Michał Dworczyk wchodzi do rządu. Będzie ministrem bez teki

Dominik Tarczyński – europoseł, którego mandat zależy od... brexitu

Funkcja szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów jest funkcją urzędniczą w randze podsekretarza stanu, której w myśl konstytucji nie można łączyć z mandatem poselskim. Stąd ci szefowie kancelarii, którzy byli jednocześnie posłami, piastowali na ogół urząd sekretarza stanu lub konstytucyjnego ministra-członka Rady Ministrów, łącząc to z kierowaniem KPRM jako pełniący obowiązki.

Michał Dworczyk był dotąd sekretarzem stanu, ale we wtorek otrzymał awans na konstytucyjnego ministra, bez zmiany zakresu swoich obowiązków. Podobny awans zyskał także na przykład Mariusz Błaszczak, który w okresie poprzednich rządów PiS, w latach 2005-07, był początkowo „zwykłym” szefem KPRM, a następnie wiosną 2007 roku otrzymał awans na ministra-członka Rady Ministrów.

Dworczyk karierę polityczną zaczynał w 2005 roku jako doradca premiera do spraw polityki wschodniej oraz polonijnej. W latach 2008-2010 był doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego do spraw Polonii i Polaków za Granicą. W latach 2006-2015 był radnym miasta stołecznego Warszawy, a następnie radnym Sejmiku Mazowieckiego.

W 2015 roku objął mandat poselski, zdobywając prawie 25 tysięcy głosów, startując w okręgu nr 2 (Wałbrzych). W Sejmie VIII kadencji Dworczyk objął stanowisko szefa komisji łączności z Polakami za Granicą, które pełnił do marca 2017 roku. Był również członkiem komisji spraw zagranicznych i komisji obrony narodowej.

1 marca 2017 roku Dworczyk został powołany na stanowisko wiceministra obrony narodowej przez ówczesnego szefa ministerstwa obrony narodowej Antoniego Macierewicza w rządzie Beaty Szydło. W MON zajmował się między innymi kształtowaniem procesu wychowawczego w Siłach Zbrojnych RP, polityką historyczną MON, a także współpracą z organizacjami pozarządowymi w celu wspierania budowy Wojsk Obrony Terytorialnej.

Dworczyk w resorcie był zaangażowany między innymi w Legię Akademicką – program szkoleń wojskowych dla studentów-ochotników, budowę Muzeum Bitwy Warszawskiej w Ossowie czy program zakładający objęcie przez resort opieką strzelnic pozostających w dyspozycji samorządów.

W połowie listopada 2017 roku w wyniku rekonstrukcji rządu na stanowisku premiera Beatę Szydło zastąpił dotychczasowy wicepremier, minister finansów i minister rozwoju Mateusz Morawiecki. Nowy szef rządu w połowie grudnia 2017 roku mianował Dworczyka szefem kancelarii premiera. Zastąpił na tym stanowisku dotychczasową szefową KPRM Beatę Kempę.

Dworczyk urodził się w 1975 roku w Warszawie. Ukończył Liceum Ogólnokształcące Społeczne nr 17 w Warszawie. Jest absolwentem Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Odbył również specjalistyczne studia wschodnie w Studium Europy Wschodniej UW. Po zakończeniu studiów jako ochotnik odbył służbę wojskową.

Przez wiele lat był harcerzem i instruktorem Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. Wśród swoich zainteresowań wymienia między innymi dawne Kresy Rzeczypospolitej i wspieranie Polaków, którzy tam mieszkają. Angażuje się między innymi także w prace Stowarzyszenia Wspólnota Polska, Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie oraz działa w założonej przez siebie Fundacji Wolność i Demokracja.

Jest żonaty, ma czworo dzieci.


Czytaj więcej…

Dworczyk awansował na ministra. Do tej pory był sekretarzem stanu

Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk został ministrem-członkiem Rady Ministrów. To awans współpracownika premiera Mateusza Morawieckiego, który dotąd był sekretarzem stanu. Funkcja szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów jest funkcją …

Źródło: TVN24

Michał Dworczyk wchodzi do rządu. Będzie ministrem bez teki

Dworczyk przez ostatnie 1,5 roku był jednym z najbardziej zaufanych ludzi premiera Mateusza Morawieckiego. To on negocjował koalicje w kluczowych województwach po wyborach samorządowych, był również członkiem delegacji, która rozmawiała …

Źródło: Money.pl

Michał Dworczyk: Kim jest nowy członek Rady Ministrów? [ŻYCIORYS]

Michał Dworczyk był dotąd sekretarzem stanu, ale we wtorek otrzymał awans na konstytucyjnego ministra, bez zmiany zakresu swoich obowiązków. Podobny awans był udziałem np. Mariusza Błaszczaka, który w okresie poprzednich rządów PiS, w latach …

Źródło: GazetaPrawna.pl

Michał Dworczyk nowym członkiem Rady Ministrów [Rekonstrukcja …

Michał Dworczyk swoją przygodę z polityką rozpoczął już w 2005 roku, kiedy zaczął pracę w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Do 2007 roku pełnił funkcję doradcy, głównego doradcy premiera, wiceprzewodniczącego Międzyresortowego Zespołu ds.

Źródło: Wiadomosci Gazeta.pl

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *