Męka, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa na Kalwarii Pszowskiej …

Męka, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa na Kalwarii Pszowskiej ...

To już tradycja, że w Wielki Piątek wierni z Pszowa wyruszają spod bazyliki Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w stronę kalwarii. Nie inaczej będzie w tym roku. Początek nabożeństwa zaplanowano o godzinie 15. Wtedy to wierni z kapłanami spod bazyliki ruszą w stronę Kalwarii Pszowskiej.

Co roku droga krzyżowa na kalwarii cieszy się sporym zainteresowaniem wiernych. Nie tylko z Pszowa, ale także z okolicznych miast. Dla wielu to bardzo wielkie przeżycie.

Samo przejście 14 stacji (15 stanowi kościółek pw. Zmartwychwstania Pańskiego) nie jest takie proste. Podobnie jak Jezus w Jerozolimie trzeba pokonać trudną drogę, która składa się ze stromych wzniesień, prowadzących na szczyt, gdzie znajdują się trzy symboliczne krzyże. Nawet dla wysportowanego młodego człowieka, przejście trasy powoduje znaczne podwyższenie tętna.

Jeśli nie pasuje nam dzisiejsza pora nabożeństwa, można na Kalwarię wybrać się innego dnia. Praktycznie codziennie można spotkać tu modlących się ludzi. Choć dzisiaj będzie okazja zobaczyć wnętrza kapliczek, które na ogół w czasie dróg krzyżowych są otwierane (w pozostałe dni ich wnętrza można podziwiać na zdjęciach zamontowanych na ogrodzeniu obiektów).

Kalwaria ma także olbrzymie walory kulturalne. Wszak kapliczki powstawały na początku XX wieku. Ostatnia jest największa i jest kościołem parafii pw. Zmartwychwstania Pańskiego.

– Tutaj w wyjątkowy sposób można przeżyć mękę, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa – słyszymy w Pszowie.

Kalwaria Pszowska
Budowa Kalwarii Pszowskiej rozpoczęła się już na początku XX wieku z inicjatywy ks. Brunona Laski.
Na początku powstały dębowe słupy przyozdobione obrazami. Natomiast pierwsze murowane kaplice powstały w 1911 roku. Na kolejne ze względu na pożar, I wojnę światową i zmianę proboszcza trzeba było poczekać. Mimo tego, wierni przyjeżdżali na Kalwarię Pszowską i odprawiali drogę krzyżową.

Dopiero w 1929 roku za sprawą księdza Mikołaja Knosały oraz okolicznych mieszkańców wyremontowano 3 kaplice oraz oddano do użytku 12 nowych (stacja XII to trzy krzyże z Jezusem, a XV to kościół Zmartwychwstania Pańskiego – przemianowany w 1964 roku). Dawniej nie było tu tyle drzew co dzisiaj. Kalwaria powstała na łąkach. Dzięki temu można było zauważyć przemyślaną architekturę. Na początku XXI wieku okoliczni mieszkańcy wyremontowali kilka kaplic. W 2010 r. generalny remont wsparła Unia Europejska. Odnowione kapliczki prezentują się bardzo okazale. I choć są zamknięte, to przed każdą znajduje się zdjęcie przedstawiające stację drogi krzyżowej. Kapliczkami na co dzień opiekują się mieszkańcy.

polecane:
Flesz: Czy grozi nam katastrofa klimatyczna?


Czytaj więcej…

Męka, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa na Kalwarii Pszowskiej …

Zmartwychwstania Pańskiego) nie jest takie proste. Podobnie jak Jezus w Jerozolimie trzeba pokonać trudną drogę, która składa się ze stromych wzniesień, prowadzących na szczyt, gdzie znajdują się trzy symboliczne krzyże. Nawet dla wysportowanego …

Źródło: Rydułtowy NaszeMiasto.pl

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *