Mount Everest. Tragedia przez kolejkę na szczycie

Mount Everest. Tragedia przez kolejkę na szczycie

W środę tuż przed szczytem najwyższej góry świata – Mount Everestu ponad 200 wspinaczy czekało na możliwość osiągnięcia wierzchołka. W trakcie tej niecodziennej sytuacji doszło do tragedii, bowiem zmarła pochodząca z Indii Anjali Kulkarni i Amerykanin Donald Lynn Cash.

Jak informuje „The New York Times” mężczyzna skarżył się na objawy choroby wysokościowej i stracił przytomność już na szczycie. Obecni w kolejce szerpowie firm komercyjnych specjalizujących się w organizowaniu wypraw udzielili Cashowi pomocy, ale podczas schodzenia Amerykanin powtórnie stracił przytomność i zmarł.

Podobna sytuacja miała miejsce z Anjali Kulkarni. Dwukrotnie straciła przytomność, po raz pierwszy na wierzchołku i w trakcie schodzenia, po czym już się nie obudziła.

W trakcie ich ataku szczytowego w tzw. „strefie śmierci” znajdowały się prawdziwe tłumy ludzi, co jak na ekstremalne warunki panujące na ponad 8 tys. metrów jest zaskakujące.

Nepalczyk Nirmal Purja, który założył sobie niezwykle ambitny plan, pokonania wszystkich 14 najwyższych ośmiotysięczników w zaledwie 7 miesięcy – niepobity jak dotąd rekord Jerzego Kukuczki wynosi 7 lat 11 miesięcy i 14 dni – opublikował w mediach społecznościowych zdjęcie, podczas „stania” w wyżej wspomnianej kolejce. Według himalaisty w strefie, w której każde opóźnienie czasowe może być śmiertelnie niebezpieczne oczekiwało na swoją kolej wejścia na szczyt około 300 osób. W tej samej kolejce czekali Donald Lynn Cash i Anjali Kulkarni. Według wstępnych ustaleń pośrednią przyczyną śmierci obojga wspinaczy było opóźnienie wynikające z anormalnej ilości ludzi pod szczytem.

Na zdjęciu poniżej opisana sytuacja.

Aktualnie wejścia na Mount Everest, jak i wielu innych ośmiotysięczników są źródłem biznesu dla firm, które organizują komercyjne wyprawy dla każdego kto ma ochotę i 11 tys. dol. w kieszeni. Jedynie himalaizm zimowy wciąż zachowuje swój legendarny charakter i o tej porze nie uświadczy się tam podobnych tłumów.


Czytaj więcej…

Tłumy na Mount Everest. Nie żyją dwie osoby

Mount Everest przeżywa prawdziwe oblężenie. Aby dotrzeć na wierzchołek najwyższej góry świata trzeba ustawić się w gigantycznej kolejce. W środę na szczyt próbowało wspiąć się aż 200 alpinistów, przez co utworzył się olbrzymi zator. Dwie osoby straciły …

Źródło: fakt.pl

Mount Everest. Tragedia przez kolejkę na szczycie

Zawiniła zła organizacja. Dobra pogoda spowodował, że grupy himalaistów chcących zdobyć Mount Everest wpadły na ten pomysł w tym samym momencie. Utworzyła się długa kolejka oczekujących. Na wejście czekało kilkaset osób – donosi CBS News.

Źródło: o2

Tłumy himalaistów czekały na wejście na szczyt Mount Everest

Aktualnie wejścia na Mount Everest, jak i wielu innych ośmiotysięczników są źródłem biznesu dla firm, które organizują komercyjne wyprawy dla każdego kto ma ochotę i 11 tys. dol. w kieszeni. Jedynie himalaizm zimowy wciąż zachowuje swój legendarny …

Źródło: Onet.pl

Himalaiści utknęli w "strefie śmierci" w drodze na Everest. Kolejka …

Według firmy Pioneer Adventures, która organizuje komercyjne wyprawy na Mount Everest, została mu udzielona pomoc przez Szerpów – przewodników, którzy zamieszkują w górach. W drodze powrotnej mężczyzna zemdlał ponownie i tym razem nie udało …

Źródło: Wiadomosci Gazeta.pl

Mount Everest – ogromna kolejka w "strefie śmierci". Dwie osoby nie …

Na najwyższym szczycie świata Mount Everest ruszył sezon letni. W połowie maja na wierzchołku stanęła pierwsza grupa – 8 doświadczonych szerpańskich wspinaczy. Ich śladami poszły tłumy – władze Nepalu poinformowały o rekordowej liczbie …

Źródło: RMF FM

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *