Lany Poniedziałek – 22 kwietnia 2019 obchodzimy śmigus dyngus …

Lany Poniedziałek – 22 kwietnia 2019 obchodzimy śmigus dyngus ...

Lany poniedziałek, a inaczej śmigus dyngus, czyli poniedziałek wielkanocny, jest obchodzony w Polsce dość spektakularnie, i to od najdawniejszych czasów. Obyczaj lania wodą zwany dyngusem lub śmigusem ma w Polsce długą tradycję.

Obrzędy związane z odejściem zimy nakazywały odpowiednio przywitać wiosnę, aby zrobić miejsce pojawiającemu się nowemu życiu. Temu właśnie miał służyć pierwotny śmigus (smaganie panien na wydaniu wierzbowymi gałązkami po nogach i oblewanie ich wodą).

Polewanie wodą w lany poniedziałek zdecydowanie powinno mieć swój umiar i charakter symboliczny, a nie przysparzać zbędnego problemu. Trzeba mieć bowiem świadomość, że taka zabawa może skutkować przykrymi konsekwencjami – zarówno dla oblewających, jak też oblewanych” – przestrzega policja.

Choć większość z nas wie o tym, że Lany Poniedziałek należy traktować jako dobrą zabawę w gronie bliskich, rodziny lub znajomych, zdarzają się sytuacje, kiedy ktoś oblewa przechodniów na ulicy bez ich zgody.

Pozornie niewinnie wyglądające żarty mogą nieść za sobą poważne konsekwencje, ponieważ oblanie wodą może stanowić wykroczenie. Za takie zachowanie można otrzymać mandat od 20 do nawet 500 zł.

Nie tylko oblewanie wodą przechodniów na ulicy lub nieznajomych jest karane mandatem – także za wlewanie wody do mieszkania, klatki schodowej, samochodu lub autobusów i tramwajów można otrzymać karę grzywny w wysokości nawet do 500 zł.

Oblanie rowerzysty lub jadącego samochodu także jest wykroczeniem. Taki czyn może zagrać bezpieczeństwu w ruchu drogowym, a nawet doprowadzić do wypadku, za co także grozi mandat nawet do 500 zł.

Brak umiaru w obchodzeniu omawianego zwyczaju może narazić oblewaną osobę w sposób bezpośredni na szkody materialne, np. poprzez uszkodzenie sprzętu elektronicznego, telefonu, tabletu, lub też pośredni, powodując konieczność powrotu oblanej osoby do domu, w sytuacji gdy była w trakcie podróży np. na dworzec, lotnisko.

Osoba pokrzywdzona, w przypadku poniesionych strat materialnych może dochodzić swoich roszczeń (odszkodowania) na drodze postępowania cywilnego” – wyjaśnia policja w swoim komunikacie na śmigusa dyngusa.

Innymi konsekwencjami wobec sprawców przytoczonych powyżej wykroczeń mogą być wymierzane przez sąd: kara aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 5 tys. zł. W skrajnych przypadkach chuligańskie oblewanie wodą może być zakwalifikowane jako przestępstwo – naruszenie nietykalności cielesnej.

Jeśli mamy zamiar kultywować tę tradycję w lany poniedziałek – pamiętajmy o rozsądku!


Czytaj więcej…

W ruch idą wiadra, butelki i sikawki. Wielkanocny poniedziałek, czyli …

W Kościele katolickim kontynuacja święta zmartwychwstania Chrystusa, a w ludowej tradycji wyczekiwany zwłaszcza przez dzieci śmigusdyngus, lany poniedziałek. Policja ostrzega jednak, że nieodpowiedzialna zabawa może skończyć się mandatem.

Źródło: TVN24

Dziś Poniedziałek Wielkanocny i śmigusdyngus. Poznaj tradycję …

Z Poniedziałkiem Wielkanocnym – drugim dniem Świąt Zmartwychwstania Pańskiego – wiąże się tradycja śmigusadyngusa. Śmigus i dyngus to dwa odrębne obyczaje, które praktykowane były jednego dnia. Dlatego z czasem ich nazwy się połączyły.

Źródło: TVP Info

Lany Poniedziałek – 22 kwietnia 2019 obchodzimy śmigus dyngus

W poniedziałek, po Niedzieli Wielkanocnej obchodzimy śmigusdyngus. Zwyczaje ludowe obchodzone tego dnia są związane z praktykami Słowian, którzy czcili nadejście wiosny. Niegdyś śmigus i dyngus, były odrębnymi zwyczajami. Śmigus polegał na …

Źródło: Wirtualna Polska

Pogoda na dziś – poniedziałek 22 kwietnia. Deszczowy Śmigus

lany poniedziałek · pogoda · prognoza pogody · wielkanoc · wielkanocny poniedziałek · śmigus dyngus · święta wielkanocne · udostępnij; weź udział w dyskusji. REKLAMA. REKLAMA. POPULARNE NAJNOWSZE. Zagraniczne media opisują atak Pawłowicz …

Źródło: Wiadomosci Gazeta.pl

Lany poniedziałek na wesoło. Śmigusdyngus w MEMACH. Święta …

Śmigusdyngus uwielbiają dzieci, ale dorośli czasami mają go po dziurki w nosie. Oblewanie wodą, choćby symboliczne, jest jednak wpisane w polską kulturę. Nie ma prawdziwych świąt bez śmigusadyngusa! Zrób sobie przerwę od świątecznego jedzenia i …

Źródło: Echo Dnia Radomskie

Lany poniedziałek: Za oblewanie innych wodą w Śmigus Dyngus

W lany poniedziałek lepiej nie przesadzać z polewaniem wodą, zwłaszcza obcych osób. Za oblewanie wodą w Śmigus Dyngus grozi wysoki mandat. Sprawdź, co wolno, a czego nie wolno. Lany poniedziałek, a inaczej śmigus dyngus, czyli poniedziałek …

Źródło: Spotted Lublin

Wielkanoc – lany poniedziałek 22.04.2019. Kary za oblanie wodą w …

Śmigus Dyngus, czyli wzajemne oblewanie się wodą, symbolizuje wiosenne oczyszczenie z brudu i chorób. Zdarza się, że prastary zwyczaj przeradza się w nieodpowiedzialne zachowania ludzi – wiadrami i butelkami oblewają przypadkowe osoby.

Źródło: Dziennik Bałtycki

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *