Katie Bouman i Margaret Hamilton. Dwie informatyczki i dwa zdjęcia, które dzieli 50 lat

Krzysztof Włodarczyk skomentował bokserskie zdjęcie Roberta ...

zobacz więcej wideo »

Zespół astronomów z Europejskiego Obserwatorium Południowego zaprezentował w środę pierwsze zdjęcie czarnej dziury – efekt kilkuletniej pracy ponad 200 naukowców z całego świata.

Jednym z tych naukowców jest dr Katie Bouman, 29-letnia informatyczka z California Institute of Technology (Caltech), która pracowała nad algorytmem pozwalającym przetworzyć dane zebrane przez teleskopy na całym świecie w jeden, historyczny obraz.

Fotografia czarnej dziury znajdującej się w centrum galaktyki Messier 87, została wykonana za pomocą teleskopu astronomicznego o nazwie Event Horizon Telescope (pol. Teleskop Horyzontu Zdarzeń), wirtualnego teleskopu złożonego z wielu teleskopów rozsianych po świecie. Urządzenia zbierały informacje, które gromadzono w superkomputerach w Max Planck Institute for Radio Astronomy i MIT Haystack Observatory. Gigantycznie ilości danych były następnie konwertowane na obrazy.

Aby przetworzenie danych dało w efekcie zdjęcie czarnej dziury, potrzebne były algorytmy. Nad stworzeniem tych systemów, pozwalających uzyskać jeden obraz z setek terabajtów danych dziennie, pracowała między innymi Katie Bouman.

Bouman w projekt zaangażowała się sześć lat temu, robiąc doktorat z działu informatyki zajmującej się rozpoznawaniem obrazu (ang. computer vision) na Massachusetts Institute of Technology (MIT). Trzy lata później stworzyła algorytm, dzięki któremu – obok kilku innych – 10 kwietnia mogliśmy obejrzeć pierwsze zdjęcie czarnej dziury.

– Pracuję nad tym projektem od prawie sześciu lat i przez ostatni rok musieliśmy praktycznie trzymać buzie na kłódkę odnośnie samego procesu obrazowania – mówi dr Bouman. – Nawet mojej rodzinie nie mogłam jeszcze powiedzieć – dodała.

– Ale to niesamowite, że w końcu możemy to pokazać całemu światu – wyznała Bouman.

I kiedy cały świat patrzył na historyczne zdjęcie czarnej dziury, badaczka opublikowała na swoim Facebooku fotografię, która również wzbudziła ogromne zainteresowanie internautów.

„Patrzę z niedowierzaniem, jak powstawał pierwszy obraz czarnej dziury, jaki zrobiłam” – napisała dr Bouman.

„To jest moment, kiedy na oczach Katie Bouman, powstawał pierwszy obraz czarnej dziury” – skomentował na Twitterze wydział informatyczny MIT zdjęcie Bouman, w kolejnym wpisie dodając: „Katie Bouman właśnie napisała, że to jest moment ‚kiedy powstawał pierwszy obraz czarnej dziury, jaki zrobiła’. Dla jasności: to pierwszy obraz czarnej dziury, jaki ktokolwiek zrobił”.

W innym wpisie MIT zestawiło zdjęcie dr Bouman z fotografią Margaret Hamilton, która wraz z kierowanym przez siebie zespołem opracowała oprogramowanie systemu pokładowego programu kosmicznego „Apollo”.

„Po lewej: informatyczka z MIT Katie Bouman ze stosami dysków twardych, zawierających dane o zdjęciu czarnej dziury. Po prawej: informatyczka z MIT Margaret Hamilton z kodem swojego autorstwa, który pomógł wysłać człowieka na Księżyc” – napisano.

Zarówno zdjęcie samej Bouman, jak i wiele kolejnych wpisów dotyczących jej wkładu w przełomowe osiągnięcie, cieszą się ogromną popularnością w mediach społecznościowych.

„Dzisiaj świat zobaczył pierwsze zdjęcie czarnej dziury – niezwykłe osiągnięcie, które było możliwe dzięki badaczce Katie Bouman. Wielkie gratulacje! Hurra dla kobiet w naukach ścisłych (STEM – skrót od Science, Technology, Engineering, Mathematics, czyli  nauk ścisłych, technologii, inżynierii i matematyki)” – napisała Ivanka Trump.


„Zajmij należne ci miejsce w historii, dr Bouman! Gratulacje i dziękuję za twój wkład w rozwój nauki i ludzkości” – skomentowała zdjęcie Bouman kongresmenka Alexandria Ocasio-Cortez.

„Cieszę się, że dr Katie Bouman jest popularna w tym ‚dniu czarnej dziury’. Oprócz tego, że ma wkład w rozwój algorytmów obrazowania, to była też członkiem zespołu obserwacyjnego teleskopu w Meksyku. Na tym zdjęciu Katie znajduje się na zapleczu obserwatorium” – napisał astrofizyk Arturo I. Gomez-Ruiz.

 

Internauci szeroko komentowali także samo zdjęcie czarnej dziury, jak zwykle – nie tylko poważnie.

„Kiedy jesteś w Mordorze, ale nie możesz znaleźć okularów” – napisał jeden z użytkowników Twittera, nawiązując do krainy z Tolkienowskiej powieści o Władcy Pierścieni.

„ja: mamo, zrób nam ładne zdjęcie

mama: jak to działa?

ja: po prostu naciśnij przycisk

mama: …”

„Koty zawsze wiedziały” – napisał jeden z komentujących, zamieszczając fotomontaż.


Czytaj więcej…

"Patrzę z niedowierzaniem, jak powstawał pierwszy obraz czarnej dziury, jaki zrobiłam"

Pierwsze zdjęcie czarnej dziury obiegło w środę świat. Jedną z bohaterek przełomowego dokonania stała się doktor Katie Bouman. 29-letnia informatyczka z Caltech stworzyła algorytm, dzięki któremu możliwe było zrobienie historycznej fotografii.

Źródło: TVN24

Katie Bouman i Margaret Hamilton. Dwie informatyczki i dwa zdjęcia, które dzieli 50 lat

Ludzkość po raz pierwszy zobaczyła zdjęcie czarnej dziury. Przełomowe wydarzenie nie byłoby to możliwe, gdyby nie Katie Bouman, amerykańska informatyczka, która stworzyła specjalny algorytm. Pół wieku po tym, kiedy inna programistka umożliwiła …

Źródło: Gazeta.pl

Widzieliście zdjęcia czarnej dziury? To zasługa tej studentki

Katie Bouman, która zaledwie dwa lata temu obroniła tytuł doktora, jest już nazywana współczesną Margaret Hamilton. Hamilton wraz ze swoim zespołem opracowała oprogramowanie systemu pokładowego programu kosmicznego „Apollo” i umożliwiła …

Źródło: Ofeminin

Katie Bouman – to ona stoi za zdjęciem czarnej dziury

Do tej pory naukowcy uważali, że niemożliwe jest sfotografowanie czarnej dziury. Sądzono, że zrobienie takiego obrazu będzie wymagało teleskopu o wielkości Ziemi. Okazało się jednak, że można zrobić zdjęcie czarnej dziury w inny sposób. Katie Bouman …

Źródło: Wirtualna Polska

Zdjęcie czarnej dziury to ogromny sukces 29-latki

Dr Bouman wraz z grupą naukowców opracowała system algorytmów, które przekształciły dane zgromadzone przez teleskopy w historyczne zdjęcie, które wczoraj obiegło media na całym świecie. Żaden teleskop nie jest na tyle silny, aby uchwycić czarną …

Źródło: Rzeczpospolita

Pierwsze zdjęcie czarnej dziury. Pomógł specjalny algorytm

Twórcą algorytmu nazwanego CHIRP (Continuous High-resolution Image Reconstruction using Patch priors), który wspierał naukowców, jest dr Katie Bouman. Zazwyczaj sygnał astronomiczny dociera do dowolnych dwóch teleskopów w nieco innym czasie …

Źródło: PurePC.pl (komunikaty prasowe)

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *