Nie żyje profesor Karol Modzelewski

Nie żyje profesor Karol Modzelewski

Karol Modzelewski w 1964 roku wraz z Jackiem Kuroniem napisał list otwarty do partii, krytykujący linię polityczną PZPR za odejście od ideałów socjalizmu. Był jednym z inicjatorów protestów studenckich na Uniwersytecie Warszawskim w marcu 1968 roku W niepodległościowym podziemiu pełnił także rolę pierwszego rzecznika prasowego NSZZ „Solidarność” od listopada 1980 roku do kwietnia 1981 roku.

Jest uważany za autora pomysłu przyjęcia przez związek nazwy Solidarność.

W okresie PRL Modzelewski był kilkukrotnie więziony i internowany. Łącznie spędził w więzieniu osiem i pół roku.

Sprawował również mandat senatora I kadencji w latach 1989-1991. Startował wówczas w województwie wrocławskim z ramienia Komitetu Obywatelskiego. Na początku lat 90. współtworzył Solidarność Pracy, następnie Unię Pracy. W 2005 roku wszedł w skład komitetu wyborczego Włodzimierza Cimoszewicza w wyborach prezydenckich.

Po upadku PRL pracował jako profesor kolejno Uniwersytetu Wrocławskiego w latach 1992-1994 i Uniwersytetu Warszawskiego od 1994 roku. Był członkiem Polskiej Akademii Nauk i jej wiceprezesem w latach 2007-2010. Jego działalność naukowa skupiona była wokół problemów średniowiecza. Modzelewski był autorem między innymi monografii „Barbarzyńska Europa” dotyczącej powstawania tożsamości europejskiej pod wpływem tradycji przedchrześcijańskich, za którą otrzymał Nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Za autobiografię „Zajeździmy Kobyłę historii. Wyznania poobijanego jeźdźca” otrzymał Nagrodę Literacką „Nike”.

Karol Modzelewski został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Orderem Orła Białego i Legię Honorową V klasy.

Karola Modzelewskiego wspominał w niedzielę w rozmowie telefonicznej w TVN24 Henryk Wujec, opozycjonista z czasów PRL.

Podkreślił, że śmierć Modzelewskiego „to strasznie bolesna wiadomość”. Opowiadał, że poznali się przez 1964 rokiem, kiedy ten „zakładał taki klub polityczny na warszawskim uniwersytecie razem z Jackiem Kuroniem”. Przypomniał, że profesor był więziony i internowany.

– To były czasy bardzo upiorne – podkreślił Wujec. Dodał, że Modzelewski „po wyjściu z więzienia w 1968 roku postanowił wreszcie napisać pracę doktorską”. – Zresztą jako historyk wybitny – powiedział.

Oglądaj

"Strasznie bolesna wiadomość"

Wideo: tvn24
"Strasznie bolesna wiadomość"

Profesor Paczkowski, historyk, a także działacz opozycji w okresie PRL powiedział, że „Karol Modzelewski był człowiekiem mającym głębokie przekonania, a jednocześnie bardzo realistyczne i przekładające się na spokój w jego działaniu”.

– Był dosyć dobrym mówcą, ale nie wiecowym. On nie krzyczał, ale mówił bardzo rzeczowo i konkretnie, i umiał przekonywać. Dlatego też i szersza publiczność, o ile wiem, w 1980 czy 1981 roku, go chętnie słuchała – dodał.

Profesor podkreślił, że Modzelewski miał głęboko lewicowe przekonania. – Miał wiarę i przekonanie do takich pojęć jak sprawiedliwość społeczna, jak równość w dostępie do dóbr, był do tego bardzo przywiązany. I na tym między innymi tle w III Rzeczypospolitej tak jakby się wycofał z czynnego życia politycznego, ponieważ nie pasował do tego liberalnego trendu, który w jego środowisku jednak zdecydowanie przeważył – tłumaczył historyk.

Profesor Paczkowski odniósł się również do pasji Modzelewskiego, którą była historia Polski.

– To mogę powiedzieć jako historyk, że był mądrym człowiekiem w sensie profesjonalnym. Był bardzo dobrym historykiem, bardzo rzeczowym, bardzo sumiennym, napisał kilka ważnych rzeczy, między innymi „Barbarzyńską Europę”, która była książką na światowym poziomie, co się w polskiej literaturze naukowej jednak rzadko zdarza, przynajmniej w humanistyce – ocenił.

Dodał również, że Modzelewski był dobrym wykładowcą i nauczycielem akademickim. – Chociaż oczywiście nie byłem nigdy jego studentem – powiedział. Paczkowski podkreślił, że Karol Modzelewski był „jedną z ciekawszych postaci drugiej połowy XX wieku, w czasie, gdy wypełniał się los Polski”.


Źródło: PAP/Radek Pietruszka
Nie żyje Karol Modzelewski


Czytaj więcej…

Nie żyje profesor Karol Modzelewski

Historyk mediewista, dysydent, więzień polityczny, jeden z liderów opozycji demokratycznej w okresie PRL i kawaler Orderu Orła Białego profesor Karol Modzelewski zmarł w niedzielę 28 kwietnia w Warszawie. Miał 81 lat.

Źródło: TVN24

Nie żyje prof. Karol Modzelewski. Miał 81 lat

Informacje o śmierci Karola Modzelewskiego jako pierwszy podał serwis OKO.press, który dziś po południu otrzymał informacje, że historyk jest w bardzo ciężkim stanie. Karol Modzelewski był profesorem nauk humanistycznych. Jako historyk specjalizował …

Źródło: Onet.pl

Zmarł Karol Modzelewski, jeden z ostatnich ojców założycieli III …

Wypowiadane przez niego zdanie „Bój to będzie ich ostatni”, nagrane potajemnie w grudniu 1981 r., w propagandzie komunistycznej było wykorzystywane jako dowód na to, że „Solidarność” zamierza eksterminować komunistów z Polski, Karol Modzelewski …

Źródło: Gazeta Wyborcza

Zmarł Karol Modzelewski

Historyk mediewista, dysydent, więzień polityczny, jeden z liderów opozycji demokratycznej w okresie PRL, kawaler Orderu Orła Białego prof. Karol Modzelewski zmarł w niedzielę 28 kwietnia w Warszawie – poinformował w niedzielę wieczorem portal …

Źródło: TVP Info

Nie żyje prof. Karol Modzelewski. Jeden z liderów opozycji w …

Prof. Karol Modzelewski miał 81 lat. O tym kim był i co robił można pisać obszerne prace. Polityk, naukowiec (był członkiem Polskiej Akademii Nauk), kawaler Orderu Orła Białego. Jako działacz demokratyczny w okresie PR, sprzeciwiał się działaniom …

Źródło: naTemat

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *