Kazimierz Pułaski był kobietą? Zaskakujące wyniki badań …

Kazimierz Pułaski był kobietą? Zaskakujące wyniki badań ...

Do takich wniosków doszedł zespół antropologów z Georgia Southern University po latach badań. Mają one dowodzić, że Kazimierz Pułaski, „ojciec amerykańskiej kawalerii”, biologicznie był kobietą.

Miejsce pochówku Kazimierza Pułaskiego spędzało sen z powiek naukowców przez 150 lat. Dociekano, czy został pochowany w morzu, a może w nieoznakowanym grobie w Savannah, gdzie zginął podczas bitwy w 1779 roku.

Ostatecznie wyjaśniono tę tajemnicę po badaniach w 1996 roku, gdy w  grobie na jednej z plantacji w Savannah znaleziono szczątki generała, w trumnie z napisem „Brygadier general Casimir Pulaski”.

Po dokonaniu tego odkrycia naukowców zastanowiła nietypowa jak na mężczyznę budowa szkieletu

Badania rozpoczęto w 1996 roku, ale przerwano je aż do 2005 z powodu braku funduszy na analizy DNA oraz zatrudnienie specjalistów. Ostatecznie w 2005 kontynuacji podjęła się profesor antropologii Virginia Hutton Estabrook i  jej doktorantka Lisa Powell.

Lisa Powell to córka historyka Chucka Powella, który uczestniczył w analizowaniu szczątków Pułaskiego w 1996. Po przerwaniu badań przekazał córce materiał badawczy w postaci kości generała.

Badania współfinansował Smithsonian Channel. Zespół, w skład którego weszła także dr Megan Moore, profesor antropologii na Eastern Michigan University, badał m.in. szkielety osób interseksualnych – organizmy takich osób mają cechy fizyczne, które nie są jednoznacznie męskie lub żeńskie.

Naukowcy doszli do wniosku, że Kazimierz Pułaski biologicznie był kobietą. Badania DNA przeprowadzono m.in. na podstawie odłamków pocisku artyleryjskiego, który miał zabić Pułaskiego pod Savannah. Ofiarował je naukowcom potomek lekarza-chirurga ze szpitala wojskowego, który miał operować generała.

Badania nad szczątkami generała ilustruje film dokumentalny pt. „Ukryte historie Ameryki: generał Pułaski był kobietą?”. Premiera dokumentu odbędzie się 8 kwietnia na Smithsonian Channel.

– Nieczęsto się zdarza, że zmienia się podręczniki historii – mówi producent filmu Tim Evans. – Cieszymy się, że Smithsonian Channel mógł zrobić ostatni krok z tym utalentowanym zespołem antropologów, którzy w końcu odkryli prawdę o jednym z wielkich amerykańskich bohaterów wojennych.


Czytaj więcej…

Kazimierz Pułaski był kobietą? Zaskakujące wyniki badań …

Kazimierz Pułaski był jednym z najważniejszych dowódców i marszałków konfederacji barskiej, a także bohaterem wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Analiza jego szkieletu wykazała, że biologicznie był kobietą – donosi "Daily Mail". Do takich …

Źródło: Wiadomosci Gazeta.pl

Kazimierz Pułaski był kobietą. Tak twierdzą amerykańscy naukowcy

Bohater wojenny dwóch krajów, Polski i Stanów Zjednoczonych, generał kawalerii Kazimierz Pułaski był… kobietą, cierpiącą na wrodzony przerost nadnerczy. Potwierdzają to naukowcy z Georgia Southern University w filmie dokumentalnym "The General …

Źródło: rmf24.pl

Kazimierz Pułaski był kobietą? Historycy odkryli tajemnicę …

Generał Kazimierz Pułaski jest bohaterem walk o wolność dwóch narodów, polskiego i amerykańskiego. Urodził się w 1745 r. w Warszawie i zmarł w 1779 roku wyniku ran odniesionych w czasie oblężenia 1779 roku pod Savannah. Jest honorowym …

Źródło: naTemat

Kazimierz Pułaski był kobietą? Sensacyjne wyniki badań szkieletu …

Zespół naukowców z Georgia Southern University w USA przeprowadził badania szkieletu pochowanego w pobliżu pomnika Kazimierza Pułaskiego w Savannah. Na ich podstawie naukowcy stwierdzili, że pochowane szczątki to pozostałości ciała …

Źródło: Wprost.pl (komunikaty prasowe)

Kazimierz Pułaski był kobietą!? Sensacyjne doniesienia

Sensacyjne doniesienia napłynęły z USA, przybranej ojczyzny wielkiego polskiego dowódcy – generała Kazimierza Pułaskiego. Na podstawie badań jego szkieletu oraz DNA naukowcy stwierdzili, że ten słynny bojownik "o wolność naszą i waszą" był – za …

Źródło: fakt.pl

Naukowcy z Georgia Southern University: Kazimierz Pułaski był …

Naukowcy doszli do wniosku, że Kazimierz Pułaski biologicznie był kobietą. Badania DNA przeprowadzono m.in. na podstawie odłamków pocisku artyleryjskiego, który miał zabić Pułaskiego pod Savannah. Ofiarował je naukowcom potomek lekarza-chirurga …

Źródło: Rzeczpospolita

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *