Maski opadły! KE jedynym komitetem, który nie odpowiedział na …

Maski opadły! KE jedynym komitetem, który nie odpowiedział na ...

Autorem „Latarnika wyborczego” jest Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej, która tworzy narzędzie przy okazji wszystkich wyborów powszechnych (parlamentarnych i prezydenckich) od 2005 roku. Od tego czasu z narzędzia skorzystało 4,5 mln osób. Twórcy „Latarnika wyborczego” szacują, że przed majowymi eurowyborami z aplikacji skorzysta milion Polaków.

„Latarnik wyborczy” wymaga od użytkownika ustosunkowania się do 24 stwierdzeń dotyczących zagadnień politycznych, społecznych i ekonomicznych, dla każdego stwierdzenia należy wybrać jedną z trzech odpowiedzi: „zgadzam się”, „nie zgadzam się”, „nie mam zdania”. Aplikacja porównuje odpowiedzi użytkownika z udzielonymi wcześniej i wprowadzonymi do systemu wskazaniami komitetów wyborczych i generuje wynik w postaci listy komitetów partyjnych uszeregowanych według procentowej zgodności z odpowiedziami użytkownika.

Co ważne, obok wyników ankiety, użytkownik może również zapoznać się z odpowiedziami wszystkich komitetów wyborczych na poszczególne stwierdzenia oraz zamieszczonymi przez nie komentarzami.

Przed wyborami do Parlamentu Europejskiego komitety odnosiły się m.in. do takich stwierdzeń: UE powinna ograniczyć się do współpracy gospodarczej, UE powinna mieć mniejszy wpływ na politykę wewnętrzną, wszyscy migranci próbujący przeprawić się przez Morze Śródziemne powinni być odsyłani z powrotem do swoich krajów, UE powinna ograniczyć sankcje wobec Rosji, czy UE powinna dysponować wspólną europejską armią.

Jak poinformował prezes Centrum Edukacji Obywatelskiej Jędrzej Witkowski, prośbę o ustosunkowanie się do przygotowanych stwierdzeń otrzymały wszystkie komitety wyborcze. Odpowiedzi udzieliły komitety: Prawo i Sprawiedliwość; Wiosna Roberta Biedronia; Kukiz’15; Lewica Razem – Partia Razem, Unia Pracy, Ruch Sprawiedliwości Społecznej; Konfederacja KORWiN Braun Liroy Narodowcy oraz Polska Fair Play Bezpartyjni Gwiazdowski. Odpowiedzi odmówił komitet Koalicji Europejskiej PO PSL SLD .N Zieloni.

Jak przekazał Witkowski, sztab Koalicji Europejskiej wyjaśnił, że zaproponowane w „Latarniku Wyborczym” pytania i formuła odpowiedzi jest „zbyt upraszczająca, żeby wyrazić stanowisko w kwestiach europejskich”. Dodał, że wciąż liczy na to, że Koalicja Europejska udzieli odpowiedzi na zadane pytania i zostanie uwzględniona w aplikacji.

Prezes Centrum Edukacji Obywatelskiej zwracał uwagę, że „Latarnik Wyborczy” jest jednym z niewielu miejsc, gdzie w łatwy sposób można zapoznać się z jednoznacznymi stanowiskami komitetów wyborczych w sprawach europejskich. Nasza kampania przed wyborami do PE często jest skoncentrowana, niestety, na polityce krajowej. Politycy wolą mówić nam, co zmienią w Polsce, a mało mówią o tym, jako reprezentanci Polski w PE – mówił. Podkreślił też, że „Latarnik wyborczy” to narzędzie neutralne politycznie.

Witkowski zwracał też uwagę, że są stwierdzenia w „Latarniku wyborczym”, na które w jednakowy sposób odpowiedziały wszystkie komitety biorące udział w badaniu. Wszystkie komitety zgodziły się, że Parlament Europejski powinien mieć większy wpływ na działania Komisji Europejskiej. Nie zgodziły się z kolei ze stwierdzeniem, że państwa członkowskie, które w ocenie instytucji europejskich nie przestrzegają zasad praworządności, powinny otrzymywać mniejsze fundusze europejskie.

>>> APLIKACJA DOSTĘPNA JEST NA STRONIE INTERNETOWEJ


Czytaj więcej…

Wystartował "Latarnik wyborczy". Ale bez Koalicji Europejskiej

W czwartek wystartowała aplikacja "Latarnik wyborczy", która umożliwia porównanie deklaracji komitetów wyborczych z naszymi poglądami i pomaga podjąć świadomą decyzję na kogo głosować w eurowyborach. Narzędzie uwzględnia odpowiedzi sześciu …

Źródło: RMF 24

Wybory do PE 2019. Latarnik Wyborczy bez Koalicji Europejskiej. To …

Latarnik Wyborczy to aplikacja umożliwiająca wyborcom porównanie własnych poglądów politycznych z programami kandydatów startujących w wyborach powszechnych. Cel: świadome głosowanie. A co za tym idzie – poprawa jakości naszej demokracji.

Źródło: Wirtualna Polska

Maski opadły! KE jedynym komitetem, który nie odpowiedział na …

Centrum Edukacji Europejskiej w ramach Latarnika Wyborczego partie startujące zapytało komitety startujące w wyborach do PE o poglądy w poszczególnych kwestiach tak, aby wyborcy rozwiązując prosty test mogli łatwiej podjąć decyzję, na kogo …

Źródło: wPolityce.pl

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *