Nad Polskę nadciąga burza piaskowa. Zostanie kilka dni

Nad Polskę nadciąga burza piaskowa. Zostanie kilka dni

Największa od kilku lat burza piaskowa nadciągnęła nad Europę. Jest na tyle duża, że widać ją na zdjęciach NASA. Jednak wczorajsze zawieje piaskowe nie były związane z pyłem znad Sahary, który do Polski ma dotrzeć dziś. Czym jest burza piaskowa i czy jest się czego obawiać?

  • Pył jest uciążliwy, ponieważ będzie osadzać się m.in. na samochodach czy oknach. Da się we znaki alergikom
  • Burze piaskowe mogą występować w Polsce do piątku
  • IMGW ostrzega przed porywami wiatru, które mogą osiągnąć prędkość do 75 km/h

Wiatr nad Saharą unosi tony pyłu, który przemieszcza się nad Europę. Dzisiaj znajdzie się także nad Polską. Portal Twojapogoda.pl informuje, że to bardzo charakterystyczne zjawisko, gdyż niebo przybiera nietypową, żółto-pomarańczową barwę. Tak jak na zdjęciu poniżej.

Foto: MIKE NELSON / PAP

Już wczoraj zawieje piaskowe utrudniały widoczność na drogach. Tumany kurzu i piasku wzbijane do góry przez wiatr były przyczyną wypadku na Mazowszu.

Pył, który uprzykrzał wczoraj życie mieszkańcom centralnej i północnej Polski, był widoczny nawet z kosmosu. Widać go na zdjęciach satelitarnych opublikowanych przez NASA. Pochodzi on raczej z przesuszonych brakiem deszczu gleb lokalnych.

Pas pyłu nad centralną i północną Polską Foto: worldview.earthdata.nasa.gov

Wczorajsze zdjęcia sateliarne Europy. Saharyjski pył widoczny u granic Włoch Foto: worldview.earthdata.nasa.gov

„Język kurzu” wciska się do Europy. Zdjęcia od 16 do 23 kwietnia Foto: worldview.earthdata.nasa.gov

Sahara jest miejscem, gdzie zwykle panuje wysokie ciśnienie powietrza. Tym razem nadciągnął jednak nad nią niż, który spowodował porywisty wiatr, a ten uniósł w powietrze tysiące ton pyłu i piasku.

Z uwagi na południowy kierunek wiatru skierował wzbity w powietrze piach nad Europę. Ruch powietrza jest na tyle intensywny, że gigantyczna chmura pyłu bez problemu pokonała naturalną barierę w postaci Morza Śródziemnego. Teraz zmierza m.in. nad Polskę.

Pył saharyjski jest uciążliwy, ponieważ będzie osadzać się m.in. na samochodach czy oknach. Da się we znaki alergikom – kaszel, łzawiące oczy. Początkowo pojawi się na południu Polski, a w ciągu kolejnego dnia obejmie cały kraj.

„Największe prawdopodobieństwo wystąpienia tych nietypowych opadów dotyczy obszarów górzystych i podgórskich, gdzie saharyjski pył do powierzchni ziemi ma najbliżej. Nie bądźmy więc zaskoczeni, gdy w Tatrach na białym puchu ujrzymy żółto-pomarańczowe plamy. Ostatnio coś podobnego obserwowaliśmy w Zakopanem na początku marca 2016 roku” – czytamy na stronie TwojaPogoda.pl.

Synoptycy ostrzegają dziś przed silnym wiatrem. Na północnym wschodzie kraju porywy mogą osiągnąć prędkość do 75 kilometrów na godzinę.

Jak poinformowała Ewa Łapińska z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, najmocniej będzie wiało w województwach: warmińsko-mazurskim i podlaskim. – Tam porywy wiatru mogą sięgać 75 km/h, ale po południu podmuchy będą słabsze. Na pozostałym obszarze kraju prognozujemy wiatr w porywach do 50 km/h – mówiła synoptyk.

Ewa Łapińska dodała, że burze piaskowe mogą występować do piątku. Od soboty, jak zapowiadają meteorolodzy, napłynie nad Polskę wilgotniejsza masa powietrza i możemy spodziewać się intensywniejszych opadów deszczu.

(pm; sp, mba)

Źródło: Onet, TwojaPogoda.pl, IAR


Czytaj więcej…

Burza piaskowa: Mnóstwo wypadków na polskich drogach [ZDJĘCIA]

Burze piaskowe dają się we znaki w Polsce. Przez fatalne warunki na drogach kierowcy są proszeni o zachowanie szczególnej ostrożności. Zmotoryzowani muszą przygotować się na drastyczny spadek widoczności. Przez wyjątkowe zjawisko zdążyło dojść …

Źródło: Radio ZET

"Burza piaskowa" na drodze pod Bydgoszczą [23.04.2019 – wideo …

Silny wiatr powoduje we wtorek trudne warunki na drogach w Polsce. Na otwartych przestrzeniach tworzą się pyłowe zamiecie. Zjawisko zachodzi również na Kujawach i Pomorzu. Wideo, które prezentujemy powyżej nagrano na trasie w rejonie Ostromecka.

Źródło: Express Bydgoski

Nad Polskę nadciąga burza piaskowa. Zostanie kilka dni

Nad Polskę napływają z południa masy gorącego powietrza wypełnione pyłem znad Sahary – poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Napływ powietrza z południa będzie bardzo dynamiczny i spowoduje wystąpienie porywistego wiatru.

Źródło: TVP Info

Saharyjski pył nad Polską. Burza piaskowa i pył saharyjski …

Nad pustyniami panują zazwyczaj ośrodki wysokiego ciśnienia, charakteryzujące się suchym powietrzem oraz dużymi wahaniami temperatur między dniem a nocą. Zdarza się jednakże, że nad Saharę docierają niże śródziemnomorskie czy atlantyckie.

Źródło: Gazeta Krakowska

Burza piaskowa na Mazowszu. Na drodze nr 60 doszło do kolizji …

Za prawdopodobną przyczynę kolizji uznaje się burzę piaskową: silny wiatr miał nawiać znad pól piach i pył, które w pewnym momencie uniemożliwił kierowcom jazdę. Na nagraniu udostępnionym przez policję w Makowie można dostrzec, że widoczność w …

Źródło: Wiadomosci Gazeta.pl

W Polsce jak na Saharze. Tak wyglądała burza piaskowa. Piach …

Na drodze krajowej nr 60 pomiędzy Różanem a Makowem Mazowieckim we wtorek w okolicach południa doszło do dwóch kolizji. Przyczyną zdarzeń była słaba widoczność spowodowana silnym wiatrem, który nanosił na drogę piach z okolicznych pól. Burza …

Źródło: Najwyższy Czas!

Burza piaskowa i silny wiatr. Porywy sięgną 85 km/h

Pogoda. IMGW wydał we wtorek ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem dla sześciu województw. Nad Polskę z południa Europy napływają masy gorącego powietrza wypełnione pyłem znad Sahary. Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy?

Źródło: Wiadomości RadioZet

Burze piaskowe w całej Polsce. Uwaga na drogach! Są już wypadki

"Burza piaskowa na remontowanej trasie S17 od Zakrętu do Kołbieli, a nawet do Garwolina. Momentami nie widać nic na 5 metrów" – pisze nasz czytelnik, pan Krystian przez platformę dziejesie.wp.pl. WP. Przez słabą widoczność na drodze krajowej nr 60 …

Źródło: Wirtualna Polska

Burza piaskowa nad Polską. Skąd się wzięła?

Nad Europę nadciągnęła największa od kilku lat burza piaskowa. Pył znad Sahary dotrze też do granic Polski. Skąd się wziął i jakie mogą być jego konsekwencje? Pył niesiony przez silny wiatr można zobaczyć na zdjęciach satelitarnych NASA; Jest uciążliwy …

Źródło: Tygodnik Powszechny

Mazowsze: Burza piaskowa zaskoczyła kierowców. Doszło do …

Nadal trudne warunki do jazdy panują na drodze krajowej numer 60 w województwie mazowieckim. Z powodu znacznie ograniczonej widoczności przez unoszący się powietrzu piach w dwóch miejscach doszło do wypadków. Najpierw zderzyły się dwie …

Źródło: RMF 24

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *