Kiedy są Zielone Świątki 2019? To ważne święto dla katolików

Official results of the European election in Poland

Zielone Świątki, czyli obecnie Zesłanie Ducha Świętego. Kiedy w tym roku wypada data tego ciekawego święta? Jego geneza wywodzi się jeszcze z czasów przedchrześcijańskich, dlaczego zatem dzisiaj celebrujemy ten dzień jako ważne katolickie święto?

Zielone Świątki to potoczna nazwa kościelnego Zesłania Ducha Świętego, w tym roku wypada 9 czerwca. To ludowe ruchome święto, obchodzone w pięćdziesiąt dni po Wielkanocy, czyli Zmartwychwstaniu Chrystusa. W związku z tym jest ono również nazywane Pięćdziesiątnicą, jednak to nieco mylące, ponieważ Zielone Świątki wypadają dokładnie w ósmą niedzielę, czyli 49 dzień po Wielkanocy. 

To jedno z trzech najważniejszych uroczystości katolickich w całym roku liturgicznym, jest ono upamiętnieniem wydarzeń opisanych w Dziejach Apostolskich jako zesłanie Ducha Świętego.

 – Nagle dał się słyszeć z nieba szum, jakby uderzenie gwałtownego wiatru, i napełnił cały dom, w którym przebywali. Ukazały się im też języki jakby z ognia, które się rozdzieliły, i na każdym z nich spoczął jeden. I wszyscy zostali napełnieni Duchem Świętym, i zaczęli mówić obcymi językami, tak jak im Duch pozwalał mówić – możemy przeczytać w Biblii.

To wydarzenie uznaje się za początek Kościoła katolickiego, w związku z tym, że przypada ono w maju lub czerwcu, czyli rozkwicie wiosny, w ten dzień świętują również rolnicy i pasterze.

Przed wprowadzeniem chrześcijaństwa na tereny Polski, było to pogańskie święto, które zwiastowało rychłe nadejście lata. Miało wydźwięk radosny, polska ludność szczególnie na wsiach cieszyła się na starosłowiańskie nowe latko. Mieszkańcy ozdabiają domostwa brzozowymi gałązkami, które oznaczają przyjaźń, sympatię i szczęście, dębowymi na znak siły i długiego życia, klonowymi na zdrowie oraz tatarakiem na oczyszczanie.

Na polanach rozpalano ogniska, tańczono przy nich i śpiewano. Frywolne zabawy wieśniaków wzbudzały sprzeciw Kościoła w średniowieczu, dlatego z biegiem czasu tradycja ta zanikła, a obecnie rzadko kto o niej pamięta i ją kultywuje, wyjątkiem są górale zagórzańscy i Podhalanie, którzy w Sobótkową Noc zbierają się i biesiadują.

 – W wilię Zielonych Świątek wtykają w izbie do szpar, koło okien i w stajni gałązki jesionowe. W te dwa święta izby nie zamiatają, rozrzuciwszy po nich sasyny (tataraku, tatarczuchu). Drzwi i okna ozdabiają gałęźmi z drzew liściastych, mniemają bowiem, że mają moc odwracania nawałnic, gradów i piorunów, używają szczególnie czarnej olszy, która jest także środkiem wypędzającym krety – pisał ksiądz Eugeniusz Janota.

  1. Jaki jest największy kot domowy na świecie? Trudno w to uwierzyć
  2. Marta Linkiewicz znów na Fame MMA. Kim jest kontrowersyjna celebrytka?
  3. Zmiany w komunikacji miejskiej w lecie. Jak będzie kursować MPK i ZTM?
  4. Adam Bielecki ratował Elisabeth Revol na Nanga Parbat. Co o nim mówi jego żona?
  5. Użytkownicy wykop.pl nagłośnili akt wandalizmu młodej instagramerki. Dziewczyna przeprasza

Następny artykuł


Czytaj więcej…

Kiedy są Zielone Świątki 2019? To ważne święto dla katolików

Zielone Świątki, czyli obecnie Zesłanie Ducha Świętego. Kiedy w tym roku wypada data tego ciekawego święta? Jego geneza wywodzi się jeszcze z czasów przedchrześcijańskich, dlaczego zatem dzisiaj celebrujemy ten dzień jako ważne katolickie święto?

Źródło: Pikio.pl

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *