Kilkadziesiąt tysięcy młodych ludzi spotka się w Lednicy. Pomodlą …

Mistrzostwa świata U-20 w Polsce. 23-05-15.06.2019 ...

Konferencja „Jan Paweł II: Fundamenty demokracji” odbywa się w czwartek w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie. Podczas swojego wystąpienia kard. Stanisław Dziwisz przypomniał, że podczas pierwszej pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski „chrześcijanie się policzyli i nabrali odwagi”. 

jpii-free-shut-1200.jpg

Kościół i IPN konferencją uczczą 40. rocznicę I pielgrzymki Jana Pawła II do Polski

– Doświadczyli też wspólnotowości, będącej połączeniem chrześcijańskiej ideowości z masowością, co zrodziło wkrótce fenomen „Solidarności” – podkreślił hierarcha.

Jego zdaniem wybór na Stolicę św. Piotra metropolity krakowskiego, pochodzącego z kraju „zza żelaznej kurtyny” był także wstrząsem dla świata. Wydarzenie to – w ocenie kard. Stanisława Dziwisza – wzbudziło radość wśród Polaków i jednocześnie lęk u dzierżących władzę, ponieważ mogło zapowiadać nieoczekiwane zmiany na mapie politycznej Europy Środkowo-Wschodniej.

„Kościół ma być też ekspertem w sprawach człowieczeństwa”

– Podczas pontyfikatu Jana Pawła II nastąpiła zasadnicza zmiana w podejściu Stolicy Apostolskiej do spraw związanych z sytuacją Kościoła katolickiego w krajach rządzonych przez komunistów w Europie Środkowo-Wschodniej – wyjaśnił kard. Stanisław Dziwisz. W jego opinii Jan Paweł II wykazał błąd antropologiczny systemu realnego socjalizmu „ukazując jego ideową miałkość”, co przyczyniło się do jego obalenia. 

Hierarcha podkreślił, że Jan Paweł II wskazywał też na konieczność zaangażowanego udziału Kościoła zarówno w życiu nadprzyrodzonym, jak i naturalnym ludzi. – Kościół ma być nie tylko głosicielem Słowa Bożego i szafarzem łaski Bożej, ale także ekspertem w sprawach człowieczeństwa oraz nauczycielem i wychowawcą ludzi – ocenił. 

Jak wyjaśnił, nie przeczy to postulatowi neutralności światopoglądowej państwa. – Państwo ma być neutralne światopoglądowo, a nie świeckie – zastrzegł kard. Stanisław Dziwisz. Dodał, że oznacza to, iż ma chronić wolność sumienia i wyznania wszystkich obywateli, niezależnie od tego, jaką religię wyznają.

„Polacy przy papieżu poczuli się mocni”

Jak powiedział podczas otwarcia konferencji kardynał Kazimierz Nycz, dyskusja wokół tych wydarzeń będzie się zawierać w jednym aspekcie. – Tym aspektem jest znaczenie tego pontyfikatu dla Polski, Europy Środkowo-Wschodniej a także, w pewnym sensie, dla całej Europy – podkreślił.

Kard. Kazimierz Nycz podczas otwarcia konferencji zaznaczył, że postać Jana Pawła II miała znaczący wpływ na polską historię. – Zwłaszcza jego pierwsza pielgrzymka do kraju w 1979 r. wpłynęła na Polaków – podkreślił. Metropolita warszawski powiedział, że Polacy przy papieżu poczuli się mocni i to objawiło się rok później, podczas powstania „Solidarności” oraz trwało przez całe lata 80., aż to częściowo wolnych wyborów w 1989 r. 

Konferencja „Jan Paweł II: Fundamenty Demokracji” potrwa do jutra. 40. rocznica rozpoczęcia pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski przypada 2 czerwca.

Zobacz serwis specjalny Polskiego Radia i poznaj historię pontyfikatu papieża Polaka.

bb


Czytaj więcej…

Kilkadziesiąt tysięcy młodych ludzi spotka się w Lednicy. Pomodlą …

Tańczył tu Andrzej Duda, czytano wiersz Bronisława Komorowskiego, a do młodych swoje słowa kierowało już trzech papieży. Jak co roku młodzież zjeżdża na Pola Lednickie na 23. Spotkanie Młodych Lednica 2000. Pod Bramą Rybą spodziewać się można …

Źródło: TVN24

LEDNICA 2019: Ogólnopolskie Spotkanie Młodych Lednica 2000 …

Lednica 2019 – program. Hasło tegorocznego Spotkania Młodych Lednica 2000 brzmi "Wiesz, że cię kocham". W czasie wydarzenia młodzi wierni wspólnie poznają siłę sakramentów spowiedzi i eucharystii. Co dokładnie znalazło się w programie?

Źródło: Głos Wielkopolski

Lednica gotowa na 80 tys. młodych ludzi. Spotkanie pod Bramą …

Jan Góra postawił na pustych wtedy Polach Lednickich żelazną Bramę Rybę. Miała ona być symbolicznym znakiem wejścia młodzieży w trzecie tysiąclecie chrześcijaństwa. I choć od tego wydarzenia minęły już 22 lata – a w 2015 r. ojciec Góra zmarł nagle …

Źródło: Poznan.Wyborcza.pl

Lednica 2000. W sobotę rusza 23. Spotkanie Młodych

Spotkanie Młodych Lednica 2000 odbędzie się sobotę na Polach Lednickich. Główne punkty programu to msza św., taniec, śpiew i modlitwa młodych za księży. Wszyscy uczestnicy otrzymają też lednickie symbole: pieczęć, świecę i przewodnik po rachunku …

Źródło: PolskieRadio24.pl

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *