Nowa Zelandia: atak na meczety w Christchurch. Sprawca transmitował strzelaninę w sieci

Nowa Zelandia: atak na meczety w Christchurch. Sprawca transmitował strzelaninę w sieci

„Ktoś obok mnie powiedział, żebym był cicho. Potem widziałem, jak zamachowiec strzela mu prosto w klatkę piersiową” – tak opowiada jeden ze świadków zamachów, do których doszło w Christchurch w Nowej Zelandii. Według ostatnich informacji zginęło 49 osób, 20 zostało poważnie rannych. Terroryści wtargnęli do dwóch meczetów w mieście i otworzyli ogień do znajdujących się tam osób. Do tej pory zatrzymano trzech mężczyzn i kobietę.

„Modliłem się, by skończyły mu się kule” – opowiadał jeden z mężczyzn, który w czasie strzelaniny był w jednym z zaatakowanych meczetów. „Ktoś obok mnie powiedział, żebym był cicho. Potem widziałem, jak zamachowiec strzela mu prosto w klatkę piersiową” – dodał mężczyzna, któremu udało się przeżyć.

Terrorysta najpierw strzelał w sali dla mężczyzn, potem wtargnął do pomieszczenia dla kobiet i tam otworzył ogień. „Słyszałem, jak jedna z kobiet ginie” – opowiada kolejny świadek.

Inny, niepełnosprawny mężczyzna, mówił, że na miejscu strzelaniny widział setki łusek po nabojach. Osoby, którym udało się przeżyć, twierdzą, że masakra mogła trwać aż 20 minut.

„Widziałem, jak ludzie w panice uciekają przez płot, krzyczeli i płakali. Słyszałem co najmniej 20 strzałów” – opowiadał Benjamin Jellie, któremu udało się przeżyć atak. „Najpierw usłyszałem około 8 strzałów. Trwało to około 30 sekund lub minutę. Potem znów się zaczęło. Słyszałem kolejne osiem strzałów, potem znów minuta przerwy i następne strzały” – relacjonował Jellie.

Inny mężczyzna, który w momencie strzelaniny przejeżdżał obok meczetu, w rozmowie z CNN odpowiadał, jak pomógł mężczyźnie, którego trzy- lub czteroletnia córka została postrzelona w plecy. Krzyczał rozpaczliwie: „zabierzcie ją do szpitala”, ale karetki nie były w stanie podjechać w to miejsce. „Zabrałem go i dziewczynkę oraz mężczyznę postrzelonego w nogę i zawiozłem do szpitala” –  mówił mężczyzna.

„To wszystko wydaje się nierealne” – tak relacjonowała Rosemary Omar, matka 24-letniego Tariqa, która cały czas czeka na informacje o losie swojego syna. Kobieta opowiadała, że podwiozła swojego syna do meczetu, a potem próbowała znaleźć miejsce parkingowe. Wtedy usłyszała serię strzałów. Gdy podjechała przed meczet, „wszędzie było pełno ciał”. 

Inny świadek opowiadał, że udawał się do meczetu, gdy usłyszał strzały. Zaczął uciekać za meczet i przeskoczył przez mur otaczający meczet. Mężczyzna podkreślał, że widział wiele rannych osób. 

Do strzelaniny miało dojść ok. 14:45 (godz. 2:45 w nocy w Polsce) w meczecie Masdżid AL-Nur i przed godz. 16 (godz. 4 nad ranem w Polsce) w położonym na przedmieściu Christchurch meczecie Masdżid Linwood. Do tej pory zatrzymano trzech mężczyzn i kobietę. 

Premier Australii Scott Morrison poinformował, że co najmniej jeden z zamachowców to obywatel Australii. Morrison mówił, że zamach przeprowadzili „ekstremalni prawicowcy, brutalni terroryści”. Jak pisze CNN, tuż przed zamachem jeden z zamachowców umieścił w mediach społecznych 87-stronnicowy manifest przeciwko imigrantom i muzułmanom.


Czytaj więcej…

Zamach w Nowej Zelandii. "Polskie wątki" w sprawie?

Chodzi o ewentualne kontakty zamachowca z Polską. W swoim kilkudziesięciostronicowym manifeście sprawca masakry wymienił Polskę i nazwisko polskiego hetmana. Do strzelaniny w meczecie, w miejscowości Christchurch, doszło dziś ok. godz. 2.45 w …

Źródło: Onet.pl

​Terrorysta z Christchurch był w Bułgarii w grudniu 2018 r.

Podkreśliła, że Bułgaria, która zdecydowanie potępiła akt przemocy z Christchurch, nie chce, by jej nazwa była w jakikolwiek sposób łączona z tym zamachem. Wcześniej prezydent Rumen Radew i premier Bojko Borisow potępili zamach i przekazali wyrazy …

Źródło: Interia

Dziesiątki zabitych i rannych. Rośnie bilans ofiar ataków w Nowej Zelandii

W piątkowe popołudnie lokalnego czasu doszło do ataków w dwóch meczetach w mieście Christchurch w Nowej Zelandii. Sprawca lub sprawcy otworzyli ogień do wiernych. Zginęło 49 osób, a co najmniej 20 zostało ciężko rannych. W sumie do szpitali z …

Źródło: TVN24

Polka mieszkająca w Christchurch o atakach na meczety

Polka mieszkająca w Christchurch relacjonuje dramatyczne chwile w Nowej Zelandii. – Większość ludzi jest jeszcze w szoku i nie do końca wie, co te ataki oznaczają. Na pewno zajmie nam trochę czasu, by ogarnąć to myślami. Myślę jednak, że naród się …

Źródło: Onet.pl

Manifest zamachowca z Christchurch – tłumaczenie

Brenton Tarrant, 28-letni Australijczyk mieszkający w Nowej Zelandii, dokonał dziś zamachu terrorystycznego na meczety w miejscowości Christchurch w Nowej Zelandii. Atak wykonany przy użyciu kilku rodzajów broni palnej transmitował na żywo w …

Źródło: SejmLog (komunikaty prasowe)

To nagranie jest masowo usuwane z sieci. Morderca muzułmanów z Christchurch miał kamerę i transmitował wszystko …

Co najmniej 49 osób zginęło, a 48 zostało rannych, w tym 25 – ciężko, w piątek w atakach terrorystycznych na dwa pełne wiernych meczety w Christchurch na wschodzie Nowej Zelandii. Sprawca miał kamerę i wszystko nagrywał. Ataki miały miejsce w piątek …

Źródło: Najwyższy Czas!

Nowa Zelandia: atak na meczety w Christchurch. Jest wiele ofiar

Dziękuję za wszystkie wiadomości, jestem bezpieczny, nic mi się nie stało. Mam nadzieję,że zamachy terrorystyczne w Christchurch dobiegły końca i będę mógł spokojnie spędzić tu resztę czasu. To był bardzo smutny dzień,oby nigdy więcej takich dni.

Źródło: Rzeczpospolita

Nowa Zelandia: atak na meczety w Christchurch. Sprawca transmitował strzelaninę w sieci

Cztery osoby zostały zatrzymane w związku z atakiem na dwa meczety w Christchurch w Nowej Zelandii. Zginęło 49 osób, a kilkadziesiąt zostało rannych. Nowozelandzkie media informują, że sprawca ataku transmitował jedną ze strzelanin w sieci.

Źródło: Wiadomosci Gazeta.pl

Zamachy w Christchurch, kilkadziesiąt ofiar. "Najczarniejszy dzień Nowej Zelandii"

Co najmniej 49 osób nie żyje. W szpitalach jest 20 rannych. Wśród nich są dzieci. To najnowsze informacje w sprawie strzelanin, do których doszło w dwóch meczetach w Christchurch w Nowej Zelandii. Zatrzymano cztery osoby – 3 mężczyzn i kobietę.

Źródło: rmf24.pl

Zamachy w Christchurch. "Modliłem się, by skończyły mu się kule"

"Ktoś obok mnie powiedział, żebym był cicho. Potem widziałem, jak zamachowiec strzela mu prosto w klatkę piersiową" – tak opowiada jeden ze świadków zamachów, do których doszło w Christchurch w Nowej Zelandii. Według ostatnich informacji zginęło 49 …

Źródło: Interia

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *