Nie żyje rektor Politechniki Gdańskiej. Miał 69 lat

Nie żyje rektor Politechniki Gdańskiej. Miał 69 lat

W niedzielę w swoim domu w Gdańsku zmarł nagle, w wieku 69 lat, rektor Politechniki Gdańskiej prof. Jacek Namieśnik. Specjalizował się w chemii analitycznej i chemii środowiska. Funkcję rektora pełnił od 2016 r. Przyczyną śmierci były prawdopodobnie problemy z sercem.

O nagłej śmierci rektora poinformowało w niedzielę biuro prasowe Politechniki Gdańskiej (PG), wyjaśniając, że przyczyną zgonu były prawdopodobnie „problemy związane z sercem”. „Odejście naszego rektora jest głębokim szokiem dla całej społeczności akademickiej PG, a także dotkliwą, bolesną stratą dla środowiska naukowego zarówno Trójmiasta, jak i całego naszego kraju” – napisano w komunikacie rozesłanym mediom.

Do śmierci rektora odniósł się na Twitterze wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. „Smutna wiadomość dla polskiej nauki. Zmarł Prof. Jacek Namieśnik, wybitny uczony, znakomity rektor Politechniki Gdańskiej, zwolennik odważnych reform, wspaniały człowiek. R.I.P.” – napisał.

„Politechnika Gdańska zajmowała szczególne miejsce w sercu Pana Profesora. Związał z nią całą swoją karierę naukową, zawsze stawiając na pierwszym miejscu troskę o rozwój naszej uczelni. Swój trud i wysiłek skupiał zwłaszcza na dążeniu do wprowadzenia PG do prestiżowego grona uczelni badawczych” – podało w niedzielę biuro prasowe.

„W tych poruszająco smutnych chwilach szczególne wyrazy współczucia należą się zwłaszcza członkom rodziny Profesora Jacka Namieśnika, jak również wszystkim jego współpracownikom i wychowankom, dla których był mistrzem i opiekunem” – napisano też w komunikacie.

Namieśnik został wybrany na rektora Politechniki Gdańskiej w marcu 2016 r., a funkcję tę zaczął sprawować 1 września 2016 r. i miał ją pełnić do 2020 r.

Jak informowało biuro prasowe PG, Namieśnik był „jednym z najbardziej aktywnych polskich chemików, zarówno pod względem naukowym, dydaktycznym, kształcenia młodej kadry, jak i organizacji życia akademickiego”.

Prof. Namieśnik specjalizował się w chemii analitycznej i chemii środowiska. Kształcił się na Politechnice Gdańskiej i z nią związał całą swoją karierę zawodową, uzyskując tu (w wieku 29 lat) stopień doktora, a później profesora. Był autorem lub współautorem około 800 publikacji naukowych, miał też na koncie wiele patentów.

Był laureatem wielu nagród i odznaczeń za osiągnięcia naukowe, został odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Uniwersytet w Bukareszcie, Gdański Uniwersytet Medyczny i Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego w Warszawie przyznały mu także tytuły doktora honoris causa.


Czytaj więcej…

Prof. Jacek Namieśnik nie żyje. Był rektorem Politechniki Gdańskiej

Prof. Jacek Namieśnik został wybrany na rektora Politechniki Gdańskiej w marcu 2016 r., a funkcję tę zaczął sprawować 1 września 2016 r. i miał ją pełnić do 2020 r. Jak informowało biuro prasowe PG, Namieśnik był "jednym z najbardziej aktywnych polskich …

Źródło: rmf24.pl

Zmarł rektor Politechniki Gdańskiej prof. Jacek Namieśnik

Prof. Jacek Namieśnik urodził się 10 grudnia 1949 r. w Mogilnie. Był specjalistą z zakresu chemii analitycznej i chemii środowiska, głównie nowych rozwiązań aparaturowych i metodycznych w zakresie przygotowania próbek do analizy. Autor lub współautor …

Źródło: gdansk.pl

Nie żyje rektor Politechniki Gdańskiej. Profesor Jacek Namieśnik

Profesor Jacek Namieśnik, rektor Politechniki Gdańskiej, zmarł dziś – 14 kwietnia 2019 roku – w swoim domu w Gdańsku. Przyczyną jego śmierci były prawdopodobnie problemy związane z sercem. Miał 69 lat. Odejście naszego rektora jest głębokim szokiem …

Źródło: Dziennik Bałtycki

Nie żyje prof. Jacek Namieśnik, rektor Politechniki Gdańskiej

W niedzielę w swoim domu w Gdańsku zmarł nagle, w wieku 69 lat, rektor Politechniki Gdańskiej prof. Jacek Namieśnik. Specjalizował się w chemii analitycznej i chemii środowiska. Funkcję rektora pełnił od 2016 r. Przyczyną śmierci były prawdopodobnie …

Źródło: Interia

Zmarł prof. Jacek Namieśnik, rektor Politechniki Gdańskiej

Informacja o śmierci jednego z najwybitniejszych naukowców Polski nadeszła w niedzielę. Prof. dr hab. inż. Jacek Namieśnik – przez całe życie zawodowe związany z Politechniką Gdańską i pełniący od trzech lat funkcję rektora tej uczelni – zmarł w wieku 69 …

Źródło: Gazeta Wyborcza

Nie żyje rektor Politechniki Gdańskiej. Miał 69 lat

Dziś w swoim domu w Gdańsku zmarł nagle rektor Politechniki Gdańskiej prof. Jacek Namieśnik, specjalista w zakresie chemii analitycznej i chemii środowiska. Był rektorem od 2016 roku. Przyczyną śmierci były prawdopodobnie problemy z sercem. Miał 69 …

Źródło: Onet.pl

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *