Krzysztof Ratajczyk: nie rozumiem powołań Brzęczka

Krzysztof Ratajczyk: nie rozumiem powołań Brzęczka
  • Krzysztof Ratajczyk jest byłym piłkarzem m.in. Warty Poznań, Legii Warszawa, Rapidu Wiedeń czy Austrii Wiedeń. W polskiej kadrze grał w latach 1994-2003
  • W wieku 18 lat Ratajczyk trafił z Warty Poznań do Legii Warszawa. W stolicy Wielkopolski został więc znienawidzony i nawet po latach chuligani oblali go piwem za ten transfer
  • – Ostatnio obejrzałem kilka meczów Bayernu i na Roberta Lewandowskiego nie dało się patrzeć. To, co wyprawia na boisku przez ostatnie dwa lata jest tragedią – ocenia Krzysztof Ratajczyk

Piłkarz, na którego w pierwszej połowie lat 90. specjalnie chodziło się na mecze Legii. Fryzurę a’la Ratajczyk – krótko po bokach, trochę dłużej na czubku głowy – chciał mieć co drugi warszawski nastolatek. Plus kolczyk w uchu. Bardzo dobry, twardo grający lewy obrońca, o którym głośno było także z powodu wydarzeń pozaboiskowych, jak wtedy, gdy pod Marriottem złamał szczękę taksówkarzowi. Krzysztof Ratajczyk – bo o nim mowa – od ponad 20 lat mieszka w Wiedniu i generalnie nie udziela się publicznie. Nawet nie stara się odpowiadać na pojawiające się od czasu do czasu legendy na jego temat. Prawdziwe, jak ta, że pracował w kasynie, fałszywe i krzywdzące, że bił żonę i został wyrzucony z mieszkania. 

– Od razu zaznaczam, że nie poruszam życia prywatnego – oświadcza na początku spotkania, mierząc groźnym spojrzeniem. Tym samym, które powodowało, że w czasie kariery na boisku przeciwnik od razu się zastanawiał, czy warto stawiać się „Ratajowi”. Wtedy imponował atletyczną sylwetką, dziś kilogramów ma więcej i jeszcze bardziej wygląda na człowieka, któremu lepiej nie podpaść.

Nie chce pan mówić o życiu prywatnym, ale osoby, które pamiętają pana z boiska, zastanawiają się, co słychać u „Rataja”?

Żyję. I tyle powinno wystarczyć. Nie chcę o sobie opowiadać, narażać się później na głupie komentarze. Z piłką nie mam nic wspólnego i to wszystko.

Rozumiem, że zdrowie i humor dopisują?

Tak, rodzina i ja jesteśmy szczęśliwi. To najważniejsze. Nie jestem już osobą publiczną i nie mam ochoty czytać komentarzy na mój temat.

Były nieprawdziwe?

Mało który. Ktoś coś powiedział, inny wyciągnął wnioski po swojemu i tak powstawały bzdury na mój temat. Dlatego nie lubię udzielać wywiadów. 

Wie pan, jaki miał pan wizerunek w czasie gry w Legii? Jak był pan postrzegany?

Jako bardzo grzeczny, ułożony chłopak… A poważnie, w przeciwieństwie do wielu piłkarzy nie wchodziłem w układy, nikomu się nie podlizywałem. Nie potrafiłem i nie potrafię przyjść do osoby, której nie lubię, by się do niej uśmiechać. U mnie wszystko jest czarne albo białe. Nie ma miejsca na odcienie szarości.

Ta cecha charakteru nie przeszkadzała w grze w Legii?

To były inne czasy. Dziś sprawdza się, jak kto zachowuje się poza boiskiem. Wtedy liczyła się gra. Wychodziło się na murawę, robiło swoje i z tego było się rozliczanym. „Masz zapieprzać 90 minut. Co robisz w wolnym czasie, nie interesuje mnie” – powtarzał trener Janusz Wójcik. Dziś widzę piłkarzy, którzy wszystko robią na pokaz. W internecie pokazują zdjęcia, jak wstają, kładą się spać, co robią na wakacjach. Bez sensu. Kiedy wyjeżdża się na urlop, jedzie się prywatnie, żeby się wyciszyć i nacieszyć rodziną. Nie mam konta na Instagramie i Facebooku, telefon służy mi tylko do dzwonienia, sprawdzania wyników, czasem jakąś grę zainstaluję.

Gdyby internet był tak rozwinięty w latach 90., też byłby pan poza siecią?

Trudno mi sobie wyobrazić, żeby na Instagramie zdjęcia publikowali Zbyszek Robakiewicz, Zbyszek Mandziejewicz lub Leszek Pisz. Wszyscy ceniliśmy prywatność, ona nie była na sprzedaż.

Jak to się stało, że w wieku 18 lat trafił pan z Warty Poznań do Legii, a nie został piłkarzem Lecha?

Może to kwestia charakteru, że chciałem wszystko robić po swojemu? Jako młody chłopak wyjechać z domu, do innego, nie tak oczywistego jakby się wydawało klubu? Lech mnie chciał, ale jeszcze jako reprezentant kadry juniorów powiedziałem Legii „tak” i dotrzymałem słowa. Potem ludzie z Warszawy dopełnili formalności z rodzicami, bo byłem niepełnoletni. 

Ale to wtedy Lech był na topie. Legia, choć świeżo po meczach z Sampdorią Genua i Manchesterem United w półfinale Pucharu Zdobywców Pucharów, broniła się przed spadkiem z ligi.

Ale dzięki temu, że wielu zawodników odeszło, otworzyła się szansa dla młodych i mogłem więcej grać. Zresztą niedługo później Lech się posypał, Legia poszła w górę, więc to był dobry wybór. Do tego panowało przekonanie, że z Warszawy łatwiej trafić do reprezentacji. No i sprawę służby wojskowej można było załatwić. Zdawałem sobie sprawę, jak mój krok odbierano w Poznaniu. Byłem znienawidzony i to się przez lata nie zmieniło. Już grałem w Austrii, kiedy przyjechałem do Poznania. Poszedłem z kolegą na piwo i przy stoliku stanęło trzech karków. – Wyjdź – powiedzieli. – Dlaczego? – zapytałem. Nic nie powiedzieli, tylko wylali mi piwo na głowę.

Teraz z Poznaniem lub Warszawą coś pana wiąże?

Generalnie mało mam kontaktów z Polską. Z żoną przyjeżdżamy do kraju może dwa razy w roku, odwiedzamy teściów w Sanoku. W Poznaniu byłem w zeszłym roku po kilkuletniej przerwie. 

Interesuje się pan jeszcze polską piłką?

Od czasu do czasu. Jej poziom jest tak samo niski jak austriackiej, więc nie mam powodów, by się jej regularnie przyglądać. Dziś austriacka piłka jest cieniem tej z lat 90. Większość utalentowanych piłkarzy wyjechała za granicę, Salzburg zdominował ligę, a Rapid i Austria zostały daleko w tyle. Widać to po tym, że grać tutaj nie przyjeżdżają już rodacy. Ale nie ma się co dziwić, skoro w Polsce płaci się lepiej niż w Austrii. 

Ogląda pan mecze polskich drużyn?

Staram się nie robić tego na polskich kanałach. Kiedy słyszę byłych piłkarzy występujących w roli ekspertów, często zastanawiam się, czy kiedykolwiek grali w piłkę. Niektórzy komentatorzy powinni dać sobie spokój. Co innego dzieje się na boisku, a o czym innym mówią. Boją się własnego zdania.

Pan się nie boi? Jeśli tak, dlaczego sam pan nie komentuje?

Nie pasowałbym do tego i nie zgodzę się mówić pod czyjeś dyktando. Na przykład dla wszystkich Robert Lewandowski jest postacią pomnikową i nie do ruszenia. Zastanawiam się, czy komentatorom nie pozwala się o nim wypowiadać źle? Przecież to, co wyprawia na boisku przez ostatnie dwa lata, jest tragedią. A w komentarzach non stop jest chwalony. Za co?

Może dlatego, że jest wybitnym polskim piłkarzem, strzela gola za golem w Bayernie.

Dobrze, zasłużył, by postawić go na piedestale. Ale czy to znaczy, że teraz nie można go krytykować? Ostatnio obejrzałem kilka meczów Bayernu i na Lewandowskiego nie dało się patrzeć. Była sytuacja, że strzela przewrotką i nie trafia w bramkę. Piłka doszła do zawodnika stojącego przed pustą bramką, który zamknął akcję. Potem czytam o asyście Lewandowskiego. Robi trik w polu karnym, piłka mu ucieka, ale ktoś inny ją przejmuje i strzela. Znów słyszę o świetnym podaniu. Ludzie, miejcie trochę odwagi i mówcie prawdę. W tym momencie Lewandowski jest dla mnie przeciętnym piłkarzem. 

Jak powinien wyglądać atak naszej drużyny w meczu z Austrią?

Odpowiem jako kibic, a nie ekspert, żeby potem nie słuchać, że nie zasłużyłem na to miano, bo niczego w piłce nie osiągnąłem. Według kibica Krzysztofa Ratajczyka Lewandowskiego nie powinno być w składzie. Taktyka zostanie ustawiona pod niego, a on jest bez formy. Kiedy Lewandowski jest na boisku, inni piłkarze grają pod niego. Lewandowski jest pilnowany, można podać komuś innemu, ale nie, piłka musi być zagrana do „Lewego”, choć nie ma prawa do niej dojść. W meczach kadry Lewandowski bierze się za wszystko: strzelanie i rozgrywanie, jest prawie trenerem.

Na razie trenerem jest Jerzy Brzęczek, z którym grał pan w reprezentacji. Razem występowaliście też w lidze austriackiej. Ma cechy, być dobrym selekcjonerem?

Chyba nie ma doświadczenia, by pracować z kadrą. Miał tylko jeden dobry sezon z Wisłą Płock, to za mało. Nie rozumiem jego powołań.

Myśli pan o Jakubie Błaszczykowskim?

Tak. Powołując siostrzeńca, Brzęczek wyrządza krzywdę przede wszystkim piłkarzowi. W efekcie ludzie będą go pamiętać za sprawę z biletami podczas Euro 2012 i z tego, że do kadry brał go wujek. Nie za osiągnięcia boiskowe. Jak można powoływać kogoś, kto dwa lata nie gra w piłkę? Ktoś powie, że nie ma lepszego. Nie można tego ocenić, bo nie sprawdza się innych. To, co robi Brzęczek, jest zaprzeczeniem, jak powinien działać selekcjoner. 

Nie jest tak, że krytykuje pan obecnych piłkarzy, bo wychodzi z założenia: „Za moich czasów to dopiero była klasa”?

To były inne czasy, wszystko się zmieniło. Nie ma co tego porównywać. Teraz futbol i wszystko z nim związane to biznes. Lewandowski buduje swoją markę, jego wizerunek budowany jest nie tylko grą, ale i działaniami pozaboiskowymi. Dzięki temu nawet, kiedy gra gorzej, to i tak jest na topie. Takie mam zdanie jako kibic, który w wolnym czasie ogląda piłkę.

Co jeszcze pan w nim robi?

Dużo czytam. Zresztą czytałem już w szkole podstawowej. Kiedyś nie można było tak łatwo kupić książek, więc chodziłem po bibliotekach. 

Jako piłkarz Legii też pan dużo czytał?

Tak, książkę zawsze miałem przy sobie. A że ktoś może być zdziwiony, tylko potwierdza, że opinie o człowieku często są fałszywe. W stosunku do czasów gry w Legii różnica polega na tym, że kiedyś czytałem wszystko. Teraz koncentruję się na okresie II wojny światowej, głównie na działaniach wojennych z udziałem Polaków. Bardzo interesuję się Powstaniem Warszawskim, ale kampanią wrześniową już mniej. Czytam biografie przywódców z tamtych lat.

Dlaczego akurat historia?

Nie wiem. Jako młody człowiek pochłaniałem książki Bogusława Wołoszańskiego. Dobrze się je czytało, ale to była jednak sensacja. Z czasem zacząłem czytać bardziej dokumentalne pozycje. 

Teraz co pan czyta?

Trzy książki jednocześnie. Biorę jedną, zostawiam, żeby przemyśleć jakiś wątek, dowiedzieć się o nim więcej i sięgam po kolejną. Obecnie otwarte mam trzy. Nie wiem po raz który „Pięć lat kacetu” Stanisława Grzesiuka. Do tego „Życiors własny przestępcy” Urke Nachalnika. Tę książkę już kiedyś czytałem, a później długo nie mogłem jej dostać, aż udało mi się ją upolować. Akcja rozgrywa się w XX-leciu międzywojennym i dotyczy Żyda, który miał zostać rabinem, a stał się przestępcą. Trzecia książka jest o tematyce wojennej, ale nie pamiętam tytułu.

Dlaczego wraca pan do książek?

Bo za każdym razem można dowiedzieć się czegoś nowego. Ponownie sięgnąłem po „Pięć lat kacetu”, które w zasadzie znam na pamięć. Jeszcze raz je otworzyłem, bo wyszło wydanie rozszerzone o wątki okrojone przez cenzurę. Dodane treści są wyróżnione drukiem i jestem ich bardzo ciekawy. Do Grzesiuka wróciłem też dlatego, że niedawno przeczytałem pierwszą powojenną książkę o obozie koncentracyjnym. Napisał ją austriacki komunista, który przeżył Buchenwald. Teraz można skonfrontować ją z opowieściami Grzesiuka.

Ile pozycji ma pana domowa biblioteka?

Nie wiem. Wiele książek straciłem, trochę zginęło. Mieliśmy włamanie i trzy wielkie kartony z książkami trafił szlag. 

W czwartek wieczorem odłoży pan książkę i obejrzy mecz?

Tak. Z austriacką kadrą nie jest dobrze, ale nie byłbym optymistą. Remis będzie naszym sukcesem.


Czytaj więcej…

Ratajczyk: Nie rozumiem powołań Brzęczka. To co robi, jest …

Plus kolczyk w uchu. Bardzo dobry, twardo grający lewy obrońca, o którym głośno było także z powodu wydarzeń pozaboiskowych, jak wtedy, gdy pod Marriottem złamał szczękę taksówkarzowi. Krzysztof Ratajczyk – bo o nim mowa – od ponad 20 lat mieszka …

Źródło: Przegląd Sportowy

Krzysztof Ratajczyk: nie rozumiem powołań Brzęczka

Plus kolczyk w uchu. Bardzo dobry, twardo grający lewy obrońca, o którym głośno było także z powodu wydarzeń pozaboiskowych, jak wtedy, gdy pod Marriottem złamał szczękę taksówkarzowi. Krzysztof Ratajczyk – bo o nim mowa – od ponad 20 lat mieszka …

Źródło: Onet.pl

Były piłkarz Legii Warszawa i reprezentacji Polski: Patrząc na …

Trwa ogólnonarodowa dyskusja o składzie osobowym linii ataku reprezentacji Polski. Rozważane są wszystkie możliwe konfiguracje. Krzysztof Ratajczyk, dawny ulubieniec kibiców warszawskiej Legii, znany z ostrego języka, w rozmowie z dziennikarzem …

Źródło: Własne (komunikaty prasowe)

Austria – Polska. Były reprezentant Polski: Lewandowski powinien …

Nie mam przekonania do Jurka Brzęczka. Brakuje mu doświadczenia, nie zdążył go zdobyć. Odkąd pamiętam, Jurek zawsze był kapitanem, ale nie przejawiał cech trenerskich – mówi Sport.pl mieszkający na stałe w Austrii były piłkarz reprezentacji Polski …

Źródło: Sport.pl

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *