Matka Boska z tęczową aureolą na murach sanktuarium św …

Matka Boska z tęczową aureolą na murach sanktuarium św ...

zobacz więcej wideo »

51-letnia Elżbieta Podleśna została zatrzymana w poniedziałek. Sprawa dotyczy rozlepienia w nocy z 26 na 27 kwietnia wokół płockiego kościoła św. Dominika – między innymi na koszach na śmieci i na przenośnych toaletach – plakatów oraz nalepek, na których postaci Maryi i Dzieciątka otoczono aureolami w kolorach tęczy.

We wtorek w Poznaniu odniósł się do tej sprawy przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk, zauważając, że „informacja o tym, że została zatrzymana i przez wiele godzin była przesłuchiwana autorka pewnej kontrowersyjnej grafiki” „obiegła niestety prawie cały świat”.

– Od Iranu przez Rosję, po Hiszpanię, Anglię i Stany Zjednoczone wszyscy zauważyli ten przedziwny fakt – mówił. – Zatrzymana, dziękując w internecie za wsparcie, napisała: „jestem bardzo zmęczona, ale przede wszystkim w głowie mi się to nie mieści”. Powiem szczerze, mi też to się nie mieści w głowie – podkreślił Tusk.

Zatrzymanie Podleśnej rzeczywiście odnotowały media z wielu stron świata. Jako jeden z pierwszych napisał o niej brytyjski „Guardian”. „Rządząca w Polsce partia Prawo i Sprawiedliwość stara się zmobilizować swój twardy elektorat w kampanii przed wyborami do Parlamentu Europejskiego, podsycając wizję kraju przytłaczanego zachodnimi wartościami liberalno-socjalnymi” – oceniła gazeta.

Depeszę hiszpańskiej agencji EFE na temat zatrzymania Podleśnej opublikował między innymi portal dziennika „La Vanguardia”. Zwrócono w niej uwagę na „kontrowersje w relacjach pomiędzy rządzącą w Polsce partią” i społecznością LGBT, którą politycy oskarżają o „niszczenie rodziny i seksualizację dzieci podczas edukacji”.

Wiadomość dostrzeżona została również w innych państwach Unii Europejskiej, m.in. przez czeski portal idnes.cz, a także przez media z Europy Wschodniej. Sprawę opisuje także portal rosyjskiej telewizji NTV czy ukraińska agencja informacyjna Unian.

Zatrzymanie za grafikę Matki Boskiej z tęczową aureolą odnotowały także media spoza Europy.
W tekście opublikowanym na stronie amerykańskiego dziennika „Washington Post” oceniono, że „zdarzenie to zwraca uwagę na starcie w zdominowanej przez katolicyzm Polsce pomiędzy wolnością wypowiedzi i prawem karzącym za obrażanie uczuć religijnych”.

„Prawa społeczności LGBT stają się coraz bardziej widoczne, a coraz więcej polskich miast i miasteczek gości homoseksualne parady, również miejsca znane jako bastiony Kościoła i wartości konserwatywnych, takie jak Częstochowa” – dodano.

W tekście opublikowanym na portalu brazylijskiej „Folha de S.Paulo” zwrócono uwagę na podziały społeczne w Polsce, w której silna pozostaje tradycja katolicyzmu.

Informacja z Polski dotarła także do Azji, gdzie odnotował ją indyjski magazyn „Outlook India”. Magazyn ten nie tylko opisał zdarzenie, ale także zwrócił uwagę na potępienie zatrzymania polskiej aktywistki przez m.in. Amnesty International.


Czytaj więcej…

USA, Brazylia, Indie. Światowe media o zatrzymaniu za tęczową

Matka Boska z tęczą w tle obiegła niestety prawie cały świat – stwierdził we wtorek szef Rady Europejskiej Donald Tusk, odnosząc się do zatrzymania Elżbiety Podleśnej, której przedstawiono zarzut profanacji wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej. Sprawa …

Źródło: TVN24

Tęczowa Matka Boska. Przeor Jasnej Góry: Nikt nie chciałby, żeby …

Ostatnie wydarzenia profanacji Jasnogórskiego Obrazu bardzo nas bolą, bo dotykają Świętości, której my, tu na Jasnej Górze jesteśmy stróżami – powiedział przeor Jasnej Góry o. Marian Waligóra, cytowany przez Radio Jasna Góra. W Kaplicy Matki Bożej …

Źródło: Wiadomosci Gazeta.pl

Matka Boska Tęczowa. Ekspert prawa wyznaniowego nie widzi …

Jeśli za dorobienie tęczowej aureoli do wizerunku Matki Boskiej, policja będzie zatrzymywać ludzi w domach, to zbliżamy się do standardów represyjnego państwa wyznaniowego – komentuje ekspert prawa wyznaniowego Uniwersytetu Warszawskiego.

Źródło: Wirtualna Polska

Matka Boska w tęczowej aureoli jednak obraża [KOMENTARZ]

Kłopot w tym, że owa tęczowa aureola na wizerunku Matki Boskiej Częstochowskiej, będącej jednym z najświętszych przedmiotów kultu dla milionów katolików oraz symbolem tożsamości narodowej, nie ma z tym symbolem nic wspólnego. To samo pytanie …

Źródło: Onet.pl

TęczowaMatka Boska. Rzecznik KEP prosi o modlitwę …

„Prosimy o modlitwę wynagradzającą Bogu i Matce Najświętszej za profanację” – napisał w oświadczeniu Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik. Duchowny nawiązał do wydarzeń z Płocka oraz Warszawy.

Źródło: Wprost.pl

Donald Tusk w Poznaniu. Szef RE skomentował sprawę tęczowej

pawk 07.05.2019 15:52. Donald Tusk w Poznaniu odniósł się m.in. do zatrzymania Elżbiety Podleśnej. Podczas wystąpienia na stulecie Uniwersytetu Poznańskiego stwierdził, że sprawa "tęczowej Matki Boskiej" obiegła świat. – Nie mieści mi się to w głowie …

Źródło: Gazeta.pl

Matka Boska z tęczową aureolą na murach sanktuarium św …

Wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej w tęczowej aureoli zawisł na siedzibach biur polityków PiS i wielu budynkach instytucji państwowych – poinformowała we wtorek stołeczna "Wyborcza". Chodzi między innymi o gmach Prokuratury Regionalnej w …

Źródło: tokfm.pl

Tusk nie kryje oburzenia. „Nie mieści mi się to w głowie”

Mnie też to się nie mieści w głowie – tak szef Rady Europejskiej Donald Tusk skomentował we wtorek zatrzymanie Elżbiety Podleśnej, która rozkleiła plakaty z wizerunkiem matki Bożej Częstochowskiej z tęczową aureolą. Tusk przywołał jednocześnie artykuł …

Źródło: fakt.pl

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *