Lekarze z Centrum Onkologii w Gliwicach znów słynni na cały świat …

Lekarze z Centrum Onkologii w Gliwicach znów słynni na cały świat ...

Obserwował rozmowy nauczycieli z rządem. „Do ostatniego momentu łudziliśmy się”

– Do naszej propozycji trzeba by było dołożyć jeszcze trochę kasy rządowej. Tutaj nie było ani…

W związku z nieosiągnięciem porozumienia między związkowcami a stroną rządową w poniedziałek rozpoczął się bezterminowy strajk nauczycieli zorganizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych.

Wiceprezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Krzysztof Baszczyński pytany w „Faktach po Faktach”, do kiedy nauczyciele są gotowi strajkować, powiedział, że wszystko zależy od jego koleżanek i kolegów w szkołach.

– Przypomnę, że to nie jest strajk Związku Nauczycielstwa Polskiego, czy Forum Związków. To strajk pracowników oświaty – powiedział.

Przekazał, że według danych z godziny 17 w pierwszym dniu strajku uczestniczy 14 tysięcy 458 szkół.

Zaznaczył, że nie ma jeszcze informacji z trzech województw.

JAKA JEST SKALA STRAJKU? CZYTAJ WIĘCEJ

ZNP, podsumowując referendum strajkowe, wskazało w ostatnich dniach marca, że z ponad 20 tys. placówek edukacyjnych, jakie zapytano o przyszłość sporu, gotowość do strajku wykazało 15 576 z nich.

– Myślę, że rząd chyba nie docenił naszego środowiska. Są momenty, kiedy ludzie bez względu na przynależność związkową chcą być razem. Chcą powiedzieć: dość temu wszystkiemu, co się dzieje, tym deklaracjom bez pokrycia – ocenił wiceprezes ZNP.

– Ten dzisiejszy dzień pokazał tę ogromną jedność środowiska, mimo wczorajszego porozumienia, które rząd podpisał z kierownictwem Solidarności – podkreślił.

Duże różnice w danych. Strajk w liczbach ZNP i kuratoriów oświaty

Bezterminowy strajk w oświacie dotyczy całego kraju, ale jego skala jest trudna do oszacowania….

Zapewnił, że to, co robią nauczyciele, pracownicy oświaty jest w interesie uczniów oraz jakości kształcenia i wychowania.

Pytany, czy nauczyciele zawieszą strajk na czas egzaminów, Baszczyński powiedział, że każdy scenariusz jest możliwy. Zaznaczył, że to zależy od tego, co się wydarzy we wtorek. – Czy dojdzie do jakichkolwiek rozmów ze stroną rządową – dodał.

– Sygnały pojawiają się i znikają. Tak naprawdę żadnej poważnej oferty ze strony rządu nie otrzymaliśmy – powiedział wiceprezes ZNP.

Odniósł się do słów wicepremier Beaty Szydło, która na poniedziałkowej konferencji prasowej stwierdziła, że „pan przewodniczący ZNP Sławomir Broniarz podjął decyzję o odrzuceniu kolejnej propozycji rządu, która zawiera podwyżki dla nauczycieli”.

– To jest nieprawda. Niczego nie odrzucaliśmy. Natomiast nie mogliśmy zaakceptować tego, co tak naprawdę na stole pojawiło się już 25 marca. Ponieważ strona rządowa nie przedstawiła nic poza tym, co oferowała wcześniej, a jednocześnie mimo naszych ustępstw i złagodzenia kwoty podwyżki – 15 procent od stycznia i 15 procent od września (2019 roku) nie było żadnej reakcji ze strony rządu – podkreślił.

Zdaniem Pawła Kowala (Polska Akademia Nauk, były wiceszef MSZ) PiS-owi wyszło w badaniach, że nauczyciele nie są tą grupą elektoratu, w której może zdobyć poparcie. 

– Uznano na przykład, że warto walczyć o rolników i przedstawiono programy dopłat rolnych – powiedział. W sobotę odbyła się konwencja PiS poświęcona mniejszym miejscowościom i polskiemu rolnictwu. Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział wsparcie dla hodowców w wysokości „najmniej 100 złotych od jednego tucznika i 500 złotych od jednej krowy”.

„Proszę wszystkich nauczycieli, moich rodaków”

Proszę, pozwólcie, żeby młodzież mogła spokojnie odbyć egzaminy – zaapelował w poniedziałek do…

– Miałem wrażenie po sobocie, że politycznie to wygląda w taki sposób, że rząd (…) ma taką rachubę, że korzystnie dla niego jest wywołać eskalację (strajku-red.), dlatego, że to daje szansę na podział społeczeństwa. Daje szansę, na to co jest istotne w tej kampanii i współczesnych kampaniach wyborczych (…), żeby jeszcze mocniej podzielić te dwa duże bloki – powiedział.

– Tylko problem polega dzisiaj na tym, że ten strajk jest trochę za duży, argumenty nauczycieli są racjonalne, no i jest problem systemowy – ocenił.

– W systemie, w którym pieniądze są wydawane wyłącznie w kampanii wyborczej i wyłącznie według głębokich badań zachowań elektoratu i oczekiwań elektoratu, tworzymy państwo wiecznego rabanu – ocenił.

– To jest taka sytuacja, że pewne grupy społeczne, które są już zdeterminowane (…) mogą zrobić tylko jedno, poczekać sobie na kampanię wyborczą i w kampanii wyborczej zrobić raban – dodał.

Jak powiedział senator niezależny Marek Borowski, widać do jakiego dramatycznego spięcia doprowadziła polityka PiS. Ocenił, że prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz premier Mateusz Morawiecki przedstawiali się jako „dobrzy wujkowie”, którzy dbają się o to, żeby ludziom się dobrze powodziło.

Podkreślił, że „zaniedbano sferę usług publicznych”. Ocenił, że strajk nauczycieli, to „bankructwo takiej polityki cynicznej, partyjnej”. 

– To jest antyczna tragedia w tej chwili – stwierdził.  Dodał, że jeśli nawet nauczyciele nic nie uzyskają, w jakimś momencie zakończą strajk, to pozostałe grupy społeczne też zaprotestują.

Źródło: tvn24


Czytaj więcej…

Prof. Adam Maciejewski: chłopiec po przeszczepie narządów szyi i …

Przeszczep narządów szyi przeprowadził 21 marca zespół chirurgów rekonstrukcyjnych z Centrum Onkologii w Gliwicach pod kierownictwem prof. Adama Maciejewskiego we współpracy z lekarzami Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, gdzie …

Źródło: Rynek Zdrowia

"Warga była już czarna, była piana z krwią". Pionierska operacja …

Nie ma odniesienia w historii, nie ma odniesienia w dotychczasowej medycynie do podobnego przypadku, także w pewnej mierze zdawaliśmy sobie sprawę z niewiadomych – wyznaje prof. Adam Maciejewski. – Jeśli w organizmie biorcy będą funkcjonowały …

Źródło: TVN24

Pierwsza na świecie taka operacja

Adam Maciejewski, kierownik Kliniki Chirurgii Onkologicznej i Rekonstrukcyjnej Centrum Onkologii w Gliwicach. Na ostateczne efekty zabiegu trzeba poczekać 6-9 miesięcy. Natomiast próby redukcji leczenia immunosupresyjnego będą u chłopca …

Źródło: Gość Gliwicki

6-latek przeszedł transplantację narządów szyi i szpiku. "Chłopiec …

6-letni chłopiec, który 21 marca przeszedł transplantację narządów szyi, a wkrótce potem komórek krwiotwórczych, czuje się dobrze – poinformowali lekarze podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Gliwicach. Czeka go jednak jeszcze długie leczenie …

Źródło: polsatnews.pl

Pierwszy taki przeszczep na świecie! W Gliwicach ratowali …

Równocześnie rozpoczęli koncepcyjne przygotowania do zabiegu. Zespół z Kliniki Chirurgii Onkologicznej i Rekonstrukcyjnej gliwickiego Centrum Onkologii, którym kieruje prof. Adam Maciejewski, ma już na koncie kilkaset operacji rekonstrukcyjnych, w tym …

Źródło: Gazeta Wyborcza

6-letni Tymek po pionierskiej operacji. "Myślę, że będzie mógł jeść …

Adama Maciejewskiego we współpracy z lekarzami Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, gdzie wykonano zabieg. 10 dni później chłopcu podano odpowiednio spreparowany szpik, pobrany od tego samego dawcy, aby w przyszłości nie musiał …

Źródło: rmf24.pl

"Rząd chyba nie docenił naszego środowiska"

… porozumienia, które rząd podpisał z kierownictwem Solidarności – powiedział w "Faktach po Faktach" wiceprezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Krzysztof Baszczyński. Gośćmi programu byli również Marek Borowski, Paweł Kowal i Adam Maciejewski.

Źródło: TVN24

Tymek połknął "kreta" do rur, mógł umrzeć. Przeszedł przełomowy …

Adam Maciejewski z Centrum Onkologii. 21 marca w innym czołowym ośrodku transplantacyjnym, dysponującym jednocześnie oddziałem pediatrycznym – Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu – gliwiccy lekarze podczas 15-godzinnej operacji …

Źródło: Dziennik.pl

Medyczny cud. Konferencja prasowa po przeszczepie narządów szyi.

21 marca po raz pierwszy na świecie zespół profesora Adama Maciejewskiego z Centrum Onkologii w Gliwicach wykonał przeszczep narządów i tkanek głowy i szyi u 7-letniego chłopca, który jako 13-miesięczne dziecko połknął granulat ługu sodowego …

Źródło: Radio Katowice

Lekarze z Centrum Onkologii w Gliwicach znów słynni na cały świat …

… mięśni krótkich szyi oraz wszystkich czterech nerwów, które unerwiają ruchowo i czuciowo krtań. Wymagało to od nas wykonania licznych zespoleń naczyniowych – mówi prof. Adam Maciejewski, kierownik Kliniki Chirurgii Onkologicznej i Rekonstrukcyjnej.

Źródło: Gliwice.Wyborcza.pl

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *