„Kuchenne rewolucje” w Lublinie. Magda Gessler w karczmie …

Kuchenne rewolucje w Toruniu - Magda Gessler

Autor: x-news
Kuchenne rewolucje w Toruniu – Magda Gessler

W kolejnym odcinku "Kuchennych rewolucji" Magda Gessler ratowała Karczmę Zapiecek w Lublinie. Restauratorka doszła do wniosku, że problemem restauracji jest jej… właścicielka.

W kolejnym odcinku „Kuchennych rewolucji” Magda Gessler odwiedziła Karczmę Zapiecek w Lublinie. 40-letnia właścicielka jest zdołowana tym, że w ogóle nie ma klientów.

„Pani powinna prowadzić budkę z zapiekankami”

Restauratorka przyjechała do knajpy i zamówiła flaki, pstrąga i placek. Jedzenie nie było złe, właścicielka była zadowolona z reakcji Magdy Gessler. Restauratorka stwierdziła jednak, że karta w karczmie jest… nudna.

Kolejnego dnia Magda Gessler odwiedziła kuchnię w restauracji. Była czysta, ale nie było w niej zapasów. Restauratorka zwróciła uwagę na to, że w knajpie brakuje kelnerów. Zarzuciła właścicielce, że jeśli nie chce zatrudnić kelnerów, to nie chce zarobić.

Żeby sprawdzić, jak właścicielka zamierza poradzić sobie bez kelnerów w sytuacji, gdy w restauracji jest dużo gości, Magda Gessler robi sztuczny tłum. Okazało się, że jest problem – część gości nie dostała jedzenia.

Po tej sytuacji Magda Gessler odbyła trudną rozmowę z Anną. Powiedziała jej, że problemem tego miejsca jest jej strach. Boi się zatrudnić personel, boi się iść na całość.

Rewolucja w Karczmie „Zapiecek”

Po metamorfozie Karczma „Zapiecek” otrzyma nazwę „Pyszny zajazd” i będzie miejscem, w którym króluje kuchnia regionalna. W menu znajdą się filety z karpia, wędzony pstrąg w galarecie, faworki z karpia, kopytka z dyni z plackiem ziemniaczanym. Na finałowej kolacji będzie serwowany również barszcz ukraiński.

Kolacja okazała się sukcesem. Goście zachwycili się serwowanymi daniami, pyszną galaretą oraz kopytkami z dyni. Właścicielka wypiękniała, nabrała pewności siebie. Czy metamorfoza „Zapiecka” okaże się trwała?

Gdy Magda Gessler po kilku tygodniach przybyła na wizytę kontrolną, okazało się, że o ile faworki z karpia z kopytkami z dyni są pyszne, barszcz ukraiński był nie do zjedzenia. Kucharka niepotrzebnie dodała do niego cytryny.


Czytaj więcej…

Kuchenne rewolucje: restauracja Pyszny Zajazd (dawniej Zapiecek …

Dzięki zaciągniętym kredytom zamieniła go w drewnianą, góralską karczmę podobną do wielu tego typu zajazdów przy trasie na Lublin. W menu pojawiły się sprawdzone polskie potrawy, choć … Pyszny zajazd. Wypróbowaliśmy dwa dania. 1 z kuchennych rewolucji – faworki z karpia oraz drugie z karty to schabowy. Obydwa Dania warte polecenia. Waforki bardzo kruche, delikatne w smaku do tego chrupiący placek ziemniaczany na szczęście ze świeżych ziemniaków. Co do schabowego nie ma się co przyczepić.

Źródło: Express Bydgoski

Kuchenne rewolucje: "Zapiecek" w Lublinie. Po wizycie Magdy …

Anna przyznaje, że nie spodziewała się braku gości. Nieliczni klienci, którzy się pojawiają, zawsze chwalą jedzenie – jednak gdy ukończono nową obwodnicę Lublina, sytuacja "Zapiecka" znacznie się pogorszyła. Ruch w karczmie praktycznie zamarł, a wśród …

Źródło: RMF FM

Pyszny Zajazd czyli dawna Karczma Zapiecek – Kuchenne …

Gdy trafiła się okazja, kupiła stary, brzydki budynek przy drodze krajowej Lublin – Warszawa. Kredyt pozwolił zamienić stary budynek w drewnianą, góralską karczmę. Polskie jedzenie i miła atmosfera. Wszystko zapowiadało się dobrze, jednak interes nie …

Źródło: Gazeta Wrocławska

Zapiecek / Pyszny Zajazd po Kuchennych rewolucjach Magdy …

Te Kuchenne rewolucje zaczęły się spektakularnie: Magda Gessler, aby nakręcić odcinek przyleciała do Dębówki pod Lublinem… śmigłowcem! Restauracja "Zapiecek" po Kuchennych rewolucjach zmieniła nazwę na "Pyszny Zajazd". Magda Gessler …

Źródło: Gazeta Pomorska

„Kuchenne rewolucje” w Lublinie. Magda Gessler w karczmie …

Do tego prawdziwa, staropolska kuchnia. Karczma Zapiecek zamieniła się w Pyszny Zajazd. Zobaczcie „Kuchenne rewolucje”. Emisja w TVN już w czwartek, 4 kwietnia o godz. 21.30. Później (w czwartkowy wieczór) odcinek trafi też do serwisu Player.pl.

Źródło: Radio Eska

Kuchenne rewolucje w Lublinie. Gessler: "Pani powinna prowadzić …

Po metamorfozie Karczma "Zapiecek" otrzyma nazwę "Pyszny zajazd" i będzie miejscem, w którym króluje kuchnia regionalna. W menu znajdą się filety z karpia, wędzony pstrąg w galarecie, faworki z karpia, kopytka z dyni z plackiem ziemniaczanym.

Źródło: SuperBiz.SE.pl

"Kuchenne rewolucje". Magda Gessler obraża właścicielkę …

"Kuchenne rewolucje". Magda Gessler odwiedziła restaurację "Pyszny zajazd" w Dąbrówce pod Lublinem. Mimo dużego zaangażowania personelu, w lokalu brakowało gości. Okazało się, że powodem jest… właścicielka. Czy restauratorce udało się …

Źródło: Plejada.pl

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *