka miała dwa i pół wieku temu niecałe dwa miliony mieszkańców, a dziś tyle osób przygląda się paradzie.

Reprezentacyjną arterią Manhattanu defilowali wojskowi, weterani, przedstawiciele irlandzkich organizacji, młodzież. Rozbrzmiewały orkiestry dęte policjantów i uczniów szkół amerykańskich. Uroczystość wzbogacały występy tancerek.

Zgodnie z tradycją paradę otworzył oficjalnie pierwszy batalion 69. pułku piechoty Gwardii Narodowej w Nowym Jorku założony w latach 50. XIX wieku przez irlandzkich imigrantów. Uwagę przykuwała m.in. orkiestra nowojorskich policjantów o irlandzkich korzeniach z Emerald Society Pipes & Drums w bogato zdobionych galowych mundurach.

W otoczeniu jednego z oddziałów funkcjonariuszy policji maszerował burmistrz Nowego Jorku Bill de Blasio.

Było słonecznie, ale chłodno. Barwnemu widowisku przyglądały się dwa miliony ludzi, w tym dużo dzieci.


Źródło: PAP/EPA/ALBA VIGARAY
Parada w dniu Świętego Patryka w Nowym Jorku

Organizator parady Sean Lane podkreślił, że w Dniu Świętego Partyka (przypada w tym roku w niedzielę – red.) „każdy jest Irlandczykiem”. Dzisiejsi imigranci – powiedział – mogą wzbogacić Nowy Jork i kraj, tak jak zrobili to kiedyś Irlandczycy.

Ponieważ Dzień Świętego Patryka jest świętem religijnym, paradę poprzedziła msza w katedrze pod wezwaniem irlandzkiego świętego na Manhattanie.

– Każdy jest dumny z tego, że jest Irlandczykiem, ale w kraju, który nas powitał i sprawił, że czujemy się tu jak domu, każdy jest też dumny będąc Amerykaninem. W 99 procentach przypadków ludzie się tutaj dogadują, razem współpracują, są przyjaciółmi i sąsiadami – wskazał w jednym z wywiadów po rozpoczęciu parady przed świątynią kardynał Timothy M. Dolan.


Źródło: PAP/EPA/ALBA VIGARAY
Parada przeszła przez Manhattan

Pośród widzów wydarzenia na 5. Alei była Hannah z przypiętą do kurtki zieloną koniczynką zwaną shamrock. Ta gałązka trójlistnej koniczyny jest symbolem Irlandii od XVIII wieku.

– Świętujemy dzisiaj naszą wiarę, tradycje, dziedzictwo i kulturę. Uproszczeniem byłoby widzieć w tym dniu tylko podpitych trochę na ulicach z radości Irlandczyków. Myślę, że dajemy światu o wiele więcej – powiedziała Hannah.

Przynoszenie napojów alkoholowych na paradę było zabronione. Ostrzegano, że będą konfiskowane.

Dzień Św. Patryka czci świętego, który w V wieku wprowadził chrześcijaństwo do Irlandii.


Czytaj więcej…

Nowy Jork uczcił Świętego Patryka

Ponieważ Dzień Świętego Patryka jest świętem religijnym, paradę poprzedziła msza w katedrze pod wezwaniem irlandzkiego świętego na Manhattanie. – Każdy jest dumny z tego, że jest Irlandczykiem, ale w kraju, który nas powitał i sprawił, że czujemy się tu …

Źródło: TVN24

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *