Nie żyje Jerzy Wójcik. Miał 88 lat

Nie żyje Jerzy Wójcik. Miał 88 lat

Polska kinematografia utraciła kolejną wybitną postać. 3 kwietnia w wieku 88 lat zmarł Jerzy Wójcik. Był jednym z najwybitniejszych polskich operatorów filmowych i autorem zdjęć do filmów Andrzeja Wajdy, Kazimierza Kutza, Andrzeja Munka czy Jerzego Kawalerowicza.

– To wyrwa pokroju tej, którą zostawił po sobie Andrzej Wajda, czy Kazimierz Kutz – skomentował śmierć Jerzego Wójcika profesor Paweł Dobrzycki, dziekan Wydziału Scenografii warszawskiej ASP. Jak dodał, Wójcik należał do pokolenia, które po wojnie stworzyło podstawy polskiego kina. 

Jerzy Wójcik urodził się w 1930 roku w Nowym Sączu. W latach 50. ukończył studia na wydziale operatorskim PWSF w Łodzi, a już rok później pracował jako drugi operator przy zdjęciach do „Kanału” Andrzeja Wajdy. Jako samodzielny operator zadebiutował w „Eroice” Andrzeja Munka. 
Realizował też zdjęcia do obrazów: „Faraon” i „Matka Joanna od Aniołów” Jerzego Kawalerowicza, „Westerplatte” Stanisława Różewicza czy „Potop” Jerzego Hoffmana. Był współtwórcą polskiej szkoły filmowej, zajmował się także reżyserią telewizyjną, pisaniem scenariuszy dla Teatru Telewizji oraz Teatru Adekwatnego. W 1999 roku wspólnie z Andrzejem Mularczykiem napisał scenariusz i wyreżyserował film „Wrota Europy”.

W 1988 roku otrzymał tytuł naukowy profesora zwyczajnego sztuki filmowej – wykładał sztukę operatorską na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz na Wydziale Operatorskim PWSFTviT w Łodzi, gdzie wywarł wpływ na kilka pokoleń operatorów filmowych.

Wójcik był wielokrotnie nagradzany za swoją twórczość. Otrzymał między innymi Orła za osiągnięcia życia w 2009 roku, Platynowe Lwy na festiwalu filmowym w Gdyni i Nagrodę Stowarzyszenia Filmowców Polskich za wybitne osiągnięcia artystyczne w ubiegłym roku. W 2002 roku w łódzkiej Alei Sławy odsłonięto gwiazdę twórcy. Jerzy Wójcik został także uhonorowany Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.


Czytaj więcej…

Jerzy Wójcik nie żyje. Wybitny operator i reżyser filmowy miał 88 lat

Jerzy Wójcik urodził się w 1930 roku w Nowym Sączu. W latach 50. ukończył studia na wydziale operatorskim PWSF w Łodzi, a już rok później pracował jako drugi operator przy zdjęciach do "Kanału" Andrzeja Wajdy. Jako samodzielny operator zadebiutował …

Źródło: Wiadomosci Gazeta.pl

Nie żyje jeden z najwybitniejszych polskich operatorów filmowych …

Jerzy Wójcik zmarł w nocy ze środy na czwartek w Podkowie Leśnej. O śmierci poinformował jego syn, Tomasz. Najbardziej znany i ceniony obok Witolda Sobocińskiego oraz Jerzego Lipmana polski operator, a także scenarzysta i reżyser był uznawany …

Źródło: Newsweek Polska

Zmarł Jerzy Wójcik, światowej klasy operator filmowy

W wieku 88 lat zmarł Jerzy Wójcik, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli polskiego kina lat 50. i 60. Był autorem zdjęć do filmów między innymi Andrzeja Wajdy, Andrzeja Munka, Kazimierza Kutza i Jerzego Kawalerowicza. Jerzy Wójcik zmarł w 3 kwietnia …

Źródło: TVN24

Nie żyje Jerzy Wójcik. Był wybitnym polskim operatorem

Jerzy Wójcik zmarł 3 kwietnia w Warszawie – poinformował syn artysty Tomasz Wójcik. Wybitny operator filmowy, współtwórca polskiej szkoły filmowej, miał 88 lat. Filmowcy przyznali nagrody. „Uhonorowanie twórców często pozostających w cieniu”.

Źródło: TVP Info

Jerzy Wójcik nie żyje. Był wybitnym polskim operatorem

… artystycznych, innego sposobu inscenizacji czy reżyserii, ale przede wszystkim mówienie o problemach, o tym, co ludzie myśleli, co chcieli powiedzieć – mówił Wójcik, którego wypowiedź przypomniało na swojej stronie Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

Źródło: rmf24.pl

Jerzy Wójcik, gigant polskiej sztuki operatorskiej, nie żyje. Miał 88 lat

Potwierdzeniem artystycznej wielkości Jerzego Wójcika są czarno-białe zdjęcia do "Popiołu i diamentu" (1958) Andrzeja Wajdy, do "Eroiki" (1957) Andrzeja Munka, "Matki Joanny od Aniołów" (1960) Jerzego Kawalerowicza i "Westerplatte" (1967) Stanisława …

Źródło: Gazeta Wyborcza

Nie żyje Jerzy Wójcik. Miał 88 lat

Zmarł Jerzy Wójcik – operator filmowy, reżyser, autor scenariuszy filmowych i teatralnych. Miał 88 lat. Współpracował z Andrzejem Wajdą, Jerzym Kawalerowiczem i Jerzym Hoffmanem. – Pracowałem na planie tak jak stolarz przy składaniu mebli.

Źródło: Onet.pl

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *