Marynarka Wojenna otrzyma cztery śmigłowce AW101. Umowę …

Marynarka Wojenna otrzyma cztery śmigłowce AW101. Umowę ...

– Zakup śmigłowców AW101 to bardzo ważna chwila dla Polski, wzmocnią one znacząco nasze siły zbrojne i będą bardzo ważnym elementem naszej architektury bezpieczeństwa – powiedział w piątek w Świdniku premier Mateusz Morawiecki.


MON: Jeszcze w kwietniu kontrakt na śmigłowce dla Marynarki Wojennej

Jeszcze w kwietniu zostanie podpisana umowa zakupu czterech śmigłowców AW101 Merlin dla Marynarki Wojennej – poinformował w poniedziałek szef MON…

zobacz więcej

W piątek minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podpisał w zakładach PZL-Świdnik umowę na dostawę czterech śmigłowców AW101 dla Marynarki Wojennej.

Premier oświadczył, że jest to dla Polski „bardzo ważna chwila”. – Cieszę się, że w roku 101. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę dokonujemy tego zakupu, który znacząco wzmocni nasze siły zbrojne – podkreślił Morawiecki.

Jak wskazał, śmigłowce AW101 będą „bardzo ważnym elementem naszej architektury bezpieczeństwa”. – Śmigłowce (są) sprawdzone w marynarkach wojennych wielu państw, m.in. Wielkiej Brytanii, naszych sojuszników z NATO – dodał szef rządu.

Premier wyraził też radość, że część produkcji śmigłowców będzie się odbywać w Świdniku.


Umowa na dostawę zestawów artylerii rakietowej HIMARS podpisanaMinister Błaszczak: Wojsko Polskie spełnia najwyższe standardy

Bezpieczeństwo jest priorytetem dla rządu PiS, dlatego przeznaczamy duże pieniądze na modernizację Wojska Polskiego; zależy mi na tym, by wszystkie…

zobacz więcej

Śmigłowce mają być zdolne do zwalczania okrętów podwodnych

Na początku kwietnia resort podpisał wartą prawie 400 mln zł umowę offsetową, która była warunkiem zawarcia umowy głównej o dostawie maszyn.

Śmigłowce mają być zdolne do zwalczania okrętów podwodnych i operacji poszukiwawczo-ratowniczych w warunkach bojowych (CSAR). Brytyjsko-włoska konstrukcja była jedyną oferowaną w przetargu po wycofaniu się konkurencji z Airbus Helicopters.

Wartość umowy na dostawę czterech śmigłowców AW101 dla Marynarki Wojennej – wraz z pakietem logistycznym, szkoleniowym i sprzętem medycznym – to 1,65 mld zł; śmigłowce mają być dostarczone do końca 2022 r. – poinformowała Kancelaria Premiera.


Prezydent: system artyleryjski HIMARS posłuży bezpieczeństwu Polski i regionu


„Produkcja śmigłowców to nasz polska tradycja”

– Produkcja śmigłowców to nasza polska tradycja od której nie odejdziemy, a z tego dołka w którym byliśmy wychodzimy – powiedział premier. Jak dodał, najbliższe 5-10 lat rysuje się coraz lepiej, jeśli chodzi o produkcję śmigłowców w Polsce.

Szef rządu powiedział, że „to niezwykle ważne, że mamy taki moment w którym jesteśmy pewni, że znaczna część produkcji, znacząca część produkcji, ale także w szczególności cały pakiet logistyczny, pakiet szkoleniowy, pakiet techniczny, pakiet offsetowy, będą służyły gospodarce Polski”.

Morawiecki podkreślił, że Polska ma długą tradycję w produkcji śmigłowców. – Te „Sokoły”, które były produkowane w Polsce mam nadzieję, że będą dalej produkowane, że będą też modernizowane, że będą miały swoje drugie, czy trzecie życie – mówił premier.

Dodał, iż rozmawia o tym z ministrem obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem. – I jesteśmy na dobrej drodze, żeby umacniać zakłady w Świdniku, podobnie jak wcześniej poprzez odpowiednie zakupy staraliśmy się i staramy się umacniać zakłady w Mielcu – zaznaczył Morawiecki.

– To jest nasza Polska tradycja budowy śmigłowców od której nie odejdziemy i z tego dołka w którym byliśmy – z różnych powodów – wychodzimy – mówił premier.

W jego ocenie, „najbliższe 5-10 lat rysują się coraz lepiej, jeśli chodzi o produkcję śmigłowców w Polsce”. – I to jest dla mnie najważniejszy komunikat. To jest też radość, że z jednej strony jest wzmocnienie bezpieczeństwa, a z drugiej strony odbudowa zdolności i mocy technologicznych – mówił szef rządu.

źródło:


Czytaj więcej…

Premier: Śmigłowce AW101 znacząco wzmocnią nasze siły zbrojne

Zakup śmigłowców AW101 to bardzo ważna chwila dla Polski, wzmocnią one znacząco nasze siły zbrojne i będą bardzo ważnym elementem naszej architektury bezpieczeństwa – powiedział w piątek w Świdniku premier Mateusz Morawiecki.

Źródło: TVP Info

Leonardo z umową na dostawę 4 śmigłowców AW101 Marynarce …

Spółka Leonardo zawarła z Ministerstwem Obrony Narodowej RP (MON) umowę na dostawę czterech śmigłowców AW101 o wartości ok. 1,65 mld zł (380 mln euro), które wzmocnią zdolności śmigłowcowe Marynarki Wojennej RP, podała firma. Głównym …

Źródło: Money.pl

AW101. Polska kupuje śmigłowce dla Marynarki Wojennej

Ministerstwo Obrony Narodowej podpisało dziś umowę na zakup czterech śmigłowców AW101 dla Marynarki Wojennej. Wartość kontraktu wyniesie 1.65 mld PLN. Będą to jedyne takie śmigłowce na świecie. Żaden używany w armiach świata nie łączy w …

Źródło: Interia

AW101: następca Mi-14 w Marynarce Wojennej [KOMENTARZ]

AW101 to nowa jakość w Marynarce Wojennej, ale nie wyczerpuje wszystkich problemów. Brakuje decyzji związanych z następcą SH-2G Super Seasprite czyli śmigłowca morskiego bazowania pokładowego. Zanim zostaną one podjęte, niezbędna jest …

Źródło: Defence24

Cztery nowe śmigłowce dla Marynarki Wojennej. Umowa podpisana

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podpisał w piątek w zakładach PZL-Świdnik umowę na dostawę czterech śmigłowców AW101 dla Marynarki Wojennej. Śmigłowce mają być zdolne do zwalczania okrętów podwodnych i operacji …

Źródło: BusinessInsider

Marynarka Wojenna otrzyma cztery śmigłowce AW101. Umowę …

Dziś w w Świdniku podpisano umowę na zakup czterech śmigłowców AW101 dla Marynarki Wojennej. Maszyny trafią do polskiej armii do końca 2022 roku. Wartość umowy wynosi 1,65 mld zł. Podpisanie umowy zostało wykorzystane jako element kampanii …

Źródło: Onet.pl

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *