Kolejna linia lotnicza upada. Islandzki WOW Air zawiesza działalność

Kolejna linia lotnicza upada. Islandzki WOW Air zawiesza działalność

Islandzka linia lotnicza WOW Air w czwartek ogłosiła zakończenie działalności. "Wszystkie loty zostały odwołane" – poinformowano w komunikacie.

Linie Wow Air rozpoczęły działalność w listopadzie 2011 roku. Przewoźnik obsługiwał rejsy między innymi z Warszawy do Bostonu, Montrealu, czy Waszyngtonu.

Przewoźnik ucierpiał jednak z powodu spadającej liczby turystów odwiedzających Islandię, a także wzrostu cen ropy naftowej i rosnącej konkurencji oferującej bezpośrednie, tanie loty długodystansowe.

We wrześniu ubiegłego roku firma wzięła kredyt. W ostatnim czasie poszukiwała inwestora, prowadziła rozmowy ze swoim największym konkurentem – liniami Icelandair. Wcześniej także islandzki rząd odmówił WOW Air publicznej pomocy.

„Skończył nam czas i niestety nie byliśmy w stanie zapewnić finansowania firmy” – stwierdził w cytowanym przez Bloomberga liście do pracowników prezes Skuli Mogensen.

„Nigdy sobie nie wybaczę, że nie podjęliśmy odpowiednich działań wcześniej” – dodał.

Przedstawiciele WOW Air w czwartkowym komunikacie poinformowali o prawach pasażerów, którzy zakupili bilety na rejsy islandzkiego przewoźnika. „Pasażerowie, których bilet został opłacony kartą kredytową, powinni skontaktować się z wydawcą karty płatniczej w celu sprawdzenia, czy zostanie dokonany zwrot kosztów biletu” – wskazano.

„Klienci, którzy zarezerwowali rejsy za pośrednictwem biura podróży (w obrębie Europejskiego Obszaru Gospodarczego) w ramach zorganizowanej wycieczki, są chronieni dyrektywą w sprawie podróży zorganizowanych. Pasażerowie powinni skontaktować się z biurem podróży w celu ustalenia alternatywnego lotu” – dodano.

W komunikacie podano również, że pasażerowie mogą być uprawnieni do odszkodowania od WOW Air zgodnie z unijnym rozporządzeniem w sprawie praw pasażerów lotniczych. „W przypadku bankructwa roszczenie należy zgłaszać do likwidatora” – podkreślono.

Przedstawiciele WOW Air radzą również, by pasażerowie sprawdzili oferty innych linii lotniczych. Jak wskazano, niektóre z nich mogą bowiem oferować rejsy po obniżonej stawce, tak zwane taryfy ratunkowe. Komunikat w tej sprawie opublikowały między innymi linie Icelandair. Taki krok zapowiedziały już węgierskie tanie linie lotnicze Wizz Air.

W zeszłym roku linie WOW air wykorzystywały 11 samolotów, przewożąc 3,5 mln pasażerów. Firma zatrudniała tysiąc osób.

Agencja Bloomberg zwróciła uwagę, że to kolejna linia lotnicza, która ma problemy w ostatnich miesiącach.

Jak przypomniano, belgijski VLM ogłosił koniec działalności w sierpniu 2018 roku, podobnie jak szwajcarskie linie Skywork Airlines AG. Ponadto w ubiegłym roku niewypłacalność ogłosił niemiecki oddział Small Planet. Swoją działalność zakończyła także linia Azur Air, podobnie jak nordycki przewoźnik Primera Air.

W ubiegłym miesiącu wniosek o upadłość złożyły zaś niemieckie linie lotnicze Germania. Kilkanaście dni później zakończenie działalności ogłosiła również brytyjska linia lotnicza FlyBMI.


Czytaj więcej…

Wow Air zakończył działalność. Odwołano wszystkie loty

Islandzkie nieskobudżetowe linie lotnicze WOW air poinformowały na swojej stronie internetowej o zawieszeniu działalności i odwołaniu wszystkich lotów. Przewoźnik borykał się z problemami finansowymi, teraz ogłosił upadłość.

Źródło: TVP Info

Kolejna linia lotnicza upada. Islandzki WOW Air zawiesza działalność

Przewoźnikowi nie udało się osiągnąć porozumienia z inwestorami. Kilka dni temu z negocjacji w sprawie przejęcia WOW Air wycofało się Indigo Partners, a jako potencjalny inwestor wymieniana była Icelandair Group, kontrolująca narodowego przewoźnika …

Źródło: BusinessInsider

WOW Air ogłosił upadłość. Islandzki przewoźnik odwołał wszystkie …

WOW Air już w zeszłym roku mogły być wykupione za 18 mln dolarów przez głównego przewoźnika wyspiarzy, firmę Icelandair. Ta jednak nie zdecydowała się przejąć tanich linii. Kilka dni temu nastąpił powrót do rozmów o przejęciu. Jednak ani Icelandair …

Źródło: Gazeta.pl

Linie lotnicze WOW air zawiesiły działalność

Od dłuższego czasu m.in. w związku z rosnącymi cenami paliwa linie WOW air miały problemy finansowe. We wrześniu ubiegłego roku firma wzięła kredyt. W ostatnim czasie poszukiwała inwestora, prowadziła rozmowy ze swoim największym konkurentem …

Źródło: rmf24.pl

Bankructwo Wow Air. Islandzka linia lotnicza nie uratowała się przed …

Jak pisze serwis fly4free.pl, jeszcze w czwartek rano Wow Air wydał komunikat, w którym przekonywał, że choć zawiesił loty, to nadal będzie walczył o przetrwanie. W trybie pilnym miało odbyć się spotkanie z udziałem wszystkich akcjonariuszy i wierzycieli.

Źródło: Money.pl

Upadła linia, która lata z Polski. Co z pasażerami?

Islandzka tania linia lotnicza WOW Air zawiesiła swoją działalność. Firma poinformowała, że jest niewypłacalna i odwołuje wszystkie swoje loty. Działała od 2011 r. i obsługiwała połączenia między Islandią, a USA i Europą – w tym Polską. Co teraz z ich …

Źródło: fakt.pl

Tani przewoźnik kończy działalność. "Wszystkie loty zostały odwołane"

Islandzka linia lotnicza WOW Air w czwartek ogłosiła zakończenie działalności. "Wszystkie loty zostały odwołane" – poinformowano w komunikacie. Linie Wow Air rozpoczęły działalność w listopadzie 2011 roku. Przewoźnik obsługiwał rejsy między innymi z …

Źródło: TVN24 BiS

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *