Nowa Zelandia: Strzelanina w meczetach. 49 osób nie żyje

Nowa Zelandia: Strzelanina w meczetach. 49 osób nie żyje

zobacz więcej wideo »

W dwóch meczetach w Christchurch doszło do zamachu terrorystycznego. Tragiczne wydarzenia rozegrały się w czwartek po południu czasu lokalnego (po północy w piątek czasu polskiego). Według najnowszych oficjalnych informacji 49 osób zostało zabitych, a 48 osób – rannych.

Według policji po ataku zatrzymano cztery osoby, a jednej z nich postawiono zarzut morderstwa.

CZYTAJ WIĘCEJ. ATAK NA MECZETY W CHIRSTCHURCH >>

Depeszę kondolencyjną dla Gubernator Generalnej Nowej Zelandii Patsy Reddy przesłał Andrzej Duda.

Prezydent napisał, że „z najgłębszym smutkiem i poruszeniem przyjąłem zatrważające doniesienia o bestialskich aktach przemocy, jakie dokonały się dzisiaj w Christchurch”.

„W imieniu własnym oraz Narodu Polskiego składam na Pani ręce wyrazy szczerego współczucia dla wszystkich rodzin oraz bliskich ofiar i poszkodowanych w tej tragedii. Żywimy gorącą nadzieję, że ranni wrócą do zdrowia i pełni sił” – oświadczył prezydent.

„Polacy łączą się w smutku i żałobie ze wszystkimi dotkniętymi tymi aktami ślepej nienawiści. Zachowujemy Was w naszych sercach i modlitwach” – dodał Andrzej Duda.

„Okropne wiadomości z nocy z Nowej Zelandii. Brutalny atak w Christchurch nigdy nie zmniejszy tolerancji oraz przyzwoitości, z której słynie Nowa Zelandia” – napisał na Twitterze Tusk.

„Nasze myśli w Europie są z ofiarami i ich rodzinami. Premier Jacinda Ardern może liczyć na naszą solidarność” – dodał.

 

„Jestem głęboko zasmucona przerażającymi wydarzeniami w Christchurch. Książe Filip i ja przesyłamy swoje kondolencje dla rodzin i przyjaciół tych, którzy stracili życie” – napisała brytyjska królowa Elżbieta II.

Dodała, że „składa hołd służbom ratunkowym i wolontariuszom, którzy zapewniają wsparcie tym, którzy byli poszkodowani”. „W tych tragicznych chwilach moje myśli i modlitwy są ze wszystkimi Nowozelandczykami” – zapewniła monarchini.

Elżbieta II jest królową Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, a także pozostałych państw Wspólnoty Narodów, w tym Nowej Zelandii.

Papież Franciszek modli się za ofiary „bezsensownych aktów przemocy” w Christchurch w Nowej Zelandii – zapewnił mieszkanców tego kraju sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kardynał Pietro Parolin w telegramie wysłanym w piątek.

W depeszy kondolencyjnej, wystosowanej do Nowej Zelandii w imieniu papieża, watykański sekretarz stanu napisał, że Franciszek jest głęboko zasmucony wiadomością o ofiarach i rannych w wyniku „bezsensownych aktów przemocy” w dwóch meczetach w Christchurch.

Papież – dodał kardynał Parolin – „zapewnia wszystkich Nowozelandczyków, a szczególnie społeczność muzułmańską, o swej płynącej z serca solidarności w związku z tymi atakami”.

„Najgorętsze wyrazy współczucia i najlepsze życzenia kieruję do obywateli Nowej Zelandii, dotkniętych przerażającą masakrą w meczetach” – napisał na Twitterze prezydent USA Donald Trump.

Trump zapewnił, że „USA zrobi wszytko, by wesprzeć Nową Zelandię”.

Kondolencje premier Nowej Zelandii Jacindzie Ardern złożył także Prezydent Rosji Władimir Putin. Ataki na cywilów, którzy zebrali się na modlitwę, bulwersują okrucieństwem i cynizmem – przekazał Putin.

„Liczę na to, że wszystkie osoby powiązane z tą zbrodnią poniosą zasłużoną karę” – podkreślił rosyjski prezydent.

Zapewnił, że Rosja podziela ból ludzi, którzy w atakach stracili swoich krewnych i bliskich.

Również prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan potępił w piątek zamachy w Christchurch. „W imieniu mojego państwa składam kondolencje światu islamskiemu i narodowi Nowej Zelandii, w które wymierzony był ten godny pożałowania akt – najnowszy przykład rosnącego rasizmu i islamofobii” – napisał na Twitterze po angielsku turecki przywódca.

Przemawiając na pogrzebie jednego z byłych tureckich ministrów, Erdogan ostrzegł jednak, że poglądy reprezentowane przez mordercę z Christchurch „niczym rak gwałtownie zaczęły przejmować zachodnie społeczności”. Wezwał kraje Zachodu do „natychmiastowego podjęcia działań przeciwko tej niebezpiecznej zmianie, która zagraża całej ludzkości”.

Oglądaj

Erdogan: całkowicie potępiam atak w Nowej Zelandii

Wideo: Reuters
Erdogan: całkowicie potępiam atak w Nowej Zelandii

Wyrazy współczucia dla Nowej Zelandii skierował także prezydent Francji Emmanuel Macron. „Kierujemy nasze myśli w stronę ofiar okropnego ataku na meczety w Christchurch w Nowej Zelandii oraz ich bliskich” – napisał prezydent.

Dodał, że „Francja jest przeciwna wszelkim formom ekstremizmu i razem z sojusznikami staje przeciwko terroryzmowi na świecie”.

„Z przerażeniem i głębokim żalem przyjąłem informację o ataku na meczety w Christchurch” – napisał szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.

Polityk zapewnił, że „Unia Europejska będzie stała z Nową Zelandią przeciwko tym, którzy chcą haniebnie zniszczyć nasze społeczeństwa i nasz sposób życia”.

Brytyjska premier Theresa May także złożyła w piątek „najgłębsze kondolencje” po „wstrząsającym” zamachu terrorystycznym. Abp Canterbury Justin Welby wyraził swoje głębokie współczucie dla wszystkich poszkodowanych i ich rodzin.

„Jesteśmy myślami ze wszystkimi dotkniętymi tym obrzydliwym aktem przemocy” – zapewniła May.

 

CO WIEMY DO TEJ PORY:

– w piątek po południu zostali zaatakowani wierni w dwóch meczetach w mieście Christchurch
– policja nie jest pewna, ilu było napastników
– według najnowszych danych zginęło 49 osób (41 w jednym meczecie, siedem w drugim, jedna osoba zmarła w szpitalu)
– zatrzymane są trzy osoby, jednej z nich postawiono zarzut morderstwa
– jeden z zatrzymanych to Australijczyk
– władze zaapelowały o zamknięcie wszystkich meczetów w kraju ze względów bezpieczeństwa.

RELACJE ŚWIADKÓW ZAMACHU >>

Świadkowie pierwszego ataku cytowani przez lokalne media mówili, że na teren meczetu wszedł mężczyzna ubrany „w stylu wojskowym”. Miał broń automatyczną. W meczecie wybierał kolejne, przypadkowe osoby i do nich strzelał – dodawali. Jeden ze świadków mówił, że zamachowiec miał na sobie kamizelkę kuloodporną i hełm. Był blondynem o jasnej karnacji – pisze agencja Reutera.

Według doniesień mediów zamachowiec prawdopodobnie relacjonował atak za pomocą kamery, którą miał przy sobie.

Christchurch położone jest na wschodnim wybrzeżu Wyspy Południowej; jest jednym z największych miast w Nowej Zelandii.


Źródło: Mapy Google, tvn24.pl
Do ataku doszło w Christchurch w Nowej Zelandii


Czytaj więcej…

Zamach w Nowej Zelandii. "Polskie wątki" w sprawie?

Służby specjalne sprawdzą "polskie wątki" zamachu w Nowej Zelandii – informuje RMF FM. Chodzi o ewentualne kontakty zamachowca z Polską. W swoim kilkudziesięciostronicowym manifeście sprawca masakry wymienił Polskę i nazwisko polskiego …

Źródło: Onet.pl

Nowa Zelandia w szoku. Minister zaatakowany w drodze do pracy

Premier Nowej Zelandii Jacinda Ardern powiedziała o ataku na Shaw, że był niczym nie uzasadniony i nieoczekiwany. – Politycy w Nowej Zelandii są dostępni i to jest coś, z czego powinniśmy być dumni. Ostatecznie jesteśmy po to, by służyć ludziom …

Źródło: TVP Info

Nowa Zelandia – raj, który stał się piekłem

Nie ma Wysp Szczęśliwych. Każdy z rajów podszyty jest piekłem – nawet Nowa Zelandia. Rasizm, ekstremizm i terroryzm stały się fenomenem światowym. Dzięki internetowi zradykalizować się można we własnej sypialni. Breivików nie brakuje nawet na …

Źródło: Newsweek Polska

Nowa Zelandia: Strzelanina w meczetach. 49 osób nie żyje

Liczba ofiar podczas zamachu na dwa meczety w Christchurch w Nowej Zelandii wzrosła do 49 – podała rano Associated Press. – Można to opisać tylko jako atak terrorystyczny – powiedziała premier Nowej Zelandii Jacinda Ardern. Wcześniej zatrzymano …

Źródło: Onet.pl

Dziesiątki zabitych i rannych. Rośnie bilans ofiar ataków w Nowej

W piątkowe popołudnie lokalnego czasu doszło do ataków w dwóch meczetach w mieście Christchurch w Nowej Zelandii. Sprawca lub sprawcy otworzyli ogień do wiernych. Zginęło 49 osób, a co najmniej 20 zostało ciężko rannych. W sumie do szpitali z …

Źródło: TVN24

Nazwisko polskiej postaci historycznej na magazynku napastnika w …

Zamach na meczety w Nowej Zelandii. W wyniku brutalnego ataku terrorystycznego na meczety w miejscowości Christchurch zginęło co najmniej 49 osób, a 48 zostało rannych. Sieć obiegają zdjęcia i nagrania z ataku w Nowej Zelandii. Na niektórych widać …

Źródło: Onet.pl

"Brutalny atak nie zmniejszy tolerancji". Ze świata płyną kondolencje

Europa jest solidarna z Nową Zelandią po "brutalnym ataku" na meczety w Chistchurch, w wyniku których kilkadziesiąt osób zginęło i zostało rannych – przekazał w piątek szef Rady Europejskiej Donald Tusk. Solidarność z rodzinami ofiar wyrazili także inni …

Źródło: TVN24

Nowa Zelandia. Uchwycono moment zatrzymania zamachowca

Przejeżdżający ulicą w Christchurch w Nowej Zelandii kierowca nagrał moment aresztowania jednego z napastników po ataku na meczety w tym mieście. Władze podały, że w strzelaninie zginęło co najmniej 49 osób. Na nagraniu widać także samochód …

Źródło: Onet.pl

Nowa Zelandia: Strzelaniny w meczetach. Liczne ofiary śmiertelne

49 osób zginęło w piątek w atakach terrorystycznych na dwa meczety w Christchurch na wschodzie Nowej Zelandii – poinformowała nowozelandzka policja. Według policji jednemu z napastników postawiono zarzut morderstwa i w sobotę ma on stanąć przed …

Źródło: Interia

Nowa Zelandia: atak na meczety w Christchurch. Sprawca …

Cztery osoby zostały zatrzymane w związku z atakiem na dwa meczety w Christchurch w Nowej Zelandii. Zginęło 49 osób, a kilkadziesiąt zostało rannych. Nowozelandzkie media informują, że sprawca ataku transmitował jedną ze strzelanin w sieci.

Źródło: Wiadomosci Gazeta.pl

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *