Marek Magierowski zaatakowany pod ambasadą w Tel Awiwie …

Marek Magierowski zaatakowany pod ambasadą w Tel Awiwie ...

Magierowskiemu udało się zrobić zdjęcie sprawcy i jego samochodu, a o sprawie natychmiast poinformowano policję oraz izraelskie MSZ. Po półtorej godziny sprawca ataku został zatrzymany.

„Jerusalem Post” zauważa, że do ataku doszło w czasie, gdy na linii Tel Awiw-Warszawa rośnie napięcie. W poniedziałek polskie MSZ poinformowało o odwołaniu wizyty izraelskiej delegacji. Decyzję podjęto w ostatniej chwili po tym, gdy strona izraelska zmieniła jej skład. Zdaniem MSZ sugerowało to, że rozmowy będą dotyczyć zadośćuczynienia za mienie utracone przez ofiary Holokaustu.

Szef polskiego rządu odniósł się do tej sprawy we wpisie na Twitterze stwierdzając, że jest  „bardzo zmartwiony” informacją o rasistowskim ataku na polskiego ambasadora.

„Polska zdecydowanie potępia ten ksenofobiczny akt agresji. Przemoc wobec dyplomatów lub innych obywateli nigdy nie powinna być tolerowana”- podkreślił we wpisie w języku angielskim Morawiecki.

„Rasistowski atak na polskiego ambasadora w Izraelu Marka Magierowskiego jest sytuacją niedopuszczalną. Nie ma naszej zgody na jakiekolwiek akty ksenofobii, zarówno wobec dyplomatów, jak i pozostałych obywateli” – napisał premier w kolejnym wpisie już w języku polskim.

Marek Magierowski został ambasadorem w Izraelu w czerwcu 2018 roku. Wcześniej był dziennikarzem, rzecznikiem prezydenta Andrzeja Dudy i wiceszefem MSZ. Jego wyjazd do Tel Awiwu miał pomóc w przezwyciężeniu poważnego kryzysu w stosunkach polsko-izraelskich, który wybuchł po uchwaleniu nowelizacji ustawy o IPN w styczniu 2018.

Mimo wysiłków ambasadora stosunki między oboma krajami pozostają napięte. Kolejna odsłona kryzysu miała miejsce, kiedy izraelskie media zacytowały wypowiedź premiera Benjamina Netanjahu o tym, że „naród polski współpracował z nazistowskim reżimem w zabijaniu Żydów w ramach Holokaustu”. Choć strona izraelska twierdziła, że takie słowa nie padły, to efektem zamieszania było poważne ochłodzenie wzajemnych relacji. Premier Mateusz Morawiecki odwołał nawet zaplanowaną wtedy wizytę w Izraelu.

Obecnie napięcie miedzy obu krajami znowu rośnie. Powodem jest podsycanie przez rząd PiS obaw związanych z amerykańską ustawą 447, która nakłada na rząd USA obowiązek monitorowania restytucji mienia ofiar Holokaustu.


Czytaj więcej…

Polski ambasador zaatakowany ww Tel Awiwie.

„Jerusalem Post” zauważa, że do ataku doszło w czasie, gdy na linii Tel Awiw-Warszawa rośnie napięcie. W poniedziałek polskie MSZ poinformowało o odwołaniu wizyty izraelskiej delegacji. Decyzję podjęto po tym, gdy zmieniony został jej skład. Zdaniem …

Źródło: Newsweek Polska

Polski ambasador Marek Magierowski zaatakowany w Tel Awiwie

Ambasador Polski w Izraelu Marek Magierowski został zaatakowany przed budynkiem ambasady w Tel Avivie. Napastnik został aresztowany 1,5 godziny później. REKLAMA. Marek Magierowski / Radek Pietruszka /PAP. Marek Magierowski / Radek …

Źródło: RMF 24

Marek Magierowski zaatakowany w Tel Awiwie

Ambasador RP w Izraelu został zaatakowany w pobliżu swojej ambasady – informuje The Jerusalem Post. Magierowski zdążył zrobić zdjęcie napastnikowi i jego pojazdowi co pozwoliło na zatrzymanie mężczyzny 90 minut później. Do zdarzenia odniósł się …

Źródło: Onet.pl

Izraelskie media: Atak na polskiego ambasadora w Tel Awiwie

Ambasador RP w Izraelu Marek Magierowski został we wtorek zaatakowany fizycznie i słownie przez mężczyznę przed budynkiem polskiej placówki dyplomatycznej w Tel Awiwie – informuje dzisiaj na swoich stronach Jerusalem Post, powołując się na portal …

Źródło: m.niezalezna.pl

Ambasador RP zaatakowany w Tel Awiwie. Napastnik krzyczał …

Ambasador RP w Izraelu Marek Magierowski został we wtorek zaatakowany fizycznie i słownie przez mężczyznę przed budynkiem polskiej placówki dyplomatycznej w Tel Awiwie – poinformowała izraelska prasa. Napastnika aresztowano. REKLAMA.

Źródło: Dziennik.pl

Marek Magierowski zaatakowany pod ambasadą w Tel Awiwie

Marek Magierowski został zaatakowany we wtorek w pobliżu polskiej ambasady w Tel Awiwie. Polski ambasador zrobił zdjęcie mężczyzny i bezzwłocznie zgłosił sprawę na policję oraz do izraelskiego MSZ. Napastnik jest już zatrzymany. Marek Magierowski.

Źródło: Wiadomosci Gazeta.pl

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *