Matka Boska Tęczowa. Nowe znaczenie starych symboli

Matka Boska Tęczowa. Nowe znaczenie starych symboli

W poniedziałek policja zatrzymała 51-letnią Elżbietę Podleśną, której przedstawiono zarzut profanacji wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej. Pod koniec kwietnia w Płocku kobieta rozkleiła plakaty i nalepki z Matką Boską i dzieciątkiem Jezus z tęczowymi aureolami.

– Zatrzymana, dziękując w internecie za wsparcie, napisała: „jestem bardzo zmęczona, ale przede wszystkim w głowie mi się to nie mieści”. Powiem szczerze, mi też to się nie mieści w głowie – podkreślił Tusk, przemawiając na obchodach 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego.

Zauważył, że „informacja o tym, że została zatrzymana i przez wiele godzin była przesłuchiwana autorka pewnej grafiki, kontrowersyjnej – Matka Boska z tęczą w tle – obiegła niestety prawie cały świat”. – Od Iranu przez Rosję, po Hiszpanię, Anglię i Stany Zjednoczone wszyscy zauważyli ten przedziwny fakt – dodał b.premier.

– Mówię o tym, ponieważ jestem przekonany, że wasz uniwersytet przetrwał i przetrwa wszystkie wahnięcia historii tak długo, jak będzie tę misję różnorodności i tę wiarę w sens różnorodności i wolności respektował i praktykował. W końcu stoi za tą misją precyzyjny artykuł naszej konstytucji – podkreślił Donald Tusk.

Przywołał artykuł stanowiący, że każdemu zapewnia się wolność twórczości artystycznej, badań naukowych oraz ogłaszania ich wyników, wolność nauczania, a także wolność korzystania z dóbr kultury.

„Trzeba szukać w Polsce i w Europie tego, co łączy i tego co wspólne”

– Głęboko wierzę, że trzeba szukać za wszelką cenę – zarówno w murach uczelni, jak i u nas w Polsce i w Europie – tego, co łączy i tego co wspólne – mówił Tuskpodczas centralnych uroczystości jubileuszu 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego.

– Ta dość nienowa myśl wywołuje ciągle bardzo duże i zaskakujące mnie samego emocje – żeby się łączyć a nie dzielić – dodał.

Przytoczył słowa Ignacego Jana Paderewskiego, w które – jak podkreślił – głęboko wierzy. – Powiedział, że żadne stronnictwo ojczyzny nie zdoła odbudować, do tego dzieła trzeba jedności i zgody wszystkich, miłości i siły, wiary i zaparcia się samego siebie, do tego dzieła potrzeba wszystkich sił i wszystkich serc zespołu; niech żyje Polska, zgoda, jedność, a ojczyzna nasza wolna żyć będzie po wsze czasy – podkreślił Tusk. 

Tusk do mediów: to w waszym interesie jest bronić wolności słowa

Były premier zwrócił się z apelem do polskich mediów. – Mam gorący apel, szczególnie do tych państwa, którzy są dziennikarzami, czy zajmują się relacjami politycznymi, pracują w mediach: to jest także w waszym, i to takim najbardziej istotnym interesie, aby bronić wolności słowa, wolności przekonań i swobody wypowiadania poglądów, nawet jeśli się z nimi nie zgadzacie – oświadczył szef Rady Europejskiej.

Jego zdaniem „kłamstwo, które jest dzisiaj wszechobecne w debacie publicznej, manipulacja” mogą „zrujnować polską demokrację”. – Uwierzcie mi państwo, tu już nie ma miejsca ani czasu na żarty. I dlatego mnie w dużo mniejszym stopniu uderzyło to, co usłyszałem w czasie wystąpienia przed moim wykładem na Uniwersytecie Warszawskim – z niektórymi tezami się zgadzam, z niektórymi się nie zgadzam, niektórych słów na pewno bym nie użył – ale o wiele ważniejsze dla przyszłości Polski jest to, czy będziemy zamykali ludziom usta, czy będziemy wsadzali do aresztu kogoś, kto ma odrębną wizję artystyczną – podkreślił Tusk.

W jego ocenie „te sprawy nabrały dzisiaj rangi wyjątkowej także w Polsce”. – I apeluję do wszystkich mediów: skupcie państwo uwagę na tym, co jest także fundamentem waszego posłania i waszej misji, na ile możecie w sposób swobodny, zgodny z własnym przekonaniem, realizować także swoją misję, a na ile pracujecie na rzecz czasami zorganizowanego i bardzo nachalnego kłamstwa – apelował Tusk.

Przeczytaj też: 

Mówili o Tusku, a pokazywali Hitlera. „Wiadomości” TVP wywołały furię opozycji

Tusk przemawiając nie mówił o PiS. Za to wspomniał o… Wehrmachcie


Czytaj więcej…

Donald Tusk w Poznaniu. Szef RE skomentował sprawę tęczowej

Donald Tusk w Poznaniu odniósł się m.in. do zatrzymania Elżbiety Podleśnej. Podczas wystąpienia na stulecie Uniwersytetu Poznańskiego stwierdził, że sprawa "tęczowej Matki Boskiej" obiegła świat. – Nie mieści mi się to w głowie – skwitował. 5.

Źródło: Gazeta.pl

Matka Boska Tęczowa. Nowe znaczenie starych symboli

Po zatrzymaniu Elżbiety Podleśnej, podejrzanej o profanację obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, w sieci pojawiły się zdjęcia papieża z tęczowym krzyżem, katolickie kalendarze z motywem tęczy czy zdjęcie z obrazem Matki Bożej Dobrej Rady z tęczą w …

Źródło: Wirtualna Polska

Matka Boska w tęczowej aureoli jednak obraża [KOMENTARZ]

Kłopot w tym, że owa tęczowa aureola na wizerunku Matki Boskiej Częstochowskiej, będącej jednym z najświętszych przedmiotów kultu dla milionów katolików oraz symbolem tożsamości narodowej, nie ma z tym symbolem nic wspólnego. To samo pytanie …

Źródło: Onet.pl

Prokurator: zatrzymanie w sprawie profanacji było samodzielną …

W sprawie Elżbiety Podleśnej oskarżonej o profanację wizerunku Matki Boskiej prokurator wydał postanowienie jedynie o przeprowadzeniu przeszukania jej osoby, jej samochodu, jej mieszkania, natomiast zatrzymanie kobiety to była samodzielna decyzja …

Źródło: TVN24

Matka Boska z tęczową aureolą na murach sanktuarium św …

Wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej w tęczowej aureoli zawisł na siedzibach biur polityków PiS i wielu budynkach instytucji państwowych – poinformowała we wtorek stołeczna "Wyborcza". Chodzi między innymi o gmach Prokuratury Regionalnej w …

Źródło: tokfm.pl

TęczowaMatka Boska. Rzecznik KEP prosi o modlitwę …

„Prosimy o modlitwę wynagradzającą Bogu i Matce Najświętszej za profanację” – napisał w oświadczeniu Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik. Duchowny nawiązał do wydarzeń z Płocka oraz Warszawy.

Źródło: Wprost.pl

Matka Boska w tęczowej aureoli: Terror podwójnych standardów

Czytaj także: Matka Boska w tęczowej aureoli: A jednak obraża… Zwykłe wezwanie na komisariat lub prokuratury byłoby równie skuteczne, nie wywołałoby tylu społecznych negatywnych emocji. W tym przypadku zabrakło tylko antyterrorystów, bo reszta …

Źródło: Rzeczpospolita

Tusk nie kryje oburzenia. „Nie mieści mi się to w głowie”

Mnie też to się nie mieści w głowie – tak szef Rady Europejskiej Donald Tusk skomentował we wtorek zatrzymanie Elżbiety Podleśnej, która rozkleiła plakaty z wizerunkiem matki Bożej Częstochowskiej z tęczową aureolą. Tusk przywołał jednocześnie artykuł …

Źródło: fakt.pl

"Tęczowa" Matka Boska nie obraża uczuć religijnych? Internauci …

Tęczowa Matka Boska nie obraża moich uczuć religijnych. Ewangelia odrzuca pogardę wobec człowieka, a tęcza to znak szacunku dla środowiska LGBT i symbol sprzeciwu wobec pogardy. I to ma obrażać Matkę Boską? Absurd. Niech policja ściga …

Źródło: wPolityce.pl

Matka Boska Częstochowska w tęczowej aureoli. Czy to profanacja?

Aktywistka w Płocku na kiblach i koszach na śmieci miała ponaklejać obrazy Matki Boskiej Częstochowskiej w tęczowej aureoli. W obronie Podleśnej stanęły międzynarodowe organizacje, a w jej ślady poszli inni i tęczowa Madonna zaczęła się pojawiać w …

Źródło: Echo Dnia Świętokrzyskie

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *