Może dojść do sensacyjnej zmiany. Padło nazwisko następcy …

Może dojść do sensacyjnej zmiany. Padło nazwisko następcy ...

Minister finansów Teresa Czerwińska wróciła do pracy, ostatnie dni spędziła na zwolnieniu lekarskim. Był to okres tuż po ogłoszeniu przez rząd PiS tzw. „piątki Kaczyńskiego”, czyli pakietu nowych obietnic PiS. Minister nie wypowiadała się na temat ich finansowania, co podsycało doniesienia niektórych mediów, że program nie był z nią konsultowany, a sama minister rozważa złożenie dymisji, mimo zaprzeczeń ze strony rządu.

W poniedziałek Teresa Czerwińska wreszcie przemówiła i odniosła do sprawy. „Pogłoski o mojej dymisji są mocno przesadzone” – zacytował jej wypowiedź z konferencji na Uniwersytecie Warszawskim Bartek Godusławski, dziennikarz „Dziennika Gazety Prawnej”.

Jak podaje IAR, minister była pytana przez dziennikarzy o to, czy rozważała dymisję ze stanowiska. Nie zdementowała jednak wprost doniesień na ten temat. – Wszystko co było do powiedzenia, jest powiedziane. Pan premier zabrał głos, w związku z tym rozumiem, temat jest zamknięty – powiedziała.

O tym, że Teresa Czerwińska miała się podać do dymisji, której premier Mateusz Morawiecki nie przyjął, pisał w ubiegłym tygodniu portal wpolityce.pl. Doniesienia te zdementował rzecznik rządu, w miniony piątek premier Morawiecki mówił o nich, że to „burza w szklance wody”. Z kolei dziś „Rzeczpospolita” doniosła, że Czerwińska ma rozważać złożenie dymisji „w najbliższych dniach”. Jeszcze rano zaprzeczył temu szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

W tym roku na tak dobre dane nie ma jednak co liczyć. Po dwóch pierwszych miesiącach kasa państwa jest 800 mln zł na minusie. I tak zapewne zostanie. Jak mówiła dziś minister Czerwińska, deficyt budżetowy w tym roku będzie stopniowo rosnąć i nadwyżki w kolejnych kwartałach raczej nie zobaczymy.

To m.in. dlatego, że szczyt koniunktury w gospodarce mamy za sobą (choć nadal PKB ma rosnąć w bardzo solidnym tempie, a po ostatnich danych z gospodarki ekonomiści podnoszą prognozy), podatki też coraz trudniej będzie ściągać w takim tempie, jak w ostatnich dwóch latach. W projekcie budżetu na ten rok zapisanych jest 28,5 mld zł deficytu.

Jest jednak jeszcze jeden wskaźnik, który mocno polityków w ostatnich dniach zajmuje. To deficyt sektora finansów publicznych, pojęcie szersze od deficytu budżetu państwa, bo obejmuje także ZUS oraz budżety samorządów. Otóż ten deficyt w ostatnich latach spadał – w tym roku ma wynieść 1,7 proc. PKB. Kluczowa tutaj jest granica 3 proc. PKB. To dla UE próg ostrzegawczy, przekroczenie go oznacza wejście państwa w tzw. procedurę nadmiernego deficytu – specjalny nadzór nad finansami danego państwa. Polska była objęta procedurą nadmiernego deficytu w latach 2009-2015. Nie chcemy do niej wracać, bo to obniża wiarygodność finansową rządu i może sprawić, że koszt pożyczania pieniędzy na rynku wzrośnie. W przyszłym roku możemy jednak znaleźć się blisko tej granicy.

Czytaj też: Ekonomiści o „mapie drogowej” obietnic PiS: pieniądze się znajdą, ale deficyt wzrośnie [ANALIZA]

Według wcześniejszych doniesień prasowych, minister Czerwińska miała ostrzegać kolegów z rządu przed wzrostem deficytu finansów publicznych w okolice 3 proc. Teraz mówi, że „zrobi wszystko”, by ten próg nie został przekroczony. Co ciekawe, wygląda na to, że także premier zaczął zajmować bardziej ostrożne stanowisko. Mateusz Morawiecki w weekend przyznał, że deficyt sektora finansów publicznych wzrośnie do „2 proc., może nawet 3 proc. PKB”, ale też że jego rząd będzie starać się nie przekroczyć tej górnej granicy.


Czytaj więcej…

Teresa Czerwińska: pogłoski o mojej dymisji są mocno przesadzone

Premier Mateusz Morawiecki w piątek w Radiu Wrocław poinformował, że doniesienia o dymisji szefowej resortu finansów Teresy Czerwińskiej to "burza w szklance wody". Dodał, że na dziś jest wstępnie umówiony z szefową MF "na kolejne dyskusje".

Źródło: Onet.pl

Teresa Czerwińska w końcu zabrała głos. Co z jej dymisją?

Minister finansów przerwała milczenie. Po długiej nieobecności w mediach odniosła się do plotek o jej dymisji. – Pogłoski o mojej dymisji są mocno przesadzona – mówiła Czerwińska. Szefowa resortu finansów poruszyła również temat finansowania …

Źródło: fakt.pl

Teresa Czerwińska zabrała głos w sprawie deficytu budżetowego

Teresa Czerwińska wróciła z chorobowego i zabrała głos w sprawie deficytu budżetowego. Wcześniej premier Mateusz Morawiecki poinformował, że rząd zdecydował się zwiększyć deficyt budżetowy do 2, a może nawet 3 proc. PKB. To wywołało dyskusję …

Źródło: BusinessInsider

Teresa Czerwińska wraca i mówi o obietnicach PiS. "Piątka …

Minister finansów Teresa Czerwińska wróciła do pracy, ostatnie dni spędziła na zwolnieniu lekarskim. Był to okres tuż po ogłoszeniu przez rząd PiS tzw. "piątki Kaczyńskiego", czyli pakietu nowych obietnic PiS. Minister nie wypowiadała się na temat ich …

Źródło: Gazeta.pl

Minister finansów Teresa Czerwińska po wymownym milczeniu …

Czerwińska pozbawia złudzeń: tegoroczny deficyt będzie się powiększał. A eksperci wyliczają, że w przyszłym roku trzeba będzie znaleźć pokrycie dla 70 mld zł wydatków, aby nie naruszyć ustawy o finansach publicznych. Od kilku dni nie ustają pogłoski o …

Źródło: Gazeta Wyborcza

Może dojść do sensacyjnej zmiany. Padło nazwisko następcy …

Doniesienia medialne o możliwej dymisji Czerwińskiej pojawiają się od kilkunastu dni. Obecna szefowa resortu miała postawić weto w sprawie dodatkowych wydatków związanych z realizacją tzw. piątki Kaczyńskiego i złożyć dymisję na ręce premiera …

Źródło: naTemat

Minister Czerwińska zabrała głos w sprawie dymisji

W podobnym tonie w poniedziałek wypowiedziała się minister finansów Teresa Czerwińska. – W bieżącym roku spodziewamy się stosunkowo wysokiego wzrostu gospodarczego, ale widzimy już w danych po lutym, że nie należy oczekiwać nadwyżek w …

Źródło: Money.pl

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *