Katowice: wystawa superbohaterów w SCC. Są tu Hulk, Iron Man …

Katowice: wystawa superbohaterów w SCC. Są tu Hulk, Iron Man ...

Thriller, USA, 1998 r.
reż. Stuart Baird, wyk. Wesley Snipes, Tommy Lee Jones, Robert Downey Jr.
26.04, piątek, 21:00 TNT
W kinach również „Avengers: Koniec gry” 

Gwiazda Roberta Downeya Jr. (rocznik '65) świeci właśnie najjaśniej w karierze. Widownia szturmuje kina, by oglądać zwieńczenie 11 lat historii kinowego uniwersum Marvela. „Avengers: Koniec gry” zbiera świetne recenzje. A przecież ten absolutny ewenement w historii kina – 22 (w większości udane) filmy i miliardy dolarów na koncie – zaczął się właśnie od niego.

Sam Downey Jr. udziela szczerych i bezpretensjonalnych wywiadów, m.in. o swojej rodzinie. Filmik sprzed kilku lat, w którym ciężarna żona asystuje mu w „ice bucket challenge”, bił rekordy popularności na YouTubie. Aktor nie potrzebuje już jednak kubła zimnej wody na otrzeźwienie. Od 2003 r. nie bierze narkotyków i już nie krąży po więzieniach.

 

Profetyczną rolę studenta narkomana zagrał w wieku 22 lat w „Mniej niż zero”. Pierwszy raz pojawił się na planie na haju w 1995 r., podczas kręcenia „Wakacji w domu”. Był to rodzinny komediodramat w reżyserii Jodie Foster, która podobno zareagowała na wybryk ostro, ale nieskutecznie. A naćpany aktor wykreował najbarwniejszą postać filmu z błyskiem szaleństwa w oku. 

Z narkotykami miał do czynienia od dzieciństwa. Robert Downey Sr., uzależniony od narkotyków aktor i filmowiec, dał sześcioletniemu synkowi sztachnąć się skrętem, a z czasem zażywał z nim twardsze środki. Jak wspomina Junior, to był jego sposób na nawiązywanie więzi. Gen uzależnienia dał o sobie znać także u najstarszego syna Downeya Jr., obecnie 21-letniego Indio. Chłopaka aresztowano za posiadanie narkotyków, oczywiście w świetle fleszy. Ojciec ręczy jednak za pierworodnego w wywiadach i usiłuje uchronić go przed popełnianiem jego błędów. 

To, co dobre, Robert ma po matce Elsie, tancerce i piosenkarce. Dzięki odziedziczonym talentom zdobył tytułową rolę w „Chaplinie” (1992). Brawurowo wykonany „taniec bułeczek” przyniósł mu nominację do Oscara przed 30. rokiem życia. Nagrał też płytę „The Futurist” (2004), a ostatnio podbił internet duetem ze Stingiem – piosenką „Driven to Tears”. Zanim jednak do tego doszło, nastąpiło narkotykowo-afektywno-dwubiegunowe załamanie kariery. 

Między 1996 a 2001 r. Robert Downey Jr. był na przemian wyklinany przez Hollywood i witany z powrotem po wyjściu z aresztu. W latach 1996-99 kilkakrotnie aresztowano go za posiadanie narkotyków oraz nielegalnej broni. Sędziemu, który spytał go, czy wie, że niszczy sobie karierę, aktor odpowiedział: „Wiem, to jest jak wkładanie sobie lufy do ust – ale ja bardzo lubię ten metaliczny smak”. Nieudane odwyki i kolejne odsiadki przetykane udanymi rolami zakończyła wreszcie diagnoza – choroba afektywna dwubiegunowa. Bezrobotny i porzucony przez żonę, aktorkę Deborah Falconer Downey Jr. postanowił jeszcze raz uporządkować swoje życie. 

 

Wrócił po kolejnym odwyku i terapii spokojniejszy, z przygaszonym błyskiem w oku i nową małżonką, producentką Susan Levin. Mel Gibson zapłacił za jego ubezpieczenie w filmie „Śpiewający detektyw”, bo nikt nie chciał ręczyć za zachowanie aktora na planie, a firmy ubezpieczeniowe odmówiły współpracy. Robert podziękował Melowi, gdy odbierał nagrodę American Cinematheque Award, i poprosił o wybaczenie przyjacielowi słynnych wpadek z czasów „Pasji”. 

Downeyowi również wybaczono. Najpierw była nominowana do Oscara rola czarnoskórego aktora w komedii „Jaja w tropikach” (2008), potem kasowy przebój „Iron Man” (2008). Rola cynicznego milionera, który po traumatycznych wydarzeniach staje się superherosem, przyniosła Downeyowi popularność, rosnącą jeszcze po kolejnych „Iron Manach” i serii „Avengers”.

Metamorfozy to jego żywioł. Dawny wizerunek nerwusa i obecną łatkę superbohatera udało się połączyć w imponującą całość dzięki „Sherlockowi Holmesowi” (2009) Guya Ritchiego. Słynny detektyw w wykonaniu Downeya Jr. jest bardziej żywiołowy niż Benedict Cumberbatch. W „Grze cieni” z 2011 r. nawet walki wręcz poddaje intelektualnej analizie. Mimo trzeźwego umysłu nie stroni od narkotyków i kłopotów. To zdecydowanie najlepsza z ról gwiazdora – wraz z reżyserem stworzyli prawdziwą torpedę. Pod wiktoriańskim kostiumem kryje się nowoczesny kryminał i komedia akcji w jednym. Pozostaje czekać na więcej, bo mimo 54 lat na karku, Robert Downey Jr. wciąż ma energię młodzieniaszka i najwyraźniej dopiero się rozkręca.


Czytaj więcej…

Robert Downey Jr., Iron Man po odwyku [SYLWETKA]

Downeyowi również wybaczono. Najpierw była nominowana do Oscara rola czarnoskórego aktora w komedii "Jaja w tropikach" (2008), potem kasowy przebój "Iron Man" (2008). Rola cynicznego milionera, który po traumatycznych wydarzeniach staje się …

Źródło: Gazeta Wyborcza

Top 15: Filmy, w których zagrał Robert Downey Jr. Wśród nich …

Robert Downey Jr. to aktor wielki i wszechstronnie uzdolniony, który byłby w stanie sprzedać nam absolutnie wszystko. Zalicza się do grona najgorętszych nazwisk w całym Hollywood oraz najlepiej zarabiających aktorów, gdyż za same występy w Kinowym …

Źródło: Antyradio.pl

Katowice: wystawa superbohaterów w SCC. Są tu Hulk, Iron Man

Spider-Man, Hulk, Iron Man, Kapitan Ameryka, Thor i Czarna Pantera w Silesia City Center w Katowicach. W pasażach centrum handlowego znajdziemy pełnowymiarowe figury superbohaterów, w tym Avengersów. Są tu też bohaterowie uniwersum DC …

Źródło: Dziennik Zachodni

Robert Downey Jr.: trudno się na niego gniewać

Kiedy Robert Downey Jr. wchodził na plan filmu "Iron Man" Jona Favreau, miał na koncie jedną nominację do Oscara. Stało też za nim uwielbienie krytyków. Jednak choć już kilka lat wcześniej pomyślnie zakończył odwyk, wciąż ciągnęła się zła sława …

Źródło: Onet.pl

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *