Nie żyje Stanisław Niemczyk. Wybitny architekt zaprojektował m.in …

Nie żyje Stanisław Niemczyk. Wybitny architekt zaprojektował m.in ...

TVP przekazało dziś swoim widzom tragiczne wiadomości. Dowiedzieliśmy się, że nie żyje jeden z mężczyzn, który przez lata należał do panteonu sław polskiej architektury. Zmarł Stanisław Niemczyk, jeden z najlepszych polskich architektów w historii.

TVP postanowiło przekazać widzom tragiczne wiadomości na temat śmierci jednego z najlepszych architektów w historii naszego kraju. W ostatnich latach nie był on tak aktywny zawodowo, jak jeszcze kilkanaście lat temu, jednak nadal był uważany za jeden z autorytetów z uwagi na swoje doświadczenie. Dorobił się nawet pseudonimu, który był swego rodzaju odniesieniem do jednego z najlepszych architektów w historii.

Dziś dowiedzieliśmy się, że zmarł Stanisław Niemczyk, człowiek, który był odpowiedzialny za powstanie kilku najbardziej znanych kościołów i katedr w naszym kraju. Wiele Polaków miało okazję zachwycać się obiektami, które zaprojektował, choć część z nich nawet nie zdawała sobie sprawy z tego, że są to kościoły, przy których pracował. 

Stanisław Niemczyk urodził się w Czechowicach-Dziedzicach w 1943 roku. Od najmłodszych lat interesowała go architektura, a niektórzy jego nauczyciele twierdzili, że mężczyzna jest wyjątkowo utalentowany i może czekać go wielka przyszłość w dziedzinie architektury. Już kilka lat później powstały pierwsze obiekty, przy których Niemczyk miał okazję pracować.

Od 1968 roku pracował w tyskim Miastoprojekcie, gdzie zajmował się projektowaniem budowli znacznie wyprzedzających swoją epokę. Wówczas projektował lokale handlowe, usługowe i mieszkalne, ale również kościoły, przez które został zapamiętany. To właśnie one stały się jego najbardziej znanymi dziełami, przez które dorobił się pseudonimu „polski Gaudi”.

Jak przypomina TVP, Stanisław Niemczyk zaprojektował bardzo znane polskie katedry, między innymi kościół Ducha Świętego w Tychach lub zespół klasztoru i kościoła franciszkanów w Krakowie. Obie te budowle regularnie są odwiedzane przez turystów, którzy zachwycają się różnymi elementami, które wpływają na odbiór budynku.

Wielokrotnie jego prace były doceniane za szczególną dokładność nad szczegółami, które często powstawały w ostatniej chwili, jeszcze na placu budowy. Zdarzało się, że odpowiadali za to zwykli ludzie, którzy zwracali się do architekta w momencie budowy.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Do końca swoich dni architekt mieszkał w Tychach, gdzie prowadził własne biuro. Pogrzeb Stanisława Niemczyka ma odbyć się w najbliższą sobotę o 12.00 w czechowickim kościele, który został przez niego zaprojektowany. 

  1. Polak pobił 80-letnią mamę. Powód, dla którego to zrobił, doprowadza do płaczu
  2. Co studiowała Beata Szydło? Stawiamy miliony, że nie zgadniecie! Ta informacja zwali was z nóg!
  3. Jak mieszka Agata Duda z mężem? Widok nieziemskich luksusów wbija w ziemię (Zdjęcia)
  4. Wiadomo już, jak skończy się „M jak miłość”. Dla wielu widzów będzie to ciężkim szokiem
  5. Skandal rozrywa Wielką Brytanię. Media poinformowały, że książę Harry NIE JEST ojcem dziecka Meghan Markle
  6. Nie żyje jedna z głównych bohaterek serialu „Przyjaciółki”. Wstrząsająca, nagła śmierć

źródło: TVP

Następny artykuł


Czytaj więcej…

Nie żyje Stanisław Niemczyk. Architekt nazywany „polskim Gaudim”

Zmarł architekt Stanisław Niemczyk, nazywany „polskim Gaudim”, twórca kościołów Górnego Śląska, m.in. świątyni Jezusa Chrystusa Odkupiciela w Czechowicach-Dziedzicach. Pogrzeb światowej sławy artysty, zmarłego w wieku 76 lat, odbędzie się w …

Źródło: TVP Info

​Zmarł Stanisław Niemczyk. Miał 76 lat

"Stanisław Niemczyk projektował architekturę +nie z tej ziemi+. Również w sensie bardzo dosłownym. Jego kościoły przepełnione są sakralnością, zapisaną w wszystkim – nawet w tym, z czego budował. W niewypolerowanych kamieniach z kościoła świętego …

Źródło: Interia

Nie żyje Stanisław Niemczyk. Wybitny architekt zaprojektował m.in …

Stanisław Niemczyk nazywany jest polskim Gaudim. Urodził się w 1943 roku w Czechowicach-Dziedzicach. Ukończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. W 1968 roku związał się z Miastoprojektem Nowe Tychy. Był autorem …

Źródło: Katowice.Wyborcza.pl

Polski Gaudi nie żyje. Stanisław Niemczyk zmarł w wieku 76 lat

Wybitny śląski architekt, Stanisław Niemczyk, zmarł po ciężkiej chorobie w wieku 76 lat. Projektant zasłynął jako twórca niezwykłych kościołów, m.in. kościoła pw. Jezusa Chrystusa Odkupiciela w Czechowicach-Dziedzicach czy kościoła Ducha Świętego w …

Źródło: PropertyDesign.pl

Tragiczne informacje TVP. Nie żyje Stanisław Niemczyk

TVP przekazało dziś swoim widzom tragiczne wiadomości. Dowiedzieliśmy się, że nie żyje jeden z mężczyzn, który przez lata należał do panteonu sław polskiej architektury. Zmarł Stanisław Niemczyk, jeden z najlepszych polskich architektów w historii.

Źródło: Pikio.pl

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *