Mick Jagger już po operacji. Stonesi wrócą na scenę …

Mick Jagger już po operacji. Stonesi wrócą na scenę ...

Przeciętny człowiek wyobraża sobie, że życie Micka Jaggera wypełnia morze wódki wymieszanej z kilogramami narkotyków, hulanki i swawole. Rzeczywistość jest zgoła inna. W przeciwnym razie energiczny frontman The Rolling Stones nie byłby w stanie wystąpić na scenie ponad 750 razy tylko od 1989 r. (zespół istnieje od 1962 r.)! Przyjmując za średni czas trwania koncertu 2,5 godziny, to łącznie ponad 80 dób przetańczonych i prześpiewanych na scenie w ciągu niespełna 30 lat. By być zdolnym do takiego wysiłku, by się do niego w ogóle móc przygotować w warunkach ciągłej presji związanej choćby z oczekiwaniami fanów i przemieszczaniem się z miejsca na miejsce, trzeba solidnie dbać o sprawność fizyczną i zdrowie. O tym, w jakiej formie jest Mick, Polacy mogli przekonać się 8 lipca 2018 r., kiedy angielski diabeł bił ze sceny Stadionu Narodowego swoją nieokiełzaną, zwierzęcą energią. Mógłby wpędzić w kompleksy niejednego nastolatka.

Czytaj także: Co każdy fan Stonesów (i nie tylko) powinien wiedzieć?

Mick Jagger nie pali papierosów, od 25 lat niemal nie pije alkoholu, dawno temu przestał też przyjmować inne środki odurzające. Ćwiczy po trzy godziny dziennie przez 5–6 dni w tygodniu: pływa, tańczy, biega. To nie żaden pakt z diabłem, ale ciężka praca pozwala utrzymać mu znakomitą formę. Od 2012 r. zespół gra każdego roku i nie zawodzi fanów. Dwa lata temu rozpoczął rozłożoną na dwie europejskie tury trasę „No Filter”, grając w 2017 i 2018 r. po 14 koncertów, które łącznie zobaczyło ponad 1,5 mln ludzi.

Mirosław Pęczak: Kamień nie rdzewieje [Klasyki POLITYKI]

W tym roku The Rolling Stones zdecydowali, by trasę „No Filter” przenieść do Ameryki Północnej i dać łącznie 17 koncertów na stadionach m.in. w Filadelfii, Seattle, Houston, Chicago, Nowym Jorku i Ontario. Otwarcie miało nastąpić 20 kwietnia w Miami, na Florydzie. Tradycyjnie zespół rozpoczął przygotowania oraz przechodził rutynowe badania medyczne. Na początku 2017 r. w trakcie właśnie takich badań diagnostycznych wykryto u Ronniego Wooda, gitarzysty Stonesów, zmianę nowotworową płuc. Udało się ją usunąć chirurgicznie, bez potrzeby stosowania chemioterapii. Z tego powodu zespół rozpoczął w 2017 r. trasę trochę później, na jesień, a nie jak wcześniej planowano – latem. Tym razem podczas rutynowej kontroli medycznej przed trasą koncertową problem stwierdzono, ku zaskoczeniu wszystkich, u Micka Jaggera.

Czytaj także: Klątwa rock and rolla

The Rolling Stones przełożyli natychmiast plany koncertowe, podając w oficjalnym komunikacie, że trasa dojdzie do skutku, ale później. Sir Jagger potrzebował bowiem natychmiastowego leczenia. Ponieważ początkowo nie podano przyczyny, zaczęły się medialne domysły: podejrzewano zwykłe problemy z gardłem, które niekiedy trapiły wokalistę Stonesów, kontuzje mięśni czy uszkodzenie stawów, a nawet choroby nowotworowe. Okazało się, że problem jest sercowy i wiąże się ze zwężeniem zastawki. To sprawa poważna, bo utrudniająca wypływ krwi z lewej komory do aorty, na ogół na skutek zwapnienia zastawki, która staje się przez to mniej elastyczna. Przy znacznym nasileniu przypadłość ta, najczęściej występująca u osób po 70. roku życia, może prowadzić do niewydolności mięśnia sercowego, a w perspektywie kolejnych lat – nawet do zgonu. W takiej sytuacji Mick Jagger po prostu nie miał wyboru – musiał zmienić koncertowe plany i poddać się zabiegowi wszczepienia zastawki aortalnej.

Klasycznie zabieg wymiany zastawki wymaga otwarcia klatki piersiowej, zatrzymania akcji serca, nacięcia go i włączenia krążenia pozaustrojowego, by natleniać krew przy pomocy aparatury. Na ogół takie zabiegi przynoszą zamierzony skutek, ale u pacjentów starszych i z wieloma schorzeniami ryzyko powikłań jest niekiedy tak duże, że nie można ich przeprowadzić. Na szczęście są inne możliwości – jedną z nich jest zabieg TAVI, który polega na przezcewnikowym wprowadzeniu przez tętnicę udową lub przez nacięcie na klatce piersiowej metalowego stentu z wszytymi płatkami osierdzia świńskiego lub bawolego, które zastępuje zastawkę. Zabieg ten na ogół trwa dwie godziny. W porównaniu z metodami klasycznymi jest minimalnie inwazyjny i wymaga znacznie krótszej rekonwalescencji. Jest więc coraz częściej wykonywany. W 2017 r. w Polsce wykonano ponad 800 zabiegów TAVI, a rok temu już 1260. Według niektórych kardiochirurgów w naszym kraju kwalifikuje się do niego już 12 tys. chorych – można więc oczekiwać, że z każdym rokiem TAVI będzie wykonywana w Polsce.

Czytaj także: Operacja serca przez dziurkę od klucza

To właśnie taki zabieg przeszedł Mick Jagger. Najbliższe dni spędzi pod baczną opieką lekarską, a następnie będzie mógł opuścić szpital. Tego roku nie powinno zabraknąć The Rolling Stones na scenie. Według nieoficjalnych informacji Jagger będzie tańczył na niej już latem – to wystarczająco dużo czasu, by niestrudzony frontman Stonesów doszedł do siebie i przygotował się do trasy koncertowej. „Time is on my side”, jak śpiewają The Rolling Stones w coverze Normana Meade’a. A rock’n’roll póki co ma się dobrze.


Czytaj więcej…

"Staję na nogi". Mick Jagger po operacji dziękuje fanom i …

Wokalista zespołu The Rolling Stones, 75-letni Mick Jagger przechodzi rekonwalescencję po udanej operacji serca w Nowym Jorku. Na Twitterze podziękował fanom i personelowi szpitala. Jak informuje magazyn "Billboard", Jagger będzie mógł wrócić do …

Źródło: TVN24

Mick Jagger po operacji. Rock'n'roll żyje i ma się dobrze

Przeciętny człowiek wyobraża sobie, że życie Micka Jaggera wypełnia morze wódki wymieszanej z kilogramami narkotyków, hulanki i swawole. Rzeczywistość jest zgoła inna. W przeciwnym razie energiczny frontman The Rolling Stones nie byłby w stanie …

Źródło: Polityka.pl

Mick Jagger już po operacji serca. "Dziękuję za wsparcie, czuję się …

Wokalista zespołu Rolling Stones, 75-letni Mick Jagger przechodzi rekonwalescencję po udanej operacji serca w Nowym Jorku – poinformowano w piątek na stronie amerykańskiej telewizji Fox News. Operację przeprowadzono w czwartek.

Źródło: polsatnews.pl

Mick Jagger już po operacji serca! "Wracam do zdrowia"

Operacja wymiany zastawki w sercu Micka Jaggera powiodła się, muzyk dochodzi do sił w szpitalu w Nowym Jorku – podaje Onet powołując się na źródła bliskie magazynowi „Billboard”. Prawdopodobnie The Rolling Stones wrócą na scenę w lipcu.

Źródło: rmf24.pl

Mick Jagger już po operacji. Stonesi wrócą na scenę …

Mick Jagger, 75-letni wokalista rockowej legendy, grupy The Rolling Stones odpoczywa po operacji wymiany zastawki serca, której poddał się w Nowym Jorku. Pozostanie tam przez kilka dni na obserwacji; lekarze chcą się upewnić, że regeneracja po …

Źródło: Onet.pl

Mick Jagger wraca do zdrowia! „Dziękuję za wsparcie; czuję się …

Wokalista zespołu Rolling Stones Mick Jagger, który przeszedł operację serca, zapewnił na Twitterze, że czuje się już dużo lepiej. Fanom podziękował za wsparcie, a pracownikom nowojorskiego szpitala, w którym przebywa – za wspaniałą pracę. „Dziękuję …

Źródło: Najwyższy Czas!

Mick Jagger już po operacji. Muzyk opublikował oświadczenie

Mamy dobre wieści dla fanów The Rolling Stones i Micka Jaggera. Wokalista jednego z najsłynniejszych rockowych zespołów na świecie dochodzi do siebie po udanej operacji wymiany zastawki serca. Mick jest obecnie pod opieką lekarzy, którzy monitorują …

Źródło: cgm.pl

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *