Katastrofa w Brazylii. Zawalił się fragment mostu, co najmniej …

Katastrofa w Brazylii. Zawalił się fragment mostu, co najmniej ...

Batman wciąż jest jednym z najpopularniejszych superbohaterów na świecie, choć w zasadzie od początku jest archetypem antybohatera – powiedział Marcin Zwierzchowski z „Nowej Fantastyki”. Pierwszy komiks z Batmanem ukazał się w 1939 roku.


Superbohaterowie dają dzieciom zły przykład

Filmowi superbohaterowie, postaci obdarzone specjalnymi mocami i broniące ludzkości przed zagładą, mogą stanowić zły przykład dla młodych widzów,…

zobacz więcej

DC Comics, wydawca serii przygód Batmana od 80 lat, przygotował specjalny urodzinowy album z najsłynniejszymi epizodami, ale też nową historią. W wybranych kinach w USA w kwietniu odbędą się specjalne pokazy filmowej trylogii o Batmanie w reżyserii Christophera Nolana („Batman: początek”, „Mroczny Rycerz”, „Mroczny Rycerz powstaje”). Specjalnych wydarzeń związanych z Mrocznym Rycerzem nie zabraknie na największej na świecie imprezie dla fanów popkultury, czerwcowym Comic Conie w San Diego oraz na warszawskim Comic Conie na przełomie maja i czerwca. 4 października 2019 r. do kin wejdzie film „Joker” z Joaquinem Phoenixem w tytułowej roli – o najważniejszym przeciwniku Batmana.

Postać stworzona 80 lat temu przez Boba Kane’a i Billa Fingera wciąż pobudza wyobraźnię i ma ogromny wpływ na współczesną popkulturę. Tak było od pierwszego komiksu ze strażnikiem praworządności w Gotham City.

Dlaczego bohater w stroju nietoperza szybko stał się gwiazdą wyjaśnia Marcin Zwierzchowski z „Nowej Fantastyki”. – Wyróżnia go fakt, że jest człowiekiem. Może nie takim zwykłym, bo jednak przeciętny Kowalski nie jest miliarderem z umiejętnościami ninja, ale Batmanowi bliżej do nas, ludzi, niż kosmicie Supermanowi czy Aquamanowi – królowi oceanów. To łącznik między ludźmi a półbogami świata superbohaterów. Przy czym Batman nie jest w tym świecie popychadłem, bo trzeba przypomnieć, że nie raz rzucał Supermana na kolana, okazywał się też zagrożeniem dla całej Ligi Sprawiedliwości – głównie dzięki intelektowi – powiedział.

Pierwszy komiks z okładką z bohaterem w czarnej masce i logo nietoperza na piersi pojawił się w serii „Detective Comics” z numerem 27 i datą: maj 1939 r. Jednak w sprzedaży ten komiks pojawił się już pod koniec marca 1939 r. Było to rok po komiksowym debiucie Supermana. Dziś egzemplarze pierwszego komiksu Batmana są warte fortunę. W 2010 r. na jednej z aukcji cena pierwszego komiksu osiągnęła ponad milion dolarów.

– Batman to bezpośredni spadkobierca Zorro czy Cienia, samotnych mścicieli, którzy rozpalali wyobraźnię słuchaczy radiowych audycji na długo przed erą Marvela i DC – przekonuje w rozmowie z krytyk filmowy i tłumacz komiksów, Bartek Czartoryski. Marvel i DC Comics to od lat najpopularniejsi wydawcy komiksów, ale też współtwórcy filmów z superbohaterami w rolach głównych.


Nie żyje Stan Lee, współtwórca m.in. Spider-Mana

Stan Lee, wieloletni prezes i członek zarządu wydawnictwa komiksowego Marvel Comics, zmarł w poniedziałek w wieku 95 lat. Wymyślił Spider-Mana i…

zobacz więcej

Batman to tak naprawdę miliarder, mieszkaniec Gotham City, Bruce Wayne. Tak charakteryzuje go Czartoryski: „Wyjątkową mocą Batmana nie jest nadludzka siła, nie potrafi latać i nie strzela promieniami z oczu. Tryumfuje dzięki żelaznej dyscyplinie ciała i ducha oraz bystremu umysłowi. A także, można by dodać nieco złośliwie, ogromnej ilości gotówki, którą dysponuje. Ale to między innymi dlatego Batman, rozdarty pomiędzy koniecznością nagięcia swojego życia prywatnego do bohaterskiej działalności, a wynikającą z tego utratą tożsamości cywilnej, wydaje się bliższy czytelnikowi niż nadludzie jednym susem przeskakujący drapacze chmur”.

Batman i jego najwięksi przeciwnicy – Joker, Pingwin, Kobieta Kot – oraz współpracujący z nim komisarz policji w Gotham, James Gordon pojawili się do tej pory w setkach komiksów, kilkudziesięciu grach wideo, serialach telewizyjnych i filmach, opowiadano o nich na deskach teatrów, w słuchowiskach radiowych. Batman znalazł się również na znaczkach amerykańskiej poczty.

– Jego człowieczeństwo czyni z niego niezwykle atrakcyjną postać dla scenarzystów, choćby dzięki łatwości budowania dramatyzmu czy po prostu opowiadania bardziej intymnych i klimatycznych historii – tłumaczy popularność bohatera Zwierzchowski. – Batman jest detektywem, może działać na ulicach. Nie potrzeba inwazji z kosmosu, by przyprzeć go do muru – jeżeli chodzi o konstruowanie fabuł, jest to olbrzymia przewaga nad Supermanem i resztą superbohaterów – dodaje.

– Ponieważ nie jest tak pomnikowy, jak Superman czy Wonder Woman, może dopasowywać się do trendów, będąc raz realistycznym i poważnym (jak w filmach Christophera Nolana), albo przesadnie fajnym, aż zabawnym (jak Batman z filmów z serii LEGO) – podkreśla Zwierzchowski.


Supermysz widzi w ciemnościach. Wystarczą zastrzyki z nanocząsteczkami

Jeśli damy sobie wbić igłę w oko, to już niebawem, podobnie jak laboratoryjne gryzonie, możemy być obdarzeni supermocą widzenia w ciemnościach,…

zobacz więcej

Krytyk uważa również, że „Batman stał się archetypem antybohatera. Po nim pojawił się Dexter, Spawn, Deadpool i wielu innych, nawet mroczniejszych, bardziej straszniejszych, bardziej brutalnych”.

– To jednak Mroczny Rycerz jest tym oryginalnym herosem, który nie jest tak nieskazitelnie czysty, jak Superman, ale działa przecież z chęci zemsty. Był tym, który stał obok prawa, symbolizuje branie spraw we własne ręce, gdy władze nie są w stanie walczyć z zagrożeniem. Tu pasuje angielskie słowo „vigilante”, czyli samozwańczy obrońca prawa – podsumowuje Zwierzchowski.

Batman stał się bardzo popularny w kinie. Pierwsze filmy pojawiły się już w latach 40. Niezapomniane kreacje Mrocznego Rycerza stworzyli Michael Keaton w filmach Tima Burtona z przełomu lat 80. i 90. (z genialnym Jackiem Nicholsonem w roli Jokera), Val Kilmer oraz Christian Bale w filmach Nolana.

Batman wywarł niemniejszy wpływ na popkulturę niż Superman, ale jak przekonywał w jednym z wywiadów sam Stan Lee – nieżyjąca ikona świata komiksów, współtwórca Spider-Mana, Iron Mana i Hulka – „był zawsze bardziej interesujący niż Superman”.

źródło:


Czytaj więcej…

Katastrofa w Brazylii. Zawaliły się przęsła prawie kilometrowego mostu

Na rzece Moju w Brazylii zawalił się fragment mostu o długości 800 metrów. Do katastrofy doszło w wyniku uderzenia barki przewożącej piach w jeden z filarów. W momencie uderzenia przez most przejeżdżały dwa samochody. Trwają poszukiwania ofiar, co …

Źródło: TVP Info

Beata Szydło przed spotkaniem: Przedstawiliśmy związkom dobrą …

Rząd jest gotów do podpisania porozumienia, mamy dobrą ofertę, która została przedstawiona związkom zawodowym. Czekamy w tej chwili na stanowisko związków i na decyzję. Dla nas ważne jest to, żebyśmy się porozumieli, żeby egzaminy odbyły się …

Źródło: TVP Info

Batman skończył 80 lat. Za kilka miesięcy nowa historia w kinach

Batman wciąż jest jednym z najpopularniejszych superbohaterów na świecie, choć w zasadzie od początku jest archetypem antybohatera – powiedział Marcin Zwierzchowski z „Nowej Fantastyki”. Pierwszy komiks z Batmanem ukazał się w 1939 roku.

Źródło: TVP Info

Katastrofa w Brazylii. Zawalił się fragment mostu, co najmniej …

W momencie katastrofy przez most przejeżdżały dwa auta. Co najmniej pięć osób uznaje się za zaginione. Gdy na miejsce zdarzenia przybyły służby, stwierdzono, że na statku nie ma załogi. Na początku roku most przeszedł inspekcję. Wskazała ona na …

Źródło: PolskieRadio24.pl

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *