Nowa prezydent Słowacji. Kim jest Zuzana Czaputova?

Nowa prezydent Słowacji. Kim jest Zuzana Czaputova?

45-letnia czaputova wyraźnie wzruszona dziękowała wyborcom, nie tylko po słowacku, ale także w językach mniejszości narodowych. „Dziękuję, że byliście ze mną, a ja obiecuję, że będę z Wami” – powiedziała Czaputova i dodała, ze będzie także zabiegać o poparcie i zaufanie tych, którzy na nią nie głosowali. Jej zdaniem zwycięstwo pokazało, że można wygrać bez ataków na konkurentów. „Być może myśleliśmy, że przyzwoitość w polityce jest tylko oznaką słabości, ale dzisiaj zobaczyliśmy, że jest naszą siłą” – mówiła i apelowała, by poszukiwać tego, co łączy i by stawiać współpracę ponad interes osobisty.

Do sztabu, gdzie Czaputova świętowała zwycięstwo ze swoimi współpracownikami, przyjechał z kwiatami i gratulacjami ustępujący prezydent Andrej Kiska. „Właśnie teraz potrzebujemy prezydenta, jakim jest pani Czaputova. Prezydenta, który powiedział, że sprzeciwi się złu i będzie promować sprawiedliwość. Musimy zwrócić obywatelom zaufanie do państwa. Jestem szczęśliwy, że Słowacy wybrali taką prezydent, która będzie bronić tych wartości” -– powiedział Kiska dziennikarzom.

Szefczovicz powiedział dziennikarzom, że podkreślił stojąca przed Czaputovą odpowiedzialność. Zapowiedział wysłanie do sztabu konkurentki kwiatów, bo pierwsza w historii Słowacji kobieta prezydent zasługuje na to. Powiedział też, że pójdzie spać z czystym sumieniem i w pełni respektuje wyniki wyborów. Podkreślił, że po tak zwanym wyborczym urlopie od obowiązków w Komisji Europejskiej wraca do Brukseli, gdzie nadal będzie zabiegać o interesy kraju.

Dziennikarze obecni w sztabie Szefczovicza zwrócili uwagę na brak wśród gości polityków rządzącej partii Kierunek-Socjaldemokracja (Smer-SD), która wspierała organizacyjnie i finansowo kampanię Szefczovicza.

W sztabie Czaputovej oklaskami witano każdą nowa informację, potwierdzającą jej zwycięstwo. Były minister kultury, który wspierał Czaputovą w kampanii wyborczej, Ladislav Snopko, powiedział PAP, że to, co się wydarzyło, pokazuje, że można poświecić się polityce w sposób prawdziwy i niekonfrontacyjny. „Można to robić bez wielkiego zaplecza marketingowego” – dodał. Podkreślił, że po wygranej Czaputova powinna zachować kontakt ze swoimi wyborcami. „Jest szansa, że będzie silną oponentką dla rządu nawet tam, gdzie nie ma silnych prerogatyw” – mówił.

Przewodniczący partii Postępowa Słowacja, której Czaputova do zakończenia pierwszej tury wyborów była wiceprzewodniczącą, Ivan Sztefunko powiedział, że jego partia ma wyraźnie proeuropejski charakter, a Czaputova właśnie akcentowała europejskość w swojej kampanii. „To pokazało, że na Słowacji jest przestrzeń dla niekonfrontacyjnej polityki oraz dla europejskości” – powiedział.

Prawniczka i działaczka obywatelska Czaputova stała się szerzej znana po zakończonej sukcesem 14-letniej walce przeciwko wysypisku śmieci w rodzinnej miejscowości Pezinok, położonej na przedmieściach Bratysławy. Współpracowała także ze stowarzyszeniem Via Iuris, które wspiera obywateli w obronie ich praw i we współdecydowaniu o sprawach publicznych.

W 2017 roku przystąpiła do liberalnej partii Postępowa Słowacja (PS). Została jej wiceprzewodniczącą, a z funkcji zrezygnowała po przejściu do drugiej tury wyborów prezydenckich. W kampanii wyborczej zwracano uwagę na jej poglądy, m.in. na gotowość przyzwolenia na rejestrowane partnerstwo osób tej samej płci i na adopcję dzieci przez takie pary.

W niedzielę w południe Państwowa Komisja Wyborcza ma przedstawić oficjalne wyniki wyborów.


Czytaj więcej…

Zuzana Czaputova pierwszą prezydentką Słowacji

Zuzana Czaputova nie przekonała wyborców tym, że jest kobietą (…). Przekonała ich tym, że jest osobą najlepiej przygotowaną do tego, aby walczyć o sprawiedliwość” – napisał w komentarzu redaktor naczelny wpływowego „Dennika N” Matusz Kostolny.

Źródło: Polityka.pl

Zuzana Czaputova nową prezydent Słowacji

Bez niespodzianki zakończyła się druga tura wyborów prezydenckich na Słowacji. Zwyciężyła Zuzana Czaputova, która będzie pierwszą kobietą, która u naszych południowych sąsiadów będzie sprawowała godność głowy państwa. Już po pierwszej turze …

Źródło: wMeritum.pl

Nieoficjalnie: Zuzana Czaputova wygrywa wybory na Słowacji

45-letnia czaputova wyraźnie wzruszona dziękowała wyborcom, nie tylko po słowacku, ale także w językach mniejszości narodowych. "Dziękuję, że byliście ze mną, a ja obiecuję, że będę z Wami" – powiedziała Czaputova i dodała, ze będzie także zabiegać …

Źródło: tokfm.pl

Nowa prezydent Słowacji. Kim jest Zuzana Czaputova?

Słowacja pierwszy raz w historii będzie miała panią prezydent! 46-letnia Zuzana Czaputova w sobotę wygrała w II turze wybory prezydenckie w tym kraju. Liberalna prawniczka uzyskała wynik 58,3 procent głosów. Czaputova będzie teraz głową państwa …

Źródło: Super Express

Zuzana Czaputova będzie pierwszą w historii kobietą w fotelu …

45-letnia prawniczka Zuzana Czaputova zwyciężyła w sobotę w drugiej turze bezpośrednich wyborów prezydenckich na Słowacji, zdobywając 58,4 proc. głosów. Jest pierwszą kobietą w tym kraju wybraną na najwyższy urząd w państwie.

Źródło: Forsal.pl

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *